Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 18. augusta

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Júlová zápisnica Fedu s holubičím tónom.
  • Dolár ostáva v defenzíve.
  • Rast cien ropy sa nezastavuje.

Akciové trhy

Európske akciové trhy pokračovali v stredu poklese pred zverejnením zápisnice z júlového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) amerického Fedu, keď sa trhy obávali jej jastrabieho tónu, ktorý by mohol naznačiť skoré zvyšovanie sadzieb. Wall Street takisto pred zverejnením zápisnice klesala, aby sa po jej zverejnení odrazila a zatvárala v miernom pluse. Samotná zápisnica síce ukázala rozdielne názory predstaviteľov Fedu o čase zvyšovania sadzieb, vo všeobecnosti ju možno však označiť za mierne holubičiu.

Dlhopisové trhy

Zvýšená averzia voči riziku  v úvode stredajšieho obchodovania znamenala, že výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov klesali, ich pokles bol večer podporený zverejnením zápisnice Fedu, z ktorej vyplýva, že americkí centrálni bankári budú opatrní pri zvyšovaní sadzieb.

Komoditné trhy

Zlato sa po zverejnení zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu odrazilo, keď z jej textu vyplýva, že centrálni bankári si chcú počkať na ďalší vývoj dát pred prípadným zvýšením sadzieb. Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom v septembri tak ďalej klesla. Ropa pokračovala ďalej v raste, ktorý je živený očakávaniami, že jej hlavní svetoví producenti sa dohodnú na obmedzení ťažby. Rally však bola brzdená správami o tom, že Saudská Arábia zvýšila ťažbu v auguste a predbehla dokonca aj Rusko.

Devízové trhy

Dolár ostal v defenzíve na devízovom trhu, keď zápisnica z júlového zasadnutia Fedu dáva malé nádeje na to, že úrokové sadzby v USA by mohli byť zvyšované v septembri. Straty dolára však neboli veľké, keďže zo zápisnice nemožno vylúčiť jedno zvýšenie sadzieb tesne pred koncom roka.

Dôležité správy z ekonomiky

Hlavnú pozornosť včerajšieho dňa si pre seba ukradla zverejnená zápisnica z júlového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Fedu, ktorá si stále udržala skôr holubičí tón. Azda najdôležitejšia pasáž z nej bola tá, kde sa hlasujúci členovia zhodli, že je obozretné počkať na vývoj makrodát pred ďalším odstránením menového uvoľnenia. Časť bankárov dokonca trvala na tom, aby sa čakalo, kým sa inflácia vráti na dvojpercentnú úroveň na udržateľnej báze. Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb na najbližšom septembrovom zasadnutí je tak pomerne malá.

Zápisnica zároveň odhalila aj diskusiu o podmienkach, kedy by mohli byť zvyšované sadzby. Viacerí členovia pritom tvrdili, že Výbor bude mať dostatok času reagovať, ak inflácia bude rásť rýchlejšie ako predikcie. Niektorí tvrdili, že by bolo dobré zamyslieť sa nad obmedzeniami vykonávania menovej politiky v časoch nízkych krátkodobých sadzieb. Títo bankári trvali na tom, aby bola odolnosť rastu a inflačného výhľadu výrazne vyššia pred tým, ako by sa pristúpilo k zvyšovaniu sadzieb. Iní bankári však tvrdili, že ostatný ekonomický vývoj indikuje, že trh práce je v okolí plnej zamestnanosti a očakávajú, že odraz inflácie bude ďalej pokračovať aj keď budú sadzby ďalej postupne zvyšované.

Táto skupina vidí zvyšovanie sadzieb už za rohom. Pár z nich argumentovalo tým, že viaceré benchmarky pre posudzovanie primeraných menových podmienok hovoria o potrebe zvýšenia sadzieb. Pár centrálnych bankárov sa dokonca obávalo, že trh práce by sa mohol prehriať, čo by vyvolalo tlaky na rýchle zvyšovania sadzieb. Niektorí videli riziká finančnej stability pri aktuálnej veľkej akomodácii menových podmienok.

ILO miera nezamestnanosti Veľkej Británie ostala v júni podľa očakávaní nezmenená na úrovni 4,9 percenta. Pozitívny vývoj možno sledovať na poklese žiadostí o podporu v nezamestnanosti za mesiac júl o 8,6 tisíc, pri očakávanom náraste o takmer rovnakú čiastku. Väčšina týchto dát ešte nereflektuje rozhodnutie Veľkej Británie opustiť Európsku úniu, nakoľko boli zozbierané pred 23. júnom. Solídne dáta z trhu práce z tohto obdobia by mohli indikovať slabší ako očakávaný dopad britského referenda na zamestnanosť.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Trhy budú pozorne sledovať ďalšie vystúpenie šéfa newyorského Fedu Billa Dudleyho. 
  • Z makrodát budú zverejnené pravidelné tyždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnosti z USA spolu s augustovým prieskumum Philly Fed a Leading indexom predstihových ukazovateľov za júl. 

Zaujalo nás

Luxusný hotel na južnom póle

Päťhviezdičkový hotel je už možné nájsť aj v Antarktíde, nejedná sa však o úplnú novinku. White Desert, ako sa tento luxusný hotel volá, dostal na svoje desiate výročie kompletnú renováciu. Sklolaminátové kupoly, ktoré predstavujú hosťovské izby sú vybavené dizajnérskym nábytkom, kožušinami a kúpeľne toaletnými potrebami značky Lost Exporer, výrobkovej línie potomka známej rodiny Rotschildovcov.

Každý z týchto apartmánov stoji samostatne vo vnútrozemí Antarktídy medzi zamrznutým jazerom a stenou z ľadu. Tento luxus však má aj svoju cenu. Všetok materiál na túto renováciu musel byť privezený nákladným lietadlom, pričom len cena dopravy sa pohybovala okolo pätnásť euro za kilogram. Aj z tohto dôvodu tak osem nocí v tomto hoteli stojí 72 tisíc dolárov na osobu.

Stranislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *