Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 18. júla

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Akciové trhy v piatok bez výraznejších zmien.
  • V piatok večer trhy ešte reagovali na situáciu v Turecku, prudko oslabila turecká líra.
  • Makrodáta v USA zväčša zhodne alebo nad očakávania trhu. 
  • Mladík zarába 500-tisíc dolárov ročne vďaka Twitteru.

Akciové trhy

Európske akciové trhy zatvárali v utorok prevažne v červených číslach. Nálade na trhoch neprial predovšetkým útok v Nice, ktorý poslal nadol akcie cestovných spoločností a celkovo naštiepil beztak krehký investorský sentiment. Americké akciové trhy zatvárali v piatok bez zmeny. Hlavné indexy nijako výraznejšie nereagovali ani na sériu amerických makrodát či potešujúce ranné čínske makrodáta, pričom sentimentom nepohla ani začínajúca výsledková sezóna – v piatok na čele s bankami. 

Dlhopisové trhy

Relatívne stabilný sentiment na trhoch umožňoval investorom ústup od rizika, čo sa pretavio v raste výnosov vládneho dlhu. Nemecký 10-ročný vládny dlhopis dokonca vystúpal zo záporných hodnôt a zatvoril na hodnote nula percent. Cena klesla mierne aj u amerických desiatok, ktoré podporili makrodátam, avšak zisky ku koncu obchodovania v USA vymazávala eskalujúca situácia v Turecku. 

Komoditné trhy

Ústup averzie voči riziku mierne oslabil futures cenu zlata, no spotová cena žltého kovu si pripísala mierny zisk v reakcii na eskalujúcu situáciu v Turecku. Snaha tureckej armády o prevzatie moci v krajine spôsobila aj odraz cien ropy, ktoré si v piatok pripísali zisk asi pol percenta. Turecko je okrem pozície producenta ropy aj významnou tranzitnou krajinou pre ropné potrubie.  

Devízové trhy

Dolár voči euru v piatok posilnil a dosiahol tak opäť 110 dolárových centov, keď americkú menu podporili makrodáta. Za zmienku stojí večerné prudké oslabenie tureckej líry, ktorá reagovala na už neúspešný puč časti armády v Turecku.

Dôležité správy z ekonomiky

Za eurozónu ako celok boli v piatok dopoludnia publikované čísla indexu spotrebiteľských cien (CPI) za jún, ktoré dopadli zhodne s očakávaniami a zaznamenali tak medzimesačne mierne spomalenie inflačných tlakov, pričom medziročne došlo oproti májovej deflácii k miernej 0,1-percentnej inflácii. Jadrová inflácia ostala bez zmeny na 0,9 percenta. Stále platí, že na väčšie inflačné tlaky podporené menovými stimulmi zo strany ECB si ešte treba počkať. 

V Spojených štátoch bola v piatok publikovaná bohatá séria makrodát, počnúc podobne ako v Európe infláciou. Tá podľa CPI za jún dosiahla medzimesačne 0,2-percentný rast, zhodne s očakávaniami ako aj s dátami za predchádzajúci mesiac. Zhodne s májovými hodnotami dopadla inflácia aj medziročne, keď rástla 1,0-percentným tempom, pri očakávaniam o 1,1 percentnom raste. Spotrebiteľské ceny v USA rástli už štvrtým mesiacom v rade, keď v júni Američania zaplatili viac za bývanie, pohonné látky, či zdravotníctvo, čo poukazuje na postupný odraz inflačných tlakov. 

Výrobná aktivita z okolia New Yorku zaznamenala spomalenie, čo bolo pri prudkom náraste za minulý mesiac aj očakávateľné, avšak nie až v takej miere. Trh očakával spomalenie aktivity z 6,01 bodu na rovných päť bodov, no index klesol až na 0,55 bodu. Za poklesom stála kontrakcia nových objednávok ako aj nulová zmena na dodávkach tovarov. 

Na druhej strane v USA potešili maloobchodné tržby, ktoré si pripísali medzimesačný rast 0,7 percenta, pri očakávanom spomalení na 0,1 percenta. Májové meranie bolo revidované nadol z 0,5 na 0,2 percenta. Čísla poukazujú na robustné spotrebiteľské výdavky, pričom tržbám v maloobchode pomohli stále relatívne nízke ceny benzínov a všeobecne solídnym rastom pracovných miest a stavom trhu práce ako takým. 

Investorov v piatok zaujímali v USA aj júnové dáta priemyselnej produkcie, ktoré medzimesačne narástli viac ako očakával trh. Priemyselná produkcia rástla medzimesačne 0,6-percentným tempom, pri očakávanom 0,2-percentnom raste. Májová kontrakcia bola zároveň revidovaná mierne nadol z –0,4 na –0,3 percenta. Hnacou silou priemyslu bol v júni automobilový sektor ako aj sieťové odvetvia. Priemyslu pomohlo aj lepšie využitie kapacít, ktoré stúplo nečakane na 75,4 percenta, z nezmenených májových 74,9 percenta.  Čísla poukazujú na návrat hybnej sily americkej ekonomiky na konci druhého kvartála. 

V neposlednom rade boli v piatok zverejnené aj predbežné júlové dáta spotrebiteľskej dôvery od University of Michigan, ktoré dopadli pod očakávania. Index dosiahol len 89,5 bodu, oproti očakávanej stagnácii na 93,5 bodu. Určitým problémom pre vysokopríjmových spotrebiteľov bolo podľa prieskumu referendové rozhodnutie Britov opustiť Európsku úniu. 

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnešný makrokalendár je takmer úplne prázdny, zaujať môžu popoludní len druhoradé dáta z relaitného trhu USA.

Zaujalo nás

Mladík zarába 500-tisíc dolárov ročne vďaka Twitteru 

Zatiaľ čo speňažiť používateľov je pre sociálne siete ako Twitter či Facebook pretrvávajúca prekážka, jeden len 25-ročný užívateľ Twitteru našiel spôsob ako zarábať pol milióna dolárov ročne len tweetovaním a postovaním (zdielaním informácii na Twitteri a Facebooku). Kris Sanchez, vlastník konta @Uberfacts, si spravil kariéru z tweetovania náhodných faktov. Od svojho prvého tweetu v roku 2009, Sanchez získal už viac ako 18 miliónov followerov naprieč Twitterom, Facebookom a Instagramom.

Ako Sanchez prezradil, „jedná sa o zaujímavý biznis model. Pracujem s vydavateľmi, ktorí vytvoria obsah pre moju Twitterovú a Facebookovú stránku a ja potom dostanem zaplatené na základe toho, koľko internetovej premávky prinesiem na ich stránky.“ Speňažiť svoje tweety sa Sanchezovi podarilo vďaka spoločnosti ChaCha, ktorá mu ukázala cestu. Sanchez sa snaží svoj biznis rozšíriť ďalej mimo sociálne siete a nedávno dokonca vydal knihu. 

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *