Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Ranný prehľad trhov 17. marca

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) FEDu prekvapil po zasadnutí holubičím slovníkom.
  • Dolár reagoval na výsledok zasadnutia FEDu výrazným oslabením.
  • Ropa Brent sa vrátila nad 40 dolárov, keď Katar naznačil stretnutie hlavných svetových producentov v apríli. 

Akciové trhy

Európske akciové trhy sa v stredu pohybovali medzi malými ziskami a stratami, keď obchodníci vyčkávali na večerný výsledkom zasadnutia americkej centrálnej banky. Wall Street reagovala rastom na zverejnenie vyhlásenia po zasadnutí FEDu, ktoré sa nieslo v „holubičom“ duchu. Navyše z tzv. dot-plot grafu vyplýva, že americkí centrálni bankári očakávajú len dve zvyšovania sadzieb v tomto roku, čo je o polovicu menej oproti decembrovej projekciu.

Dlhopisové trhy

Očakávania len graduálneho zvyšovania sadzieb FEDom, ktorý na včerajšom zasadnutí znížil prognózu rastu ekonomiky ako aj inflácie v Spojených štátoch sa pretavili do poklesu americkej výnosovej krivky.  Nateraz zároveň výraznejšie poklesla pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v USA už v júni. Európske ceny dlhopisov ostali stabilné, keďže výsledok FEDu bol známy až po zatvorení európskych búrz.

Komoditné trhy

Zlato reagovalo  na „holubičí“ slovník FEDu prudkým dvojpercentným rastom až k 1260 dolárom, kde centrálni bankári očakávajú tento rok len dve zvýšenia sadzieb, pričom upravili nadol aj predikciu rastu americkej ekonomiky a inflácie pre tento rok. Prudko nahor sa odrazila aj ropa, k čomu pomohlo zverejnenie pravidelných týždenná dát zásob v USA, ktoré ukázali na ich pomalší ako očakávaný rast. Zároveň katarský minister pre energetiku Mohammed Bin Saleh Al-Sada povedal, že hlavní svetoví producenti sa stretnú v polovici apríla v Dohe, kde budú diskutova o výške produkcie. Čiernemu zlatu pomohlo k ziskom aj oslabenie sa dolára po „holubičom“ postoji FEDu po jeho zasadnutí.

Devízové trhy

Dolár včera večer oslaboval voči väčšine hlavných svetových mien, keď FED zredukoval prognózu zvýšenia sadzieb v tomto roku a zrejme ani v júni ich nezvýši. Euro sa tak posilnilo o vyše jednu figúru nad 112 dolárových centov.

Dôležité správy z ekonomiky

Výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky Federal Reserve včera ukončil svoje dvojdňové zasadnutie. FED podľa očakávaní ponechal svoje sadzby bez zmeny v pásme 0,25 až 0,5 percenta. Trh síce očakával skôr jastrabejší slovník, no FED ponúkol pravý opak. V prvom rade FED potvrdil mierny ekonomický rast USA a „silný rast trhu práce“, čo mu v tomto roku má umožniť ďalšie sprísnenia menovej politiky. FED však trhy prekvapil vyjadrením, že podľa jeho projekcií tento rok môžu očakávať len dve zvýšenia sadzieb. Predchádzajúca projekcia hovorila o až štyroch zvýšeniach sadzieb. Šéfka FEDu Janet Yellenová na tlačovej konferencii povedala, že zvyšovanie sadzieb v apríli stále nebolo zmietnuté zo stola, avšak pretrvávajúce obavy FEDu z rizík, ktoré prináša stav globálnej ekonomiky, čo zavážilo aj pri včerajšom zasadnutí, odsunú zvýšenie sadzieb až na neskôr. Aprílové zvýšenie tak treba vnímať ako veľmi nepravdepodobné.  Pravdepodobnosť, že k zvýšeniu sadzieb dôjde v júni, takisto podľa trhu klesla. FED tak podľa slov jeho šéfky Yellenovej bude naďalej sledovať dáta, predovšetkým infláciu a trh práce.
Séria amerických makrodát publikovaná včera poukázala na zlepšujúci sa stav americkej ekonomiky. Inflácia v USA za február rástla viac ako očakával trh. Index spotrebiteľských cien po odpočítaní volatilných položiek ako jedlo a energie rástol 0,3-percentným tempom, podobne ako v januári, pričom trh očakával rast 0,1 percenta. Medziročný rast bol dokonca až 2,3 percenta, pri očakávaniach na 2,1 percenta. Postupný rast inflačných tlakov by mohol umožniť FEDu zvýšiť sadzby graduálnym tempom.
Lepšie ako očakávané čísla si pripísal aj realitný sektor, kde nové výstavby domov dosiahli najväčšiu úroveň od septembra minulého roka, za čím stojí silný dopyt po nehnuteľnostiach. Lepším číslam nových výstavieb domov a stavebných povolení podľa ekonómov pomohlo aj teplejšie počasie v USA.
V neposlednom rade boli včera publikované aj čísla priemyselnej produkcie. Tá mierne sklamala očakávania, keď medzimesačne kontraktovala o 0,5 percenta, oproti očakávanému spomaleniu o 0,2 percenta. Priemyslu nepomohla klesajúca produkcia ropy a pokles v produkcii sieťových odvetví. Tesne pod očakávania dopadli čísla využitia kapacít v priemysle.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Pozornosť trhov sa dnes bude opäť zameriavať na centrálne banky, kde dnes zasadajú švajčiarska  (SNB) a britská (BoE).
  • Z makrodát budú za eurozónu zverejnené januárové čísla zahraničného obchodu a februárový rast spotrebiteľských cien.
  • V USA budú publikované pravidelné štvrtkové nové o pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti, prieskum tvorby špecifických miest JOLTS ako aj Philadelphia FED Manufacturing Survey za marec.

Zaujalo nás

Utečenci v Nemecku naštartujú rast cien nehnuteľností

Nemecké mestá vrátane Hamburgu či Berlína zaznamenajú v nasledujúcich 15 rokoch rast cien nehnuteľností, keď dopyt po realitách bude rásť vďaka prívalu migrantov. Vyplýva to zo štúdie nemeckej banky Postbank. Táto retailová banka sa pozrela na ceny nehnuteľností naprieč 36 mestami, ktoré by mohli byť postihnuté faktorom zmeny osídlenia, čo spôsobí odhadovaný prísun jedného milióna utečencov, ktorý by do roku 2030 mohli obdržať v Nemecku azyl. Postbank argumentuje, že len percentuálny nárast populácie v Nemecku môže zvýšiť ceny bytov v mestách v priemere o 3,5 percenta, pričom domy pre jednu rodinu by mohli zdražieť o 1,9 percenta.

Nemecko by z rastu populácie mohlo aj tažiť, podľa Postbank je to predovšetkým východná časť krajiny, avšak mestá ako Hamburg či Berlín budú čeliť ťažkostiam z dôvodu tlaku v podobe ponuky ubytovania v mestách. Populácia Nemecka má síce aj za najextrémnejšieho predpokladu prívalu utečencov dlhodobo klesať. Podobne ako v ostatných vyspelých krajinách za to môže pokles pôrodnosti a starnúca populácia. Napriek tomu, Postbank očakáva nárast urbanizácie, čo bude tlačiť ceny realít nahor.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *