Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 17. augusta

Investície 17.08.2016 | 10:04 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Ropa na päťtýždňových maximách.
  • Akciové trhy korigovali predchádzajúci rast.
  • Bill Dudley z Fedu nevylúčil septembrové zvýšenie sadzieb.

Akciové trhy

Akciové trhy v Európe ako aj Wall Street končili v utorok v červených číslach, keď obchodníci vyberali zisky z predchádzajúcich stávok na rast pred dnešným zverejnením zápisnice z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Fedu. Navyše mnoho trhových účastníkov malo už dlhšie pocit, že rally bola vzhľadom k ekonomickým fundamentom a vzhľadom k vývoju ziskovosti firiem neopodstatnená.

Dlhopisové trhy

Výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku stagnovali, keď zhoršenie sa nálady na finančných trhoch bolo kompenzované jastrabími slovami šéfa newyorského Fedu Billa Dudleyho o tom, že americká centrálna banka sa blíži k ďalšiemu zvýšeniu sadzieb. 

Komoditné trhy

Zlato rástlo o necelé percento v reakcii na oslabenie sa dolára a zverejnenie série makrodát z USA, najmä v podobe nízkej inflácie, čo naznačuje, že Fed by tento rok nemusel ani raz zvýšiť sadzby. Zisky zlata však boli limitované relatívne jastrabími vyhláseniami hlavy newyorského Fedu Billa Dudleyho, ktorý pripustil možnosť zvýšenia sadzieb už na najbližšom septembrovom zasadnutí Výboru pre operácie vo voľnom trhu (FOMC) Fedu.  Navyše, jeho kolega Dennis Lockart, šéf atlantského Fedu sa nechal počuť, že americká ekonomika je dostatočne silná na to, aby vytvorila priestor pre jedno až dve zvýšenia sadzieb. Ropa pokračovala v raste na päťtýždňové maximá, keď stále ťažila s rastúcich očakávaní, že Saudská Arábia, Rusko a ďalší svetoví producenti by sa mohli dohodnúť na obmedzení jej ťažby.

Devízové trhy

Dolár klesol voči euru, jenu a švajčiarskemu franku na sedemtýždňové minimá v reakcii na slovník šéfa sanfranciského Fedu Johna Williamsa o tom, že Fed by mal zvážiť zvýšenie inflačného cieľa. Straty dolára však boli v závere utorka mazané po tom, ako šéf newyorského Fedu Bill Dudley povedal, že zvyšovanie sadzieb v septembri nie je vylúčené.

Dôležité správy z ekonomiky

Prieskum ZEW ekonomického sentimentu v Nemecku za august vzrástol na 57,6 boda čo je najvyššia úroveň od februára tohto roka. Index tak prekonal očakávania vo výške 50,2 bodu ako aj predošlú hodnotu 49,8 bodu o takmer osem bodov. Ekonomika Nemecka tak naďalej vykazuje neochvejnosť pred externými vplyvmi akými bolo najmä britské referendum o opustení EÚ. Dôveru investorov je možné vidieť najmä na nemeckom akciovom trhu, ktorý je na najvyšších úrovniach od decembra minulého roku. Negatívny dopad sa však ešte stále môže prejaviť z dlhodobého hľadiska.

Index spotrebiteľských cien Veľkej Británie za júl vzrástol medziročne na 0,6 percenta, čo je desatinu percenta nad očakávaniami a najviac od konca roku 2014. Medzimesačne však index klesal o jednu desatinu v súlade s očakávaniami, zatiaľ čo jadrový index s rastom 1,3 percenta zaostával jednu desatinu za očakávaniami. Otázkou ostáva či je tento rast inflácie pozitívnou alebo negatívnou odpoveďou pobrexitovej ekonomiky, zatiaľ čo centrálne banky po celom svete sa snažia naštartovať jej rast.

Index spotrebiteľských cien (CPI) USA za júl medzimesačne nerástol v súlade s očakávaniami, za čím stál pokles cien energií a stagnácia cien potravín. Na medziročnej úrovni rast rovnako spomalil na 2,2 percenta, avšak o jednu desatinu viac oproti očakávaniam, na 0,8 percenta. CPI po prvý krát po piatich mesiacoch nedokázalo rásť, signalizujúc tak znížené inflačné tlaky. Tento vývoj je ďalší dôvod pre FED nezvyšovať sadzby, vzhľadom na ich inflačný cieľ.

Počet nových domov v USA za júl vzrástol o 1211 tisíc presahujúc ak očakávania o 31 tisíc. Výstavba domov sa tak dostala do najrýchlejšieho tempa za posledných päť mesiacov čo potvrdzuje, že tento sektor je jedným z hybných síl ekonomiky.

Priemyselná výroba USA za júl rástla vyšším než očakávaným tempom vo výške 0,7 percenta medzimesačne pri očakávanom raste 0,3 percenta. Júnový rast bol revidovanýá nadol z 0,6 percenta na 0,4 percenta. Využitie výrobných kapacít rástlo na 75,9 percenta, čo bolo tri desatiny nad konsenzus trhu. Medzimesačne vzrástlo využitie výrobných kapacít o päť desatín percenta. 

Kľúčové očakávané udalosti

  • Hlavná pozornosť trhu sa bude sústreďovať dnes na zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Fedu. 

Zaujalo nás

Grafitti hodinky za 800-tisíc dolárov

Výrobca luxusných náramkových hodiniek Richard Mille je známy zvyšovaním limitov svojich výrobkov či už dizajnu, funkčnosti alebo ceny. Priemerná cena jeho hodiniek sa pohybuje okolo 185 tisíc dolárov. Najnovší model nazvaný 68–01 vytvoril v spolupráci s francúzskym grafitti umelcom Cyrilom Phanom. Ako väčšina grafitti umelcov aj on obyčajne kreslí veľkoplošné projekty na mosty, steny či dodávky. Avšak v tomto prípade musel maľovať na stovky drobných súčiastok hodiniek v priestore puzdra hodiniek, veľkom asi ako poštová známka. Ani cena tohto modelu vo výške 800 tisíc dolárov však nezabránila vypredať 30 kusov tohto modelu v momente, ako Mille ohlásil ich výrobu. 

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *