Pondelok 21. septembra. Meniny má Matúš

Ranný prehľad trhov 17. 9. 2020

Investície 17.09.2020 | 09:48 0 Komentárov
  • Fed signalizoval, že ponechá uvoľnenú menovú politiku minimálne do roku 2023.
  • Americké akciové trhy si napriek záväzku Fedu nedokázali udržať intradenné zisky a končili v mínuse.
  • Výnosy amerických dlhopisov poskočili nahor, keď Fed zlepšil ekonomický výhľad a povedal, že bude tolerovať vyššiu infláciu, čo podporilo aj dolár na devízovom trhu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie sa spoliehali na zasadnutie Fedu, ale ani to im nepomohlo a po zverejnení komuniké a následnej tlačovej besede šéfa Jeromeho Powella, zamierili prevažne nadol, ťahané predovšetkým technológiami. Fed podľa očakávaní ponechal úrokové sadzby nezmenené blízko nuly, pričom toto nastavenie nízkych sadzieb by malo pretrvať minimálne do roku 2023, kedy by mohla byť dosiahnutá plná zamestnanosť a inflácia presiahnuť dvojpercentný cieľ. Súčasne centrálna banka zlepšila prognózu tohtoročného vývoja ekonomiky, keď už očakáva pokles HDP len o 3,7 percenta, pričom v júni počítala ešte s 6,5 percentami. Po starom zostáva aj nákup aktív v objeme 120 miliárd dolárov mesačne, ktorého cieľom je stabilizácia finančného trhu. Sklamaním tak mohli byť chýbajúce nové kroky uvoľňujúce menovú politiku. Z hlavných indexov sa podarilo udržať v pluse len užšiemu Dow Jones, ktorý ťahal s rastúcou cenou ropy energetický sektor a tiež s vidinou dlhotrvajúcich nízkych sadzieb finančný sektor. Náladu príliš nepodporil ani americký maloobchod, ktorý sa síce po brutálnych výkyvoch spojených s koronavírusovými obmedzeniami vrátil k bežným zmenám, vykazuje solídne zlepšovanie, ale i tak zaostáva za odhadmi. Európske akcie po volatilnom vývoji prevažne rástli, keď sa spoliehali na podporu amerického Fedu a našťastie už nestihli reagovať na zámorský vývoj.

DLHOPISOVÉ TRHY

Dlhopisové výnosy s podporou holubičieho Fedu začali po dopoludňajšom poklese znovu rásť hlavne v zámorí, kde sa americký 10-ročný výnos vyštveral až na 0,7 percenta. Európa už nestihla naskočiť na tento vývoj a zostala mierne pozadu.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato rástlo tretí deň v rade, keď zlatí býci ťažia z dlhodobo uvoľnenej menovej politiky Fedu, ktorá tak ľahko ešte neskončí. Cena ropy poskočila o takmer päť percent späť nad 40 dolárovú hranicu potom, ako v minulom týždni poklesli americké zásoby o 4,4 milióna barelov a hurikán Sally ohrozuje produkciu v Mexickom zálive.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu spočiatku oslaboval americký dolár, keď viera investorov v oživovanie globálnej ekonomiky nahrávala skôr rizikovejším menám. Po zasadnutí Fedu a zlepšení prognózy tohtoročného poklesu amerického HDP sa však vývoj otočil v neprospech eura, voči ktorému výrazne posilnila aj britská libra.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Hlavnou udalosťou stredy bol koniec zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky, ktorá v súlade s očakávaniami ponechala úrokové sadzby na nulových úrovniach a nezmenila rétoriku ani ohľadne tempa nákupov aktív v rámci kvatitatívneho uvoľňovania, ktoré pobeží ďalej „minimálne súčasným tempom“- tj. 120 miliárd dolárov mesačne. Banka sa súčasne zaviazala uvoľnenú menovú politiku, kým americká ekonomika nedosiahne plnú zamestnanosť a inflácia sa nevráti nad dvojpercentnú úroveň  po nejaký čas tak, aby priemerná inflácia dosiahla dve percentá (nová stratégia banky v podobe inflačného priemerovania) a dlhodobé inflačné očakávania boli pevne ukotvené nad dvomi percentami. Aktualizovaný dot- plot graf (projekcie jednotlivých členov komisie) očakáva, že Fed nebude zvyšovať sadzby minimálne do roku 2023. Fed okrem toho zlepšil prognózu ekonomického vývoja oproti júnu na tento rok. Po novom očakáva kontrakciu ekonomiky o 3,7 percenta (vs. 6,5 percenta v júni), logicky však museli znížiť odhad rastu pre roky 2021 na 4,0 percenta z júnových 5,0 percenta a na rok 2022 na 3,0 percenta z júnových 3,5 percenta. Okrem toho výbor zlepšil výhľad trhu práce a posunul nahor inflačné projekcie, ktoré však do roku 2023 nedosiahnu dvojpercentný cieľ. Predseda Rady guvernérov Jerome Powell na tlačovej konferencii konštatoval, že ekonomika sa vyvíja lepšie v porovnaní s očakávaniami (podobne sa vyjadrovala minulý týždeň aj prezidentka ECB Christine Lagardeová), no tempo odrazu sa pravdepodobne spomalí a ďalší vývoj bude vysoko neistí (opäť podobné ako Lagardeová). Powell okrem toho naznačil, že americké ekonomika bude potrebovať ďalšiu fiškálnu pomoc (na ktorej sa americký Kongres zatiaľ nevie dohodnúť).

Okrem toho včera z USA zverejnené augustové maloobchodné tržby, ktoré medziročne rástli 2,6-percentným tempom a na medzimesačnej báze dosiahli 0,6-percentnú dynamiku, čo však mierne zaostalo za očakávaniami.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Dnes budú zverejnené finálne inflačné čísla z eurozóny za august.

Bank of England má zasadnutie, kde však nečakáme zmenu nastavenia menovej politiky.

V USA budú zverejnené pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Okrem toho budú publikované augustové dáta začatej výstavby a vydaných stavebných povolení a septembrový prieskum Philly Fed Manufacturing Index.

ZAUJALO NÁS

Globálne otepľovanie prospeje českej ekonomike

Podľa analýzy spoločnosti Deloitte bude mať zvýšenie priemernej ročnej teploty na českú ekonomiku prevažne pozitívny vplyv. V najmiernejšom scenári bude vďaka rastúcej priemernej teplote v dôsledku zvyšujúcej sa koncentrácii skleníkových plynov v atmosfére na konci storočia HDP na obyvateľa o 0,3 percenta vyšší ako dnes. U „najteplejšieho“ scenára to bude až o 1,1 percenta naviac.

Teplejšie počasie bude mať pozitívny vplyv okrem poľnohospodárstva aj na dopravu, energetiku, turistický ruch, stavebníctvo a rôzne iné odvetvia. Z ekonomického pohľadu je optimálna priemerná ročná teplota 15,1 stupňa Celzia. V krajinách s vyššou teplotou budú prevažovať negatívne efekty. Problémy budú mať predovšetkým arabské a africké krajiny. Naopak krajiny s chladnejším podnebím ako Kanada, Rusko, severské krajiny a podobne sa môžu tešiť.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial