Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Ranný prehľad trhov 18. 11. 2019

Investície 18.11.2019 | 09:46 0 Komentárov
  • Wall Street v piatok opäť prepisovala historické maximá, Dow Jones index sa dostal cez 28-tisíc bodov, S&P 500 cez 3100 bodov.
  • Washington a Peking mali cez víkend konštruktívny telefonický rozohovor, rastie očakávanie trhov, že „fáza jedna“ obchodnej dohody by mohla byť čoskoro podpísaná.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy v závere týždňa prekonali historické maximá, keď sa bluechipsový index Dow Jones posunul nad 28-tisícovú métu a široký index S&P 500 nad 3100 bodov v reakcii na vyjadrenia ekonomického poradcu Bieleho domu Larryho Kudlowa o pozitívnom vývoji čínsko-amerických obhodných rokovaní. Z toho profitovali aj európske akciové trhy.

DLHOPISOVÉ TRHY

Náklonenie jazýčka očakávaní trhov viac v prospech skorého uzavretia „fázy jedna“ čínsko-americkej obchodnej dohody sa pretavil do poklesu cien štátnych dlhopisov USA či Nemecka a súčasnej kompresii rizikových prirážok podnikových dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa v piatok dostalo pod predajný tlak, keď prišlo k poklesu pochybností z toho, že čínsko-americké obchodné rokovania smerujú do slepej uličky po pozitívnych slovách hlavného ekonomického poradcu Bieleho domu Larryho Kudlowa. Z rovnakých príčin rástla cena ropy, jej zisky však boli limitované rastom obáv z nárastu jej komerčných zásob vo svete v budúcom roku.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa dostal pod predajný tlak voči hlavných svetovým menám vrátane eura, keď rastie optimizmus trhov ohľadne možnosti skorého uzavretia „fázy jedna“ sinoamerickej obchodnej dohody.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Americkí a čínski obchodní vyjednávači mali počas víkendu konštruktívne telefonické rozhovory, ktoré cielili na odstránenie hlavných pochybností u oboch strán. Podľa čínskeho ministerstva obchodu sa rozhovorov zúčastnil čínsky vicepremiér Liu He a za americkú stranu minister financií Steven Mnuchin a hlavný vyjednávač Robert Lighthizer.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.
  • Trhy však budú pozorne sledovať prípadné menovopolitické vyjadrenia viacerých centrálnych bankárov Fedu a ECB.

ZAUJALO NÁS

JP Morgan väčšia ako top európske banky dokopy

Trhová kapitalizácia americkej banky JP Morgan dosahuje vyše 360 miliárd dolárov, čo je viac ako hodnota top 10 najväčších európskych bánk dokopy. Európa trpí negatívnymi úrokovými sadzbami a plochou výnosovou krivkou, ktoré podkopávajú ziskovosť lokálneho bankového sektora. Od zavedenia negatívnej depozitnej sadzby  ECB v roku 2014 americký akciový bankový index rástol o takmer 280 percent, kým európsky klesol o 25 percent.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *