Piatok 15. novembra. Meniny má Leopold

Ranný prehľad trhov 18. 7. 2019

Investície 18.07.2019 | 09:29 0 Komentárov
  • Nervozita zo začiatku podnikovej výsledkovej sezóny ako aj správy o zaseknutí obchodných rokovaní medzi USA a Čínou stiahli akciové trhy do strát.
  • Zlato sa v takomto prostredí priblížilo k šesťročným maximám.
  • Béžová kniha Fedu hovorí o solídnom stave americkej ekonomiky ako aj pozitívnom výhľade.

AKCIOVÉ TRHY

Obchodovanie na Wall Street sa nieslo v znamení výberu nahromadených ziskov a opatrného prešľapovania okolo rozbiehajúcej sa firemnej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Pomaly vyprchával solídny sentiment z výsledkov veľkých bánk, rovnako ako aj stávky na zníženie sadzieb Fedom. Najvýznamnejšie akciové trhy tak výraznejšie poklesli zo svojich historických maxím. Vrásky na čele vyvoláva stále nedostatočný pokrok obchodného sporu medzi Pekingom a Washingtonom. Béžová kniha Fedu naznačila pozitívny hospodársky výhľad, napriek obavám z možného negatívneho dopadu ďalšej eskalácie obchodnej vojny. Muníciu pre amerického prezidenta Donalda Trumpa dodal Medzinárodný menový fond, ktorý oznámil, že dolár je v súčasnosti nadhodnotený o šesť až dvanásť percent, čo znevýhodňuje amerických vývozcov. Najviac strácal sektor dopravy, ktorý ťahal ku dnu železničný gigant CSX corporation, ktorý po slabších výsledkoch stratil viac ako 10 percent. Európske akcie rovnako ťažili obavy z pretrvávajúcej obchodnej vojny medzi Čínou a USA, nakoľko obchodné rokovania medzi oboma krajinami sa opäť dostávajú do slepej uličky. Júnové inflačné údaje, aj napriek miernemu zlepšeniu, naďalej živia nádej na stimuly zo strany ECB.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pokles na akciových trhoch prinavrátil pozornosť investorov k bezpečným prístavom štátnych dlhopisov, ktorých výnosy výrazne poklesli. Americká výnosová krivka 10-ročných dlhopisov sa tak po svojom minulotýždňovom odraze opäť priblížila k hranici dvoch percent. Americké dlhopisy nasledovali aj tie európske, ktorých výnosy strácali aj pre brexitovú neistotu, keď sa favorit o post britských konzervatívcov Boris Johnson vyjadril, že sa pokúsi vyrokovať s EÚ nové podmienky, pričom sľúbil, že krajina uskutoční brexit podľa plánu 31. októbra, či už s dohodou alebo bez dohody s Bruselom.

KOMODITNÉ TRHY

Pokles akcií a dlhopisových výnosov nakopol zlato, ktoré sa priblížilo k svojim šesťročným maximám. Ropa poklesla na svoje dvojtýždňové minimum, keď pokles zásob komodity na americkom trhu v minulom týždni o 3,1 milióna barelov piatykrát za sebou, bol o niečo nižší ako očakával trh. Pretrvávajúca obchodná neistota vyvoláva naďalej obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky a z poklesu dopytu po energii.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ustúpil zo svojich pozícií, keď mu ublížil pokles dlhopisových výnosov a príliš mu nepomohli ani čísla novo zahájenej výstavby a vydaných stavebných povolení, ktoré v minulom mesiaci výraznejšie poklesli. Libra pod ťarchou neistoty pre prípadný brexit bez dohody, poklesla voči americkej mene na najnižšiu hodnotu od apríla 2017. Zisky európskej spoločnej meny boli skromné, keď aj napriek lepšej júnovej inflácii v eurozóne, zostáva rast cien naďalej na nedostatočnej úrovni, čo prihrieva očakávania uvoľnenia menovej politiky zo strany ECB.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli zverejnené júnové britské inflačné čísla, ktoré skončili presne podľa predpokladov, minimálne čo sa týka rastu spotrebiteľských cien. Na medzimesačnej báze stagnovali, na medziročnej tempo rastu ostalo oproti máju neznemené na hladine 2,0 percenta, pričom jadrová inflácia ostala takisto takmer nezmenená na úrovni 1,8 percenta. Ceny na úrovni výrobcov však vykázali pomalší rast oproti očakávaniam a spomalili tempo rastu oproti júnu.
  • Finálne čísla inflácie z eurozóny za jún ukázali na medzimesačný 0,2-percentný rast cien a medziročné tempo rastu na úrovni 1,3 percenta. Oba údaje boli revidované nahor o 0,1 percentuálneho bodu oproti rýchlemu odhadu. Jadrová inflácia rástla na úrovni 1,1 percenta na medziročnej báze.
  • Z USA dorazili včera čísla z realitného trhu v podobe začatej výstavby a vydaných stavebných povolení, ktoré zaostali za očakávaním a ukazujú na chladnutie realitného trhu.
  • Včera bola zverejnená Béžová kniha Fedu, ktorá mapovala stav ekonomiky v 12 distriktoch (regiónoch). Vo všeobecnosti report hodnotil ekonomiku solídne, keď pokračovala v raste miernym tempom pri spomaľovaní sa tvorby pracovných miest a stabilnej či mierne klesajúcej inflácii. Výhľad do ďalších mesiacov nebol negatívny, keď sa očakáva pokračovanie mierneho rastu napriek širokým obavám a neistotám prameniacim z obchodného napätia medzi USA a Čínou. Správa okrem iného konštatovala, že napriek rastu platov firmy majú problém posunúť rast nákladov vrátane ciel do konečných cien v dôsledku silnej konkurencie.
  • Boris Jonhnson, favorit na miesto šéfa vládnucej britskej konzervatívnej strany a tým pádom aj na miesto premiéra naznačil, že obchodná dohodu s USA nedokáže Spojené kráľovstvo uzavrieť okamžite po brexite, keď rokovania budú ťažké. Horná komora britského parlamentu, snemovňa lordov, schválila uznesenie, prostredníctvom ktorého zastavuje prípadné suspendáciu parlamentu ohľadne schválenia tzv. tvrdého brexitu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia budú zverejnené britské maloobchodné tržby za jún a popoludní budú trhy z makrodát zaujímať prieskumy Philly Fed za júl ako aj index predstihových indikátorov Leading Index zo Spojených štátov za jún. Vystúpenie budú mať aj niektorí predstavitelia Fedu. Okrem toho naplno prebieha firemná výsledková sezóna za druhý kvartál.

ZAUJALO NÁS

Artefakty z misie Apolla 11 idú do dražby

Pri príležitosti 50. výročia prvej úspešnej cesty na Mesiac, predstavuje newyorská aukčná sieň Sotheby’s predmety z osobnej kolekcie astronauta Buzza Aldrina, ktorý sa do histórie zapísal ako druhý človek na Mesiaci. Do aukcie mieria dokumenty, letové plány a manuály, ktoré posádka pri lete Apolla 11 používala. Hlavným lákadlom však budú originálne nahrávky zachytávajúce prvé kroky astronautov na Mesiaci. Nahrávky majú celkom cez dva a pol hodiny. Pásky kúpil v roku 1976 bývalý internista NASA, Gary George, za 218 dolárov v aukcii, keď sa vesmírna agentúra zbavovala prebytočných vecí. V súčasnosti by podľa odhadov mohla ich cena vyskočiť až na dva milióny dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *