Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ranný prehľad trhov 18. 7. 2017

Investície 18.07.2017 | 09:43 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Akciové trhy na Západe na silný rast čínskej ekonomiky za druhý kvartál výraznejšie nereagovali.
  • Dolárový index na 10-mesačnom dne, keď klesajú očakávania na ďalšie zvýšenie sadzieb Fedom do konca roka.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz. Na robustné čísla rastu čínskej ekonomiky za druhý kvartál príliš nereagovali. Investori čakali na pokračovanie korporátnej výsledkovej sezóny za druhý kvartál, od ktorej sa očakáva, že doručí ďalší rast ziskovosti firiem.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov Spojených štátov či Nemecka len stagnovali s tendenciou k miernemu poklesu, keď opätovne začínajú prevažovať názory, že pre nízke inflačné tlaky sa centrálne banky nebudú ponáhľať so sprísňovaním menovej politiky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato stagnovalo podobne ako ceny dlhopisov či akcií. Ropa mierne klesla, keď síce pokračujú špekulácie, že OPEC by mohol ešte viac znížiť ťažbu, no tento krok sa, ak vôbec, nestane rýchlo.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ostal pod tlakom a voči košu hlavných svetových mien klesol na 10-mesačné dno, keď sa čoraz viac začínajú rozplývať očakávania ďalšieho zvýšenia sadzieb Fedom do konca tohto roka. Emerging meny sa posilňovali aj v reakcii na zverejnenie robustného, lepšieho ako očakávaného, rastu čínskej ekonomiky za druhý kvartál, keď neukazuje žiadne znaky spomaľovania.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Zverejnené finalizované indexy spotrebiteľských cien v eurozóne za jún nepriniesli skoro žiadnu zásadnú úpravu oproti rýchlemu odhadu. Zmena nastala len na medzimesačnej báze, keď index stagnoval napriek predošlým odhadom poklesu jednej desatiny percenta. Medziročne zotrval index na hodnote 1,3 percenta a inak tomu nebolo ani pri jadrovom indexe na medziročnej báze, ktorého finálny rast pre mesiac jún bol 1,1 percenta.
  • V USA zverejnil Newyorský Fed sentiment vo výrobnom sektore štátu známy ako Empire Manufacturing za mesiac júl. Nálada vo výrobnom sektore podľa prieskumu poklesla o desať bodov na 9,8 bodov, pričom konsenzus čakal miernejší pokles na 15 bodov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia bude zverejnený júlový prieskum nálady medzi  nemeckými finančníkmi podľa ZEWu. Dôležité budú aj inflačné dáta z Veľkej Británie za jún.
  • Výsledková sezóna za druhý kvartál sa dostala do plného prúdu a bude trhmi ako vždy pozorne sledovaná.

ZAUJALO NÁS

ECB chce skontrolovať vlastníkov Deutsche Bank

Európska centrálna banka zvažuje špeciálnu kontrolu dvoch najväčších investorov Deutsche Bank. Pod drobnohľad by sa tak mohla dostať Katarská kráľovská rodina a čínsky konglomerát HNA, pričom obidve vlastnia podiel len tesne pod 10 percentnou hranicou, nad ktorou začínajú platiť isté regulácie. Centrálne banky sa v takýchto kontrolách zameriavajú na dôveryhodnosť a finančnú stabilitu investora. Skúmať môže aj pôvod použitých finančných prostriedkov ako aj zapojenie investora do kriminálnej aktivity ako pranie špinavých peňazí či podporovanie teroristických skupín.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy akcie trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *