Streda 01. apríla. Meniny má Hugo

Ranný prehľad trhov 18. 2.

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • „Zákulisné informácie hovoria o tom, že Grécko dnes požiada o predĺženie záchranného programu.
  • „Švajčiarska centrálna banka bude naďalej aktívna na devízových trhoch.
  • Štvrtina vládnych dlhopisov eurozóny so záporným výnosom

Akcie

Americké akcie uzavreli utorňajšie obchodovanie s miernymi ziskami, ktoré však aj tak stačili na to, aby index S&P500 dosiahol svoje nové historické maximum, keď pokoril hranicu 2100 bodov. Akciám pomohli povzbudivé správy z Grécka, kde by predsa len malo prísť k dohode s veriteľmi. Obchodovanie v Európe skončilo zmiešane. Na jednej strane investorov sčasti znepokojovali správy ohľadom Grécka a jeho plánov pre vyriešenie dlhovej situácie a na strane druhej posmeľujúce správy priniesli makrodáta, ako lepšie než očakávané čísla nemeckého ZEW indexu za február, mapujúceho súčasný ekonomický sentiment v krajine.

Dlhopisy

Americké vládne dlhopisy klesali, keď u investorov rastú očakávania, že centrálna banka FED by mohla na najbližšom zasadnutí zmeniť svoj slovník, pričom k zvyšovaniu sadzieb by mohlo prísť už aj v júni. Rovnako klesali aj európske vládne dlhopisy, pričom ich výnosy nahor hnali jednak lepšie makrodáta z Nemecka ako aj obavy investorov z patovej situácie medzi Gréckom a jeho veriteľmi.

Komodity

Vzácne kovy ako zlato a striebro padli na svoje šesťmesačné minimá, pričom platina klesla až na úrovne z 2009. K poklesu prišlo po tom, čo investorov upokojili signály, že Grécke banky budú napriek kolapsu rozhovorov medzi Gréckom a veriteľmi naďalej prijímať záchranné finančné prostriedky. Ropa na oboch brehoch Atlantiku v utorok rástla, pričom európska ropa Brent počas dňa dosiahla svoje tohtoročné maximum 63 dolárov za barel. Trh s ropou však neskôr prepadol obavám o stabilite eurozóny. Európskej rope Brent sa aj tak podaril takmer 80-centový zisk a mierne posilnil aj americký ropný benchmark WTI.

Forex

Euro sa voči doláru počas dňa pozviechalo zo svojho predpoludňajšieho poklesu, po tom čo investorov potešili vyššie čísla nemeckého indexu investorskej nálady ZEW ako aj dúfania, že Grécku ako aj jeho veriteľom sa pred vypršaním terajšieho záchranného programu Grécka podarí nájsť spoločnú reč.

Kľúčové očakávané udalosti

V skorých ranných hodinách boli oznámené rozhodnutia japonskej centrálnej banky – Bank of Japan, ktorá oznámila ponechanie sadzieb na súčasných úrovniach, pričom banka bez zmeny ponechala aj svoj program kvantitatívneho a kvalitatívneho monetárneho uvoľňovania.

Investori budú dnes ráno sledovať publikáciu zápisnice zo zasadnutia britskej centrálnej banky Bank of England, kde sa však neočakáva žiadna zmena voči predošlému vývoju, pričom k zvyšovaniu sadzieb by malo prísť až v 2016.

ECB dnes prehodnotí núdzovú úverovú linku ELA pre grécke banky. 

V spojených štátoch bude taktiež publikovaná zápisnica z ostatného  zasadnutia centrálnej banky FED, pričom investorov taktiež zaujmú dáta mapujúce stavebné povolenia a začatú výstavbu domov v USA za január.

Dôležité správy z ekonomiky

Grécky premiér Alexis Tsipras vyhlásil, že vláda nebude robiť kompromisy na podmienkach záchranného balíka, ale, že pracuje na podmienkach „ poctivej a vzájomne výhodnej dohody.“ Zároveň dodal, že vláda sa nenechá vydierať. Predpokladáme, že ide o rétorické cvičenie, kde pred voličmi ukáže nekompromisný postoj, no v kódovej reči naznačuje otvorenosť, že sa s veriteľmi na podmienkach predĺženia pomoci dohodne.

Grécky minister financií Yanis Varoufakis povedal: „ My v Európe vieme, ako vyrokovať veľmi dobré a dôstojné riešenie z pôvodnej názorovej nezhody.“ Ide o ďalší výrok gréckych  predstaviteľov, naznačujúcich možnú dohodu s medzinárodnými veriteľmi.

Vo viacerých médiách sa objavili správy, ktoré citujú „zainteresované osoby“ v tom, že Grécko dnes požiada o predĺženie záchranného programu na šesť mesiacov.

Investorská dôvera v Nemecku meraná indexom ZEW rástla vo februári na ročné maximá. Index očakávaní, ktorý predikuje ekonomický vývoj na šesť mesiacov dopredu rástol na 53 bodov z januárových 48,4. Konsenzus trhu očakával rast na 55 bodov. Hodnotenie súčasnej situácie sa zlepšilo na 45,5 bodu z 22,4 v januári. Konsenzus predpokladal rast na 30 bodov. Sentiment sa zlepšoval očakávaním uvoľnenia menovej politiky ECB slabého eura a nízkych cien ropy. Viac pozitívnemu výhľadu analytikov a investorov bránili neistoty späté s osudom Grécka a vývojom ukrajinskej krízy.

Inflácia v januári klesla vo Veľkej Británii na rekordné minimá od roku 1989, odkedy sa zbierajú údaje, keď sa rast spotrebiteľských cien spomalil na 0,3 percenta na medziročnej báze z 0,5 percenta v decembri. Na medzimesačnej báze dosiahla inflácia –0,9 percenta po nulovom raste v decembri. Konsenzus očakával 0,4-percentný medziročný rast a –0,8-percentný medzirmesačný. Za spomalením rastu cien stojí pokles cien palív a potravín. Jadrová inflácia, očistená od cien energií potravín, alkoholu a tabaku ostala na nezmenenej úrovni 1,4 percenta v súlade s predikciou trhu.

Aktivita vo výrobnom sektore v regióne New York meraná indexom Empire Manufacturing za február klesla na 7,8 bodu, z 10 bodu v januári. Trh čakal pokles na 8 bodov. Stál za tým najmä pokles objednávok. Viac znepokojujúci je výrazný pokles indexu očakávaní na 25,6 bodu z 48,4 bodu. Stojí za tým silnejší dolár a pomalý rast v zahraničí, čo robí problémy exportérom a zatieňuje oživovanie sa domácej časti ekonomiky.

Thomas Jordan, šéf Švajčiarskej centrálnej banky povedal, že „centrálna banka bude aktívna na devízových trhoch, ak sa to bude zdať nutné na ovplyvnenie menových podmienok.“ Potvrdil tak možnosť intervencií aj po zrušení „stropu“ kurzu franku voči euru. Švajčiarska mena reagovala na jeho slová oslabením sa nad hladinu 1,06 EUR/CHF.

Šéf filadelfského FEDu Charles Plosser kritizoval návrh zákona na audit FEDu, keď tvrdí , že by to obmedzilo jeho nezávislosť a vznikla by možnosť politikov zasahovať do jeho činnosti.

Zaujalo nás

Investori platia vládam za pôžičky

Približne štvrtina všetkých emisií dlhopisov krajín eurozóny nesie záporný výnos. Znamená to, že investori platia za to, že vládam požičiavajú peniaze. Stojí za tým extrémne uvoľnená menová politika ECB s programom odkupovania dlhopisov. Napríklad, nemecké dlhopisy nesú záporný výnos až po šesťročnú splatnosť, francúzske, fínskej, holandské a rakúske do štvorročnej splatnosti.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *