Utorok 18. júna. Meniny má Vratislav

Ranný prehľad trhov 18. 9. 2018

Investície 18.09.2018 | 09:41 0 Komentárov
  • Biely dom potvrdil, že od budúceho týždňa zavedie ďalšie dovozné clá na čínske tovary vo výške 200 miliárd dolárov, sadzba bude 10-percentná.
  • Americký prezident Donald Trump sa zároveň vyhráža, že v budúcom roku môže sadzbu cla zvýšiť viac ako dvojnásobne, v závislosti na vývoji obchodnej vojny.
  • Ak Čína odpovie na najnovšie clá rovnakou mincou, USA zavedú ďalšie clá na 267 miliárd dolárov čínskych dovozov.
  • Čína zvažuje, že po najnovšom americkom kroku zruší nové kolo rokovaní ohľadne obchodných vzťahov vo Washingtone, hoci ešte v pondelok vydalo jej ministerstvo obchodu správu, že chce kooperovať so Spojenými štátmi s cieľon znížiť napätie okolo obchodnej vojny.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy vstúpili do nového týždňa so stratami, pri najnovších hrozbách zavedenia ďalších amerických dovozných ciel na čínske tovary. Donald Trump totiž nariadil zavedenie nového balíka ciel vo výške desať percent na 200 miliárd dolárov čínskych tovarov, ktoré by mohli do platnosti vstúpiť už v pondelok. V USA sa najmenej darilo technologickým spoločnostiam, zatiaľ čo akcie v priemyselnom a energetickom sektore rástli. Európske akcie si naopak dokázali pripísať mierne zisky, pri prekonaní očakávaných výsledkov niektorých spoločností.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov USA a Nemecka zaznamenali len mierne zmeny, pri novej eskalácií obchodnej vojny medzi USA a Čínou v podobe nových ciel, na ktoré chce Čína odvetne reagovať.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato si najmä pre oslabený dolár pripisovalo zisky, zatiaľ čo obchodníci s ropou zvažovali globálne problémy v produkcii na strane ponuky na, a obavy o pokles dopytu po čiernom zlate pri potenciálnom spomalení svetovej ekonomiky, aj v dôsledku obchodnej vojny.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslabil voči košu hlavných zahraničných mien pri novej eskalácii obchodného napätia. Doláru sa po ohlásení nových ciel nedarilo aj napriek jeho doterajšej obľube medzi investormi v obchodnej vojne ako bezpečnej investície. Euru sa tak voči doláru pomerne výrazne podarilo posilniť až tesne pod 117 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera v neskorých večerných hodinách stredoeurópskeho letného času administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa potvrdila, že s platnosťou od budúceho týždňa zavedie dodatočné dovozné clá na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych dovozov, kde tarifa bude na úrovni 10 percent. Biely dom si vyhradil možnosť jej viac ako zdvojnásobenia na 25 percent v budúcom roku, v závislosti od vývoja obchodnej vojny. Americký prezident Donald Trump navyše pohrozil okamžitým zavedením ďalších ciel v celkovom objeme 267 miliárd dolárov, ak Čína (tak ako vždy dotetaz) odpovie rovnakou mincou. Trhy aktuálne čakajú na čínsku odpoveď, pričom ministerstvo obchodu skôr v pondelok vydalo vyhlásenie, v ktorom tvrdilo, že chce kooperovať s USA. To však bolo ešte pred americkým nepriateľským krokom. Peking súčasne zvažuje, že zruší cestu vicepremiéra Liu He do Washigtonu, kde prebiehajú rokovania medzi USA a Čínou o nastavení obchodných vzťahov.
  • Finálne inflačné čísla z eurozóny za august nijako neprekvapili, a potvrdili rýchly odhad medziročného rastu 2,0-percentným tempom a 1,0-percentného medziročného rastu jadrovej inflácie.
  • Včera bol v Spojených štátoch zverejnený septembrový prieskum Empire Manufacturing, ktorý mapuje náladu vo výrobnom sektore v regióne New York. Oproti augustu poklesol z 25,6 bodu na 19,0 bodu, čo bolo viac ako konsenzových 23 bodov, čo ide najmä na vrub nervozity okolo protekcionizmu v medzinárodnom obchode. Subukazovatele však ostávajú silné. Signály dopytu sa nezmenili, keď index zamestnanosti rástol, čo naznačuje, že očakávané zmiernenie tempa ekonomického rastu v druhej polovici roka bude len veľmi mierne. Hovorí o tom aj, že subindex objednávok, ktorý sa podstatnejšie nezmenil a nevybavené objednávky narástli a doby dodávky sa predĺžili.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Hlavná pozornosť trhov bude dnes venovaná vystúpeniu prezidenta ECB Maria Draghiho.

ZAUJALO NÁS

Multimilionárok je na planéte stále viac

Z takmer 266-tisíc dolárových multimilionárov vo svete s majetkom aspoň 30 miliónov USD je podľa Wealth X World Ultra Wealth Reportu 2018 takmer 35-tisíc žien, čím dosiahli rekordne vysoký podiel vo svete bohatých vo výške 13,7 percenta. Rastúca ženská emancipácia pritom naznačuje, že počet žien milionárok by v nasledujúcich rokoch mal rásť rýchlejšie ako mužov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *