Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 17. januára

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Na trhoch rástla nervozita pred dnešným vystúpením britskej premiérky Theresy Mayovej o pláne brexitu.
  • Libra na tento vývoj reagovala výrazným oslabením k blízkosti 30-ročných miním.
  • Zo zvýšenej averzie voči riziku profitovalo zlato.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy vstúpili do nového týždňa stratami, keď na nich rastie nervozita pred dnešným vystúpením britskej premiérky Theresy Mayovej o pláne brexitu. Rastú špekulácie, že Londýn obetuje bezbarierový prístup na spoločný trh EÚ výmenou za kontrolu migrácie. Súčasne sa zvyšujú pochybnosti o tom, či nová vláda Donalda Trumpa v Spojených štátoch dokáže rýchlo implementovať rôzne prorastové opatrenia. Sľuby investorom nestačia. Samotné americké burzy boli zatvorené pre sviatok – Deň Martina Luthera Kinga.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny na dlhopisových trhoch sa včera hýbali len minimálne, keď chýbal impulz v podobe makrodát pričom americké trhy boli pre štátny sviatok zatvorené.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa prehuplo cez 1200-dolárovú hranicu, keď rastú otázniky ohľadne detailov ekonomických plánov nového amerického prezidenta Trumpa. Plusom preň bolo aj rastúce napätie okolo brexitu pred už spomínaným dnešným vystúpením britskej predsedníčky vlády, kde sa trhy pripravujú na veľké sklamanie ohľadne detailov a vierohodnosti plánu odchodu z EÚ. Žltý kov podporuje aj rastúci fyzický dopyt z Číny pred lunárnym novým rokom. Ropa ostala pod tlakom, keď na trhoch naďalej pretrvávajú pochybnosti ohľadne dodržiavania dohody OPECu a ďalších krajín ohľadne zníženia jej ťažby.

DEVÍZOVÉ TRHY

Libra strácala voči väčšine hlavných svetových mien, keď sa trhy obávajú, že britská premiérka by dnes mohla oznámiť plán tvrdého brexitu, kde sa vzdá bezbarierového prístupu na spoločný európsky trh.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera nebol zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta. Do pozornosti trhov sa dostal výrok šéfa Bank of England Marka Carneyho o tom, že spotreba domácností si udržiava solídne momentum. No na druhej strane očakáva spomalenie dynamiky jej rastu v dôsledku importovanej inflácie pre oslabenie sa libry.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavná pozornosť trhov bude dnes patriť vystúpeniu britskej premiérky Theresy Mayovej ohľadne plánov brexitu.
  • Z makrodát  v Európe budú najväčšiu pozornosť pútať najčerstvejšie januárové dáta nálady medzi finančníkmi v Nemecku podľa prieskumu ZEW spolu s inflačnými dátami z Veľkej Británie za december.
  • V USA sa pozornosť bude sústreďovať najmä na prieskum nálady vo výrobnom sektore v regióne New York a vystúpenie Billa Dudleyho z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Osem najbohatších ľudí sveta vlastní bohatstvo ako chudobnejšia polovica sveta

Osem miliardárov je rovnako bohatých ako 3,6 miliardy ľudí z chudobnejšej polovice svetovej populácie. Vyplýva to z najnovšieho reportu inštitúcie Oxfam. V roku 2015 jedno percento najbohatších udržalo svoj podiel na svetovom bohatstve a stále vlastní viac ako zvyšných 99 percent. Táto koncentrácie bohatstva podľa reportu znemožňuje boj proti globálnej chudobe.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *