Utorok 26. mája. Meniny má Dušan

Ranný prehľad trhov 17. 9. 2019

Investície 17.09.2019 | 09:54 0 Komentárov
  • Ropa včera rástla o vyše 14 percent v reakcii na útoky dronov na saudskoarabské ropné zariadenia, ktoré vyradili z činnosti päť percent svetovej ťažby.
  • Rizikové aktíva na čele s akciami sa dostali včera pod predajný tlak v reakcii na nervozitu okolo Saudskej Arábie, naopak rástli ceny štátnych dlhopisov a zlata.
  • Spojené štáty dosiahli úvodnú obchodnú dohodu s Japonskom.

AKCIOVÉ TRHY

Americké aj európske akciové trhy vstúpili do nového týždňa v červených číslach po tom, ako víkendový útok dronov na saudskoarabské ropné zariadenia vyvolal averzie voči riziku. Výpadky saudskej produkcie navyše vyústili do vyšších cien ropy, ktoré predstavujú protivietor krehkého rastu svetovej ekonomiky. Okrem toho čísla ukázali na spomalenie tempa rastu investičnej aktivity, maloobchodných tržieb aj priemyselnej produkcie Číny za august, čo takisto znervóznelo investorov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Geopolitické napätie po víkendových útokoch na saudskoarabské rafinérske kapacity, z ktorých Spojené štáty obviňujú Irán vyústilo do rastu dopytu po bezpečných štátnych dlhopisoch, ktorých výnosy klesali. Trhy navyše začínajú špekulovať, že nie je vôbec isté zníženie sadzieb Fedom na tohtotýždňovom zasadnutí.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa vrátilo nad 1500-dolárovú métu v reakcii na averziu voči riziku, ktorú spôsobil šokujúci útok na ropné zariadenia Saudskej Arábie. Ropa na tieto udalosti, ktoré vyradili spracovateľskú kapacitu 5,7 milióna barelov denne, čo predstavuje polovicu celkovej saudskej produkcie a asi päť percent svetovej, reagovala dvojciferným rastom o asi 14 percent. Je to jeden z najväčších jednodenných pohybov v histórii.

DEVÍZOVÉ TRHY

Saudskoarabské udalosti a nervozita a neistota okolo nich podporili rast dolára ako bezpečného aktíva. Zelená bankovka získavala silu, keď obchodníci zatvárali krátke dolárové pozície pred dvojdňovým zasadnutím Fedu v očakávaní možnosti ponechania menovej politiky bezo zmeny, teda stávok na to, že úrokové sadzby nemusia byť znížené. Prudký odraz cien ropy podporil komoditné meny ako nórska koruna či kanadský dolár.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Americký prezident Donald Trump včera vyhlásil, že krajina sa dohodla s Japonskom na podmienkach úvodnej obchodnej dohody o výške ciel. Zmluva by mala vstúpiť do platnosti v nasledujúcich týždňoch. Pokrýva poľnohospodárske a priemyselná tovary ako aj digitálny obchod. Hlavný obchodný vyjednávač Bieleho domu Robert Lighthizer navyše povedal ohľadne rokovaní s Čínou o nastavení obchodných vzťahov, že bude musieť byť urobenej ešte veľa roboty, hoci naznačil určité pokroky ohľadne čínskych nákupov poľnohospodárskych produktov. Konštatoval, že bude mimoriadnou výzvou uzavrieť komplexnú dohodu.
  • Na talianskej politickej scéne opäť raz dochádza k zaujímavým pohybom. Bývalý premiér Matteo Renzi opúšťa svoju Demokratickú stranu (ktorá je v novej vláde spolu s Hnutím piatich hviezd) s cieľom založiť si vlastné hnutie. Prisľúbil však pokračovať v podpore vlády.
  • Včera mal vystúpenie Philip Lane z ECB, ktorý sa prezentoval holubičím slovníkom, keď zdôrazňoval uvoľňovaciu bázu menovej politiky pri držaní sadzieb na „súčasných alebo nižších úrovniach“.
  • Včera sa britský premiér Boris Johnson stretol s dosluhujúcim predsedom Európskej komisie Jean Claude Junckerom ohľadne brexitových rokovaní. Johnson sa vyjadroval pozitívne o pokroku v rokovaniach pričom stále tvrdí, že dodrží októbrový dátum brexitu bez ohľadu na dosiahnutú dohodu, vyzerá to ako kvadratúra kruhu. Parlament ho jasne zaviazal, že ak nebude do 19. októbra vyrokovaná žiadna dohoda, je povinný požiadať o odklad dátumu brexitu. Európska komisia pritom vydala vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že je na Londýne, aby prišiel s alternatívnymi návrhmi tzv. írskej poistky, no žiadne jej zatiaľ predložené neboli.
  • Včera bol zo Spojených štátov zverejnený len prieskum nálady vo výrobnom sektore New Yorku – tzv. Empire Manufacturing za september, kde sa aktivita spomalila zo 4,8 bodu na 2,0 bodu, pri konsenze trhu na úrovni 4,0 bodu. Obchodná vojna si tu vyberá svoju daň.
  • Včera bol zverejnená augustová séria čínskych dát priemyselnej produkcie, maloobchodných tržieb ako aj investícií, ktoré zaostali za očakávaním a spomalili na medziročnej báze tempo rastu oproti júlu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes dopoludnia bude zverejnený septembrový prieskum sentimentu ZEW medzi nemeckými finančníkmi. Popoludní sa bude sústreďovať pozornosť na augustovú priemyselnú produkciu zo Spojených štátov.

ZAUJALO NÁS

Konečne sumár pozitívnych prekvapení

V polovici prázdnin bola nálada na finančných trhoch hlboko pod bodom mrazu. Stálo za tým napätie pre reeskaláciu nervozity okolo obchodnej vojny po oznámení Bieleho domu o zavedení ďalších ciel na čínske dovozy a odpovedi Pekingu rovnakou mincou. To podporovalo aj rast obáv zo skorého príchodu recesie do americkej a následne do svetovej ekonomiky, keď makrodáta už niekoľko mesiacov signalizujú jej spomaľovanie a zaostávali za konsenzami.

Situácia okolo obchodnej vojny sa začiatkom septembra upokojila, za čím prejavy dobrej vôle z oboch strán vo forme odloženia zvýšenia čínskych ciel Washingtonom a zrušenia plánovaného zavedenia niektorých ciel na americké dovozy, ako zvážení obnovy nákupu amerických poľnohospodárskych produktov Pekingom. A k tomu sa pridali správy, ktoré hovorili o možnom uzavretí dočasnej obchodnej dohody, ktorú zvažuje americký prezident Donald Trump.

Menej známym faktom je, že sa stabilizoval aj makroekonomický obraz, keď prvýkrát od jari 2018 sa index globálnych ekonomických prekvapení podľa Citi banky posunul nad nulu.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *