Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Ranný prehľad trhov 18. 4. 2019

Investície 18.04.2019 | 10:39 0 Komentárov
 • Dnes zverejnené prieskumy PMI z eurozóny za apríl by mohli naznačiť odraz ekonomickej aktivity.
 • Béžová kniha Fedu hovorí, že niektoré regióny USA zrýchľujú tempo ekonomického rastu.
 • USA a Čína sa dohodli na dvoch ďalších kolách obchodných rokovaní s tým, že dohoda medzi oboma stranami by mohla byť podpísaná koncom mája.

AKCIOVÉ TRHY

Akcie na Wall Street v stredu strácali, keď zápasili s prudkými stratami v sektore zdravotníctva, ktoré nastali potom, ako generálny riaditeľ UnitedHealth David Wichmann varoval, že nové regulačné návrhy a program „Medicare for all“ by mohli destabilizovať zdravotný systém krajiny. Celý sektor si odpísal viac ako 2,9 percenta. Straty kompenzovali silné zisky spoločností Morgan Stanley a PepsiCo, ako aj povzbudivé štvrťročné čísla z Číny, ktoré naznačili zlepšujúci stav druhej najväčšej ekonomiky sveta. Tempo rastu čínskej ekonomiky zostalo nezmenené na úrovni 6,4 percenta, pričom očakávania analytikov boli o niečo miernejšie a očakávali ďalšie spomalenie rastu ekonomiky o 0,1 percenta. Potešil hlavne prudký rast priemyselnej výroby. Známky zlepšenia vykazuje i rastúci dopyt spotrebiteľov. Pozitívom bolo aj zníženie schodku zahraničného obchodu USA vo februári druhý mesiac v rade, pričom najvýraznejší bol pokles politicky citlivého deficitu v obchode s Čínou. V Európe prevládala výrazne povznesenejšia nálada a akcie si pripísali slušné zisky. Pozitívne reagoval predovšetkým automobilový sektor, ktorý úplne ignoroval správy, že predaj nových áut v Európskej únii, sa v prvom štvrťroku prepadol o 3,3 percenta, pričom jedinou svetlou výnimkou bolo Nemecko, kde predaj mierne vzrástol o 0,2 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Neistá situácia na americkom akciovom trhu viedla k rastu rizikovej averzie investorov, ktorá bránila aj napriek pozitívnym vyhliadkam z USA a Číny, v ďalšom raste dlhopisových výnosov. Fed vo svojej béžovej knihe naznačil, že ekonomická aktivita rástla v posledných týždňoch miernym tempom a naďalej sa môže oprieť o silný trh práce.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato na pozadí oživenia globálneho hospodárstva naďalej klesalo na svoje tohtoročné minimá. Ropa aj napriek výraznému poklesu zásob suroviny v minulom týždni v USA o 1,4 milióna barelov a hospodárskom oživení v Číne, strácala pod tlakom neistoty okolo globálnej produkcie. Sprísnenie sankcií voči Iránu a Venezuele, by mohlo viesť k ukončeniu dohody OPEC+ o znížení produkcie kartelu a jeho spojencov. Hlavne Rusko naznačilo, že by mohlo zvýšiť svoju produkciu ak aj naďalej bude rásť americká produkcia z bridlíc.

DEVÍZOVÉ TRHY

Zmiernenie obáv z globálneho ekonomického spomalenia neprialo americkému doláru, ktorý oproti svojim konkurentom mierne oslaboval. Euro aj napriek stagnujúcej inflácii v eurozóne v marci zostalo stabilné.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včerajšie dáta rastu spotrebiteľských cien z Veľkej Británie ukázali na spomalenie tempa jej rastu, na 0,2 percenta medzimesačne z 0,5 percenta, pričom medziročné tempo rastu ostalo na 1,9-percentnej úrovni, hoci konsenzus trhu čakal 2,0-percentný rast. Jadrová inflácia na medziročnej báze ostala takisto nezmenená na 1,8 percentách.
 • Zahraničný obchod eurozóny skončil za február v prebytku 19,5 miliardy eur, čo predstavuje nárast po 17,4 miliardách vo februári. Akonáhle sa ekonomická situácia v menovej únii stabilizuje, prebytok zahraničného obchodu by mohol byť hlavným faktorom, ktorý by mohol tlačiť na odraz sily eura na devízovom trhu.
 • Včera boli zverejnené aj finálne inflačné čísla z eurozóny ako celku za marec, ktoré ukázali na 1,0-percentné tempo rastu cien na medzimesačnej báze a 1,4-percentné na medziročnej. Ukazuje sa, že inflačné tlaky tak mierne ustupujú. Inak povedané, dostáva to ECB do komfortnej zóny, kedy sa nebude musieť ponáhľať so zvyšovaním úrokových sadzieb ani v roku 2020.
 • Včera bola zverejnená Béžová kniha Fedu mapujúca ekonomickú aktivitu v jeho jednotlivých distriktoch. Väčšina regiónov hovorí, že rast pokračoval podobným tempom ako v minulosti, no pár distriktov naznačuje jeho akceleráciu. Prieskumy spotreby boli zmiešané, no celkovo sa v reporte píše a slabom raste. Trh práce však ostáva silný a väčšina dištriktov konštatuje nedostatok pracovnej sily, najmä vo výrobnom a stavebnom sektore, čo tlačí na rast miezd. Ohľadne cien vstupov report konštatuje ich mierny až rýchlejší rast, kde sú hlavnou príčinou clá, prepravné náklady a rast miezd.
 • Americký centrálny bankár Patrick Harker konštatoval, podobne ako mnohí ďalší jeho kolegovia, že nevidí, že by mohla inflácia rýchlo akcelerovať. Ide o ďalší holubičí slovník, ktorý naznačuje, že Fed si dáva veľkú a dlhú prestávku pri zvyšovaní sadzieb. Jeho kolega James Bullard, že so zlepšovaní sa americkej ekonomiky v druhom a treťom kvartáli očakáva aj rast strmosti výnosovej krivky, pričom dodal, že Phillipsova krivka (meria vzťah medzi infláciou a nezamestnanosťou) úplne nefunguje, keď inflácia je pomerne nízka pri silnom trhu práce a miere nezamestnanosti pod štyrmi percentami.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Hlavnou makroudalosťou dnešného dňa budú rýchle odhady indexov nákupných manažérov (PMI) za apríl naprieč eurozónou. Trhy budú pozorne sledovať, či dochádza k odrazu ekonomickej aktivity podobne ako v Číne a podobne ako naznačujú niektoré iné predstihové ukazovatele.
 • V Európe budú okrem toho zverejnené ešte marcové britské maloobchodné tržby.
 • V USA budú zverejnené takisto čísla PMI za apríl, marcové maloobchodné tržby, prieskum Philly Fed za apríl, pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti ako aj index predstihových ukazovateľov za marec.
 • Generálny prokurátor Spojených štátov William Barr bude mať tlačovú konferenciu k tzv. Mullerovej správe, ktorá sa zaoberá zasahovaním Ruska do amerických prezidentských volieb.

ZAUJALO NÁS

Burzy prudko zdražujú informácie

Makléri a manažéri spravujúci investičné fondy sa musia v posledných mesiacoch popasovať s netradičným problémom. Európske burzy si podľa nich účtujú príliš vysoké ceny za svoje dáta. Ide hlavne o základné informácie ako sú ceny za konkrétne akcie alebo objemy uskutočnených obchodov. Poukazujú na to, že cena informácií od roku 2005 prudko rastie, pričom cena hardwaru na prenos dát výrazne poklesla.

Burzy sa bránia, že ich celkové tržby rástli od roku 2012 len o jedno percento z 230 miliónov na 245 miliónov v minulom roku. Dáta tak burzy musia zdražovať, aby kompenzovali klesajúce tržby z ostatných služieb. Problémy s drahými dátami riešia aj na druhej strane Atlantiku. Technologický Nasdaq dostal varovanie, pretože nedokázal vysvetliť skokové navýšenie cien informácií o lukratívnych trhových dátach.

Stanislav Pánis. Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *