Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Ranný prehľad trhov 18. 6. 2018

Investície 18.06.2018 | 09:33 0 Komentárov
  • USA ozámili zavedenie dovozných ciel vo výške 25 percent na čínske tovary v celkovej hodnote 50 miliárd dolárov. Čína urobila v priebehu pár hodín recipročné opatrenia rovnakého rozsahu. Americký prezident Donald Trump sa vyhrážal rozšírením ciel o ďalších 100 miliárd tovarov.
  • Akciové trhy trpeli rastúci napätím v obchodných vzťahoch.
  • Ropa výrazne klesla, keď Kremeľ naznačil dohodu s Rijádom o postupnom zvyšovaní ťažby komodity.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy mazali v závere týždňa zisky vyvolané viac holubičím slovníkom ECB, ktorá naznačila, že úrokové sadzby nebude zvyšovať skôr ako v treťom kvartáli budúceho roka. Prispeli k tomu aj opätovne rastúce obavy z obchodnej vojny medzi USA a Čínou, keď Washington oznámil zavedenie 25-percentných dovozných taríf na čínske importy v celkovom objeme 50 miliárd dolárov a okamžitom oznámení recipročných opatrení Pekingom.

DLHOPISOVÉ TRHY

Nervozita zo zavedenia ďalších dovozných ciel USA na čínske tovary, čo vyvolalo okamžitú odpoveď Číny v rovnakom duchu sa pretavila do rastu cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA pričom nemecké ostali naďalej na znížených úrovniach po tom, ako ECB väčšinu trhov prekvapila na zasadnutí viac holubičím slovníkom pri predĺžení kvantitatívneho uvoľňovania minimálne o ďalšie tri mesiace do decembra tohto roka.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato napriek zvýšenej nervozite na trhoch a poklese úročenia amerických dlhopisov klesalo, keď zaúradoval pravdepodobne silnejší dolár. Ropa výrazne strácala, keď ruský minister pre energetiku Alexander Novak po stretnutí so saudskoarabským náprotivkom Khalidom al-Fatihom povedal, že obe krajiny v princípe súhlasia s postupným zvyšovaním ťažby.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár odovzdal časť ziskov voči euru po holubičo prijatom výsledku zasadnutia ECB. Jednak sa zdá, že reakcia trhov bola prestrelená, keď slovník centrálnej banky eurozóny nebol v podstate až tak prekvapujúci a jednak doláru berie silu rast napätia okolo vyostrených obchodných vzťahov medzi USA a Čínou.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V Nemecku rastie napätie na politickej scéne a najmä okolo budúcnosti nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v dôsledku rozdielnych názorov na imigračnú politiku vnútri dlhoročnej, takmer 70-rokov trvajúcej koalície jej Kresťansko-demokratickej únie (CDU) a jej sesterskej bavorskej Krešťansko-sociálnej únie (CSU). Bavori, na čele ktorých stojí minister vnútra Horst Seehofer, chcú prijať, možno už dnes, plán, ktorý by vracal utečencov späť do krajiny, kde sa prvý krát vstúpili na územie EÚ, hoci Merkelová ich v podstate víta s otvoreným náručím. Na druhej strane noviny Bild priniesli správu, že CSU by mohla dať Merkelovej priestor ešte dva týždne, aby sama tento krok urobila. A ak nie reálne hrozí jej pád po 12 rokoch v kresle kancelárky. Seehofer zároveň tvrdí, že nikto v CSU nemá záujem o vyhodenie kancelárky cez palubu. Celkovo je otázne, či ide len o vylepšovanie si pozície CSU pred spolkovými voľbami v Bavorsku alebo naozaj hrozí rozkol.
  • Predvíkendové oznámenie importných ciel vo výške 25 percent na celkovo 50 miliárd čínskych dovozov do USA by sa nijakým spôsobom nemalo podpísať na výkonnosti čínskej ekonomiky. Tvorí to totiž približne 0,1 percenta jej HDP. No objavujú sa špekulácie, že Washington by v ďalšom kole mohol zaviesť clá na 100 miliárd dovozov, čo by zahŕňalo dôležité spotrebné tovary ako počítače, smartfóny či televízory a mohlo zosekať rast čínskej ekonomiky okolo 0,1-0,3 percenta. Čína zareagovala na krok USA promptne a zaviedla v priebehu pár hodín recipročné opatrenia na americké dovozy takisto vo výške 50 miliárd dolárov pri rovnalej 25-percentnej výške cla.
  • V piatok bola zverejnená obchodná bilancia eurozóny za apríl. Prebytok obchodnej bilancie poklesol o 1,9 miliardy pod optimistickejšie očakávania na 18,1 miliardy. Aprílový medzimesačný pokles tak dosiahol 3,1 miliardy euro.
  • V eurozóne boli okrem toho zverejnené aj finalizované májové čísla indexov spotrebiteľských cien (CPI). Medzimesačne aj medziročne rástla inflácia podľa CPI podľa očakávaní a to o 0,5 a 1,9 percenta. Rastom neprekvapila ani jadrová inflácia očistená o volatilné ceny potravín a energií, ktorá rástla tempom 1,1 percenta.
  • V USA mohol zaujať prieskum spotrebiteľskej nálady podľa University of Michigan podľa júnového odhadu. Nálada sa podľa indexu zlepšila nad očakávania na 99,3 bodu, pričom konsenzus očakával rast nižší o osem desatín bodu. Výrazné zlepšenie zaznamenala mienka o súčasnej situácii. Budúce očakávania sa podľa prieskumu naopak mierne zhoršili.
  • Priemyselná produkcia zahŕňajúca výrobný, ťažobný a energetický sektor v USA medzimesačne v máji poklesla o 0,1 percenta, pri očakávanom raste 0,2 percenta. Pod pokles sa v máji podpísal najmä pokles výrobnej produkcie a to o 0,7 percenta, pričom konsenzus neočakával zmenu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne dôležité makrodáta. Zaujať však môžu viacerí centrálni bankári Fedu ale najmä prezident ECB Mario Draghi na konferencii v Sintre.

ZAUJALO NÁS

Predaj Twenty-First Century Fox by mohol v USA vygenerovať rekordnú daň

Pri predaji Twenty-First Century Fox spoločnosti Comcast by museli Rupert Murdoch a jeho rodina odviesť daňovému úradu (IRS) odviesť daň vo výške viac ako štyri miliardy amerických dolárov v prípade, že by sa jednalo o ponúkané hotovostné vyrovnanie. Predaj by tak pravdepodobne zabezpečil rekord najvyššej jednorazovo odvedenej dane v USA. V prípade vyrovnania prostredníctvom akcií, aké ponúka spoločnosť Disney by z obchodu pre rodinu mediálneho magnáta nevznikla žiadna daňová povinnosť. Vzniká však rozpor medzi rodinou a zvyšnými investormi, ktorý preferujú práve hotovostné vyrovnanie.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *