Streda 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 18. 6. 2019

Investície 18.06.2019 | 10:59 0 Komentárov
  • Americký minister obchodu Wilbur Ross naznačil, že prezident Donald Trump bude „úplne šťastný“ uvaliť ďalšie clá na čínske tovary, ak sa Washington s Pekingom nedohodnú. Dodal, že Biely dom serióne uvažuje aj o uvalení ciel na dovoz automobilov z EÚ.
  • Finančné trhy v pondelok len prešľapovali na mieste, keď čakajú na stredajší výsledok zasadnutia Fedu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie si v úvode týždňa pripísali len skromné zisky, keď sa pozornosť investorov upriamovala na dvojdňové zasadnutie Fedu, ktoré sa začne už dnes. Najlepšie sa darilo technologickému sektoru v čele spoločnosťami Facebook a Netflix. Na obchodnom poli, americký minister obchodu Wilbur Ross zredukoval pravdepodobnosť, že sa na samite G20 podarí dosiahnuť významnú obchodnú dohodu. Najpravdepodobnejším výsledkom vzájomného stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínskeho kolegu Xi Jinpinga bude dohoda o pokračovaní rozhovorov medzi oboma krajinami. Európske akcie trhy končili po nezvyčajne pokojnom obchodovaní v nepatrnej strate, pod čo sa v prevažnej miere podpísala letecká doprava. Najviac strácala nemecká Lufthansa, ktorá si v obavách zo zhoršeného hospodárskeho výsledku odpísala takmer 12 percent.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov zostali pred zasadnutím amerického Fedu stabilné. Očakáva sa, že utlmená inflácia, spomaľovanie hospodárskeho rastu a inverzia výnosových kriviek budú tlačiť americkú centrálnu banku k znižovaniu svojich úrokových sadzieb, pričom sa počíta viac s tým, že k tomuto kroku pristúpi až na ďalšom zasadnutí koncom júla. Nemecké dlhopisy zostali takisto stabilné v okolí svojich historických miním.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato bez výraznejšieho pohybu sa udržalo stabilné, pod hranicou 1350 dolárov za uncu pri stagnácii americkej výnosovej krivky. Ropa pokračovala po minulotýždňových výkyvoch vo svojom poklese, keď kyslú náladu medzi investormi umocňujú pretrvávajúce obavy o dopyt po komodite, v dôsledku spomaľovania globálnej ekonomiky, pre obchodné škriepky medzi USA a Čínou. Výraznejšie straty však limituje pretrvávajúce napätie na Blízkom východe potom, ako sa v minulom týždni odohrali dva útoky na tankery v Perzskom zálive.

DEVÍZOVÉ TRHY

Kurz eura voči doláru ostal v pondelok stabilný a platí to isté, čo pre iné hlavné triedy aktív. Trh čaká na stredu večer a na Fed.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Americký minister obchodu Wilbur Ross povedal, že prezident Donald Trump bude „úplne šťastný“ uvaliť ďalšie clá na čínske tovary ak sa Washington s Pekingom nedohodnú. Ross navyše dodal, že Trump seriózne uvažuje na uvalení dovozných ciel na všetky automobily vrátane tých z Európskej únie.
  • Včera bol z makrodát zverejnený len prieskum aktivy vo výrobnom sektore v okolí New Yorku známy pod názvom Empire Manufacturing za jún, kde sa sentiment radikálne zhoršil z 17,8 bodu na -8,6 bodu. Ide o ďalší slabé makročíslo, ktoré značí, že ekonomický rast sa bude spomaľovať.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes by mal vystúpiť prezident ECB Mario Draghi na konferencii v portugalskej Sintre spolu s ďalšími centrálnymi bankármi zo sveta.
  • Najdôležitejšími makrodátami bude júnový prieskum  nálady medzi finančníkmi ZEW z Nemecka. Okrem toho bude zverejnená aprílová obchodná bilancia z eurozóny ako aj májové čísla rastu spotrebiteľských cien.
  • Popoludní dorazia májové čísla začatej výstavby a vydaných stavebných povolení zo Spojených štátov.

ZAUJALO NÁS

Najväčšie lietadlo na svete je na predaj

Lietadlo Stratolaunch, ktoré je s rozpätím krídel 117 metrov najväčším lietadlom sveta a letelo zatiaľ len raz, je na predaj. Majiteľ lietadla, holdingová spoločnosť Vulcan spoluzakladateľa Microsoftu a miliardára Paula Allena, chce lietadlo predať za astronomickú sumu 400 miliónov dolárov. Cena zahrňuje nielen lietadlo, ale taktiež duševné vlastníctvo a vybavenie. Podľa CNBC sú potenciálnymi kupcami traja miliardári – Elon Musk, Jeff Bezos a Richard Branson.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *