Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 17. júna

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Ropa klesla na jednomesačné dno.
  • Zlato na najvyšších úrovniach od leta 2014.
  • Brexit naďalej podkopáva sentiment na trhoch.

Akciové trhy

Európske akciové trhy klesali šiesty z ostatných siedmych dní, keď averziu voči riziku zvyšovali obavy z možného hlasovania za Brexit v budúcotýždňovom referende vo Veľkej Británii. Ostatné prieskumy verejnej mienky hovoria, že v zásade oba tábory, teda za zotrvanie v spoločenstve aj za vystúpenie z neho, sú rovnako veľké. Wall Street otvárala v stratách, z ktorých sa však dokázala vymaniť a ukončila tak sériu päťdňového poklesu. Išlo však o korekciu po tom, čo sa trh javil ako príliš prepredaný. Pomohlo k tomu aj zverejnenie solídnych júnových dát aktivity vo výrobnom sektore v okolí Philadelphie.

Dlhopisové trhy

Na dlhopisových trhoch nastala mierna korekcia, keď sa napríklad nemecký 10-ročný výnos vrátil nad nulu, pričom smerom nahor korigovali aj americké dlhopisy. Žiadny špecifický dôvod pre pohyb však nevidieť a v skutku išlo najmä o vyberanie ziskov z predošlého rastu cien. Zaujímavosťou včerajšieho dňa však bol pokles 30-ročného švajčiarskeho výnosu pod nulovú úroveň prvý krát v histórii.

Komoditné trhy

Zlato v úvode dňa rástlo na nad 1 300 dolárov, čo predstavovalo najvyššiu úroveň od leta 2014. Neskôr však všetky zisky vymazalo a končilo v stratách v reakcii na zrejme dočasné zlepšenie sa sentimentu na trhoch. Žltý kov sa však stále udržuje na relatívne vysokých úrovniach, kde ho držia zvýšená neistota ohľadne Brexitu, signály spomaľovania sa dynamiky rastu svetovej ekonomiky a klesajúce šance toho, že Fed by mohol zvýšiť v tomto roku sadzby viac ako raz. Ropa klesala už šiesty deň v rade a dostala sa na mesačné minimá, keď sa investori obávajú spomalenia rastu globálneho dopytu pri vypätej nálade na finančných trhoch. Zároveň sa očakáva, že výpadky produkcie dosiahli svoj vrchol, čo opätovne spôsobuje, že ponuky ropy by mohla prevýšiť dopyt.

Devízové trhy

Kráľom včerajšieho dňa bol japonský jen, ktorý sa výrazne posilnil voči väčšine hlavných svetových mien. Bank of Japan totiž ponechala nastavenie menovej politiky bezo zmeny, keď si zrejme bude chcieť počkať na výsledky referenda vo Veľkej Británii o (ne)vystúpení z EÚ. Podstatná časť obchodníkov však očakávala, že banka rozšíri menové stimuly s cieľom bojovať proti posilňujúcemu sa jenu.

Dôležité správy z ekonomiky

Za Veľkú Britániu investori včera sledovali zverejnenie májových čísel maloobchodných tržieb, ktoré hromadne prekonali očakávania keď narástli viac ako očakával trh. Lepšie májové počasie pomohlo hlavne predajom oblečenia, ktoré medzimesačne narástlo o 4,3 percenta, čo je najväčší nárast za viac ako ostatné dva roky. Obavy z dopadov Brexitu tak zdanlivo nepôsobia na spotrebiteľskú dôveru a výdavky Britov. Medziročný rast tržieb bol až šesť percent, pri očakávaniach o 3,9 percentnom raste.
Za eurozónu zaujali čísla májového indexu spotrebiteľských cien merajúceho infláciu. Inflácia v eurozóne zotrvala podľa očakávaní v deflačnom teritóriu a dosiahla –0,1 percenta. Medzimesačne však došlo k väčšiemu ako očakávanému rastu (0,4 oproti očakávaným 0,3 percenta). Jadrová inflácia zotrvala na 0,8 percenta. Na výraznejšie dopady nákupného programu ECB, a teda na inflačné tlaky, si treba ešte chvíľu počkať.
V Spojených štátoch taktiež investori sledovali publikáciu indexu spotrebiteľských cien (CPI). Ceny v USA rástli už tretím mesiacom v rade, avšak menej ako očakával trh, keď ustupovali dopady lacnej ropy a silného dolára. Pokles cien potravin tak v USA vymazali práve vyššie ceny ropy a prudko rastúce ceny nájmov.
V USA okrem toho zaujali pravidelné týždenné čísla z trhu práce v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré mierne sklamali očakávania avšak stále zotrvali na solídnych hodnotách poukazujúcich na robustnosť amerického trhu práce. V neposlednom rade zaujali aj júnový index výroby z okolia Filadelfie, ktorý prekonal očakávania o náraste. Sklamaním však boli detaily daného reportu, ktoré boli slabšie ako headlineový index. Americký výrobný sektor tak aj podľa tohto indexu naďalej a už dlhšiu dobu zotrváva pod tlakom.
Britská centrálna banka včera na svojom zasadnutí podľa očakávaní ponechala svoje sadzby bez zmeny na historickom minime 0,5 percenta. BoE však varovala, že neistota ohľadom referenda o zotrvaní Veľkej Británie v EÚ je momentálne „najväčším okamžitým rizikom“, ktorému globálne finančné trhy čelia. Banka vo svojej zápisnici zo stretnutia, kde všetkých 9 hlasujúcich členov zahlasovalo za ponechanie monetárnej politiky bez zmeny, povedala, že „hlasovanie za odchod z EÚ by mohlo materiálne obmeniť výhľad pre (hospodársky) výstup a infláciu. Členovia BoE taktiež povedali, že rastú dôkazy o odkladaní väčších ekonomických rozhodnutí zo strany britských podnikov ako aj spotrebiteľov. Pred referendom spotrebitelia znižujú kúpy realít či automobilov. Banka však aj trh upokojila a povedala, že má pripravené a nastavené záložné opatrenia pre prípadné dopady výsledku referenda.
Včera malo prejav aj viacero predstaviteľov ECB. Ignazio Visco vidí veľkú medzeru výstupu v európskej ekonomike, na čo by sa mala odpovedať, pričom nedá sa to len prostredníctvom expanzie menovej politiky. Jeho kolega Jens Nowotny povedal, v prípade turbulencií po Brexite je centrálna banka pripravená dodávať na trhy ďalšiu likviditu. A napokon Yves Mersch varoval, že aj by nemecký ústavný súd rozhodol o protiústavnosti programu nákupu aktív ECB mohol by to vrhnúť trhy do hlbokej krízy.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes nebudú v Európe zverejnené žiadne dôležité makrodáta, ktoré by dokázali pohnúť trhmi. Na druhej strane Atlantiku budú investori pozorne sledovať dáta začatej výstavby a vydaných stavebných povolení z USA za máj.
  • Z centrálnych bankárov vystúpia šéf ECB Mario Draghi a jeho kolega Benoit Coeure.

Zaujalo nás

Brexit: Goldman Sachs vidí oslabenie libry o 11 percent

Britská libra by mohla oslabiť o 11 percent na základe štruktúry obchodu voči košu hlavných mien rozvinutých krajín, za predpokladu že britskí voliči si zvolia možnosť odchodu Veľkej Británie z EÚ, tzv. brexit. Informovali o tom analytici banky Goldman Sachs, ktorí okrem toho vidia riziko aj pre samotnú Európsku úniu, pričom očakávajú že euro by v prípade brexitu mohlo oslabiť o 4 percentá.

Ostatné prieskumy dávajú zmiešané pohľady na preferencie britských voličov, pričom stávková kancelária Betfair dáva pravdepodobnosť brexitu na 38 percent. Na základe štruktúry obchodu by v prípade brexitu voči skupine 10 hlavných svetových mien posilnil japonský jen (+11 percent), zatiaľ čo švajčiarsky frank by posilnil o 8 percent a nórska koruna o 3 percentá. GS tak vychádza z predpokladu, že meny ako jen a frank sú vnímané ako „bezpečné prístavy“ a v období neistoty sa im tradične darí.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *