Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 18. 12. 2017

Investície 18.12.2017 | 10:10 0 Komentárov
  • Americké akciové trhy prepisovali historický maximá, keď sa na ne vrátila dôvera v schválenie zjednoteného návrhu daňovej reformy.
  • Priemyselná produkcia v USA rástla v novembri najrýchlejším tempom za ostatné tri roky pri využití kapacít na šesťročných maximách.
  • Členské štáty EÚ formálne schválili posun rokovaní o brexite do ďalšieho kola.
  • Podľa najnovšieho prieskumu BMG si väčšina Britov praje ostať súčasťou EÚ.
  • Toto je náš posledný ranný prehľad v tomto roku. Prajeme vám šťastné a veselé Vianoce a úspešný štart do nového roka. Opäť sa prihlásime v pondelok 2. januára 2018.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy v piatok klesali, keď medzi trhovými hráčmi prevládali názory, že finálne schválenie zjednoteného návrhu daňovej reformy v Spojených štátoch nezíska dostatočný počet hlasov. Wall Street však v piatok večer rástla a posunula sa na nové maximá, keď prišlo k zmene sentimentu a misky váh sa priklonili k názoru, že republikánska strana nakoniec získa dostatok hlasov pre daňovú reformu, ktorú by mohol prezident podpísať do konca roka.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov sa posúvali mierne nahor pre očakávania, že zjednotený návrh daňovej reformy  by mohla byť napokon schválený oboma komorami Kongresu. Zaujímavosťou je, že rástol najmä krátky koniec výnosovej krivky, kým dlhý stagnoval a opäť teda prišlo k jej splošťovaniu. Výnosy v eurozóne opäť len stagnovali.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa v zásade nepohlo, pri stagnácii dlhého konca americkej dlhopisovej výnosovej krivky. Ropa ďalej rástla, keď jej zásoby v rozvinutých krajinách OECD sa dostali mierne pod päťročný dlhodobý priemer, čo bolo základným cieľom opatrenia OPECu a ďalších veľkých producentov v súvislosti so znižovaním ťažby.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa voči euru mierne posilnil, keď sa zlepšili prospekty schválenia finálneho zjednoteného návrhu daňovej reformy oboma komorami Kongresu Spojených štátov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Na predvíkendovom samite EÚ členské štáty podľa očakávaní formálne odsúhlasili, že rokovania s Londýnom o brexite sa môžu posunúť do druhej fázy, kde sa bude diskutovať nastavenie budúcich obchodných vzťahov vrátate prípadného prechodného obdobia. Lídri EÚ na čele s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, či predsedom Európskej komisie Jeanom Claudeom Junckerom naznačili, že táto fáza rokovaní bude výrazne komplikovanejšia, oproti už aj tak kostrbatým rokovaniam o rozvodovom účte. Zaujímavosťou okolo brexitu je, že najnovší prieskum BMG ukázal, že 51 percent Britov by hlasovalo v novom referende za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ, pričom 41 by dalo hlas za odchod. Ide o najväčší rozdiel odkedy sa tento prieskum v júni začal robiť.
  • Z piatkových makrodát priemyselná produkcia v Spojených štátoch rástla medzimesačne o 0,2 percenta, čo mierne zaostalo za konsenzom. No stále to stačilo na medziročný rast na 3,4 percenta, čo je najrýchlejšie tempo za ostatné tri roky. Využitie kapacít narástlo na 77,1 percenta a ide o najvyššie číslo od novembra 2011. Prieskum nálady vo výrobnom sektore v okolí New Yorku tzv. Empire Manufacturing ukázal na mierne zhoršenie sentimentu o 1,4 bodu na 18 bodov. Podľa nowcastingu newyorského Fedu však americká ekonomika za štvrtý kvartál rástla až 4-percentným anualizovaným tempom.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes je makrokalendár takmer prázdny. Zverejnené budú len finálne čísla inflácie za eurozónu za november. Okrem toho by mal mať vystúpenie Benoit Coeure z ECB.
  • V USA by sa mohlo už dnes hlasovať  v Kongrese, konkrétne v Snemovni, o zjednotenej verzii daňovej reformy.

ZAUJALO NÁS

Americké štátne dlhopisy nad akciami

Krátky koniec americkej výnosovej krivky sa posúva pri predpokladanom odoberaní menovej akomodácie Fedom stále vyššie. Dvojročný výnos, ktorý sa nachádza na takmer 1,85 percentách prvý krát za dekádu prekonal dividendový výnosy indexu S&P 500.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *