Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Ranný prehľad trhov 18. 10. 2017

Investície 18.10.2017 | 10:05 0 Komentárov
  • Americké akciové trhy napriek miernym pohybom prepisovali historické maximá.
  • Ropa naďalej rástla pri napätej situácií na Blízkom východe.
  • Dnes sa bude pozornosť trhov upriamovať na centrálnych bankárov.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy mierne rástli a prepisovali historické maximá, keď sa Dow Jones intradenne dotkol aj 23-tisícovej hranice prvý krát v histórii. Európske burzy naopak skončili v miernych stratách. Trhom celkovo chýbal výraznejší impulz pre pohyb.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch ostali takisto nezmenené, keď obchodníkom chýbali výraznejšie kurzotvorné správy.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo na týždenné minimá, keď prišlo k výberu ziskov po jeho predošlom raste nad 1300 dolárov. Ropa ďalej mierne rástla, pre napätie medzi Irakom a Kurdistanom.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne posilnil voči euru pre špekulácie, že novým šéfom Fedu by mohol byť jastrab profesor zo Stanfordu John Taylor (známy svojim taylorovým pravidlom nastavenia úrokových sadzieb)

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Viceprezident ECB Vitor Constancio konštatoval, že eurozóna je viac odolná ako minulý rok, no zároveň dodal, že v súčasnej konfigurácii rizík v Európe a všetkých ďalších rozvinutých ekonomík musí byť braný makroprudenčný dohľad oveľa viac serióznejšie, inak hrozí riziko ďalšej finančnej krízy, ktorú menová politika nedokáže predísť. Šéf Bank of England Mark Carney zopakoval, že banka by mohla v nasledujúcich mesiacoch zvýšiť sadzby, keďže britská ekonomika využíva viac voľných kapacít a vidí rast domácich tlakov. Okrem toho mali vystúpenia aj centrálni bankári Fedu. Patrick Harker vyhlásil, že je primerané zvýšiť ešte raz sadzby v tomto roku, no zároveň koštatoval, že je potrebné byť prudentný ohľadne sprísňovania. Jeho kolega Patrick Harker zopakoval názor, že nízke inflačné tlaky sú len dočasné a preto je primerané odstraňovať menovú akomodáciu.
  • Centrom pozornosti na trhoch je dnes okrem pokračovania korporátnej výsledkovej sezóny za tretí kvartál aj 19. Kongres Komunistickej strany Číny. Prezident Xi Jingping v otváracej reči povedal, že výhliadky sú svetlé, no výzvy sú veľké. A následne sa pochválil, čo za ostatných päť rokov bolo dosiahnutých: zníženie chudoby, posilnenie národnej bezpečnosti, zníženie znečistenia, čo veľké infraštruktúrne projekty. Zároveň boli dosiahnuté aj úspechy na poli boja proti korupcii, kde Jingping zdôraznil nulovú toleranciu. Vo výhľade chce, aby krajina bola modernou socialistickou silou do roku 2050. Ohľadom ekonomiky povedal, že bude pokračovať liberalizácia úrokových sadzieb aj kurzu juanu s dodatkom, že dvere, ktorými sa Čína otvára budú otvorené ešte viac doširoka. Dodal, že prioritou krajiny bude kvalitný a efektívny rast a prehĺbenie reforiem na strane ponuky spolu so znížením nadmerných kapacít a výšky dlhu. Ohľadne realitného trhu povedal, že bude pokračovať budovanie domov pre ľudí na bývanie, nie na špekuláciu.
  • Ekonomický sentiment v eurozóne zaznamenal výrazný neočakávaný pokles na 26,7 bodov. Zhoršenie zaznamenala aj súčasná situácia v eurozóne, ktorá napriek očakávanému rastu poklesla na 87 bodov. Nálada v najväčšej ekonomike monetárnej únii v Nemecku pri tom v septembri mierne vzrástla o šesť desatín bodu na 17,6 bodov, pričom však konsenzus očakával rast až na 20 bodov.
  • Finalizované inflačné dáta eurozóny za mesiac september ničím trhy neprekvapili. Medzimesačne aj medziročne vzrástol index spotrebiteľských cien podľa očakávaní o 0,4 a 1,5 percenta. Jadrový index očistený o volatilné ceny energií a potravín rástol medziročne tempom 1,1 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Pozornosť trhov sa dnes orientuje na 19. Kongres Komunistickej strany Číny, kde je predstavovaná vízia ďalšieho smerovania krajiny. Okrem toho bude pokračovať korporátna výsledková sezóna za tretí kvartál.
  • Dnes bude mať vystúpenie šéf ECB Mario Draghi a viacerí ďalší jeho kolegovia.
  • V USA bude zverejnená Béžová kniha mapujúca stav v jednotlivých distriktoch Fedu. Okrem toho vystúpi Bill Dudley a Robert Kaplan z centrálnej banky.

ZAUJALO NÁS

Viac európskej únie ešte len implementuje nové regulácie

Viac ako polovica spoločností v Európskej únii stále implementuje nové regulácie finančného trhu známe ako MiFID II, ktoré budú platné už od tretieho januára. Podľa Európskej komisie až v sedemnástich krajinách sa regulátori ešte len snažia dostať nové direktívy do národných zákonov a regulácii. Neskorá implementácia len zvyšuje neistotu pre finančné inštitúcie, ktoré sa pripravujú na náklady spojené s novými reguláciami v odhadovanej výške až do dvoch miliárd euro.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *