Utorok 16. júla. Meniny má Drahomír

Ranný prehľad trhov 18. 3. 2019

Investície 18.03.2019 | 09:31 0 Komentárov
  • Akciové trhy s rastom, keď boli obavy z pomalého globálneho rastu odsunuté na vedľajšiu koľaj.
  • Britská premiérka Theresa Mayová sa vyhráža vlastným konzervatívnym poslancom, že ak nezahlasujú za brexitovú dohodu, riskujú dlhý odklad brexitu.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v závere týždňa pripísali solídny rast, keď ustupujú obavy zo spomaľovania sa globálnej ekonomiky. Súčasne obchodníci očakávajú, že európska ekonomika má najhoršiu fázu spomaľovaniu už za sebou, keď sa začína lepšie dariť aj tej čínskej.

DLHOPISOVÉ TRHY

Konštruktívna nálada na trhoch sa však nepretavila do výraznejšieho odrazu dlhopisových výnosov, keď si trhy uvedomujú, že centrálne banky nebudú v dohľadnej dobe pri utlmených inflačných tlakoch sprísňovať menovú politiku.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa v závere týždňa vrátilo nad 1300-dolárovú métu, keď mu pomohol slabý dolár. Ropa však len stagnovala.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa posilnilo voči doláru nad hladinu 113 dolárových centov, keď rastú očakávania toho, že Fed v tomto roku už nič neurobí so sadzbami pri zvoľňovaní tempa ekonomického rastu v USA a pri zastavení akcelerácie rastu spotrebiteľských cien.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Britská premiérka Theresa Mayová a minister financií Phillip Hammond zvyšujú tlak na poslancov z vlastnej Konzervatívnej strany, aby zahlasovali v tretej opakovanej voľbe za brexitovú dohodu. V opačnom prípade sa vyhrážali, že odklad brexitu nebude len technický do konca leta, ale omnoho dlhší.
  • Saudskoarabský minister pre energetiku Khalid Al-Falih sa vyjadril, že OPEC a jeho spojenci majú pred sebou ešte veľa práce s cieľom nastoliť rovnováhu na ropnom trhu. Súčasne dodal, že urobia všetko, čo bude potrebné, aby tento cieľ dosiahli.
  • Piatkové dáta ukázali, že rast spotrebiteľských cien v eurozóne sa síce vo februári zrýchlil, čo ide najmä na vrub rýchlejšieho rastu cien energií, no celkové inflačné tlaky ostávajú slabé, keď menovopolitická jadrová inflácia dokonca spomalila tempo rastu na 1,0 percento z 1,1 percenta. To bude dávať ECB široký priestor na to, aby sa pri ostatnom spomalení sa ekonomického rastu nemusela ponáhľať zvyšovať sadzby ani takto o rok.
  • V piatok bola zverejnená aj séria dát z USA, kde na jednej strane nálada vo výrobnom sektore v regióne New York sa v marci podľa prieskumu Empire Manufacturing nečakane zhoršila, pričom aj rast priemyselnej produkcie z krajiny (ešte za január)  bol pomalší ako čakal trh. Na druhej strane sa však spotrebiteľská dôvera podľa Michiganskej univerzity za marec zlepšila nad očakávania až na 97,8 bodu, čo naznačuje, že spotrebiteľ bude naďalej solídnym tempom ťahať rast miestnej ekonomiky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Británia chce viac elektriny z veterných elektrárni

Veľká Británia plánuje do roku 2030 zdvojnásobiť výrobu elektrickej energie z pobrežných veterných elektrární. V minulom roku pokryli 17 percent spotreby v krajine a v najbližších desiatich rokoch sa predpokladá zvýšenie na jednu tretinu. Britská vláda tak chce ešte viac posilniť sektor, v ktorom je krajina už teraz svetovou jednotkou. Británia je najväčším trhom na svete v produkcii elektriny z pobrežných veterných fariem. Na celosvetovej kapacite v rámci tohto sektora sa podieľa približne 40 %. Británia plánuje do roku 2025 ukončiť produkciu elektriny z uhlia, aby splnila záväzky, čo sa týka znižovania emisií CO2. Navyše zlyhali aj niektoré plány v oblasti jadrovej energie, čo vládu prinútilo viac sa zamerať práve na veternú energiu, ktorá je pre ostrovnú krajinu ideálny energetický zdroj.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *