Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 18. novembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Dolárový index na 13,5-ročných maximách a euro naslabšie voči doláru od decembra 2015.
  • Zlato na najslabších úrovniach za 5,5-mesiaca.
  • Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov na 12-mesačných maximách.
  • Trh začína započívať rýchlejšie zvyšovanie sadieb Fedom pre očakávania veľkých fiškálnych stimulov v USA.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku včera rástli, keď energiu čerpali z očakávanej akcelerácie ekonomického rastu Spojených štátov vďaka reformám a fiškálnymi stimulom nového prezidenta USA Donalda Trumpa. 
 

Dlhopisové trhy

Výnosy na dlhopisových trhoch rástli a americký či nemecký 10-ročný výnos dosiahol 12-mesačné maximá po vyjadrení šéfky Fedu Janet Yellenovej o tom, že by bolo primerané zvýšiť sadzby relatívne skoro, pričom zároveň poukázala na riziká otáľania sprísňovania menovej politiky. Mínusom pre ceny dlhopisov je rast inflačných očakávaní pre predpokladané zavedenie veľkých fiškálnych stimulov administratívou nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
 

Komoditné trhy

Zlato sa držalo v blízkosti päť a pol mesačných miním pri ďalšom raste výnosov na dlhopisových trhoch a pri posilnení sa dolára. Trhy očakávajú, že Fed by mohol v budúcnosti rýchlejšie sprísňovať menovú politiku v dôsledku inflačného vývoja v USA po implementácii zvýšenia vládnych výdajov novým establishmentom Donalda Trumpa. Ropa klesala, keď jej škodil okrem silného dolára aj previs ponuky komodity na trhu a pretrvávajúce pochybnosti o tom, či sa OPEC dokáže koncom mesiaca definitívne dohodnúť na obmedzení produkcie.

Devízové trhy

Dolár sa posilnil na takmer trinásť a pol ročné maximá voči košu hlavných svetových mien pričom voči euru sa obchoduje tesne nad hladinou 106 dolárových centov, čo predstavuje jeho najsilnejší kurz za ostatných 12 mesiacov. Americkej mene pomohli jasne jastrabie slová hlavy Fedu Janet Yellenovej o skorom zvyšovaní sadzieb. Trhy špekulujú, že očakávané reformné opatrenia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa by mohli prispieť k akcelerácii rastu lokálnej ekonomiky a aj inflácie, čo by sa mohlo odraziť prudšieho sprísňovania menovej politiky Fedom.
 

Dôležité správy z ekonomiky

Najdôležiteším faktorom, ktorý včera vplýval na trhy bolo vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej, ktorá vo svojom prednese signalizovala, že americká centrálna banka neplánuje odkladať zvyšovanie úrokovej sadzby. Povedala že argumenty pre zvýšenie sa posilňujú, avšak Fed musí ostať zameraný na budúci vývoj riadenia monetárnej politiky. Obáva sa, že ak by Fed čakal so zvyšovaním príliš dlho, by mohlo neskôr centrálnu banku prinútiť zvyšovať sadzby prirýchlo, čo by mohlo spôsobiť silnejší ako žiadaný efekt dlhodobých cieľov. Držanie úrokovej sadzby prinízko by na druhej strane mohlo podnecovať excesívne podstupovanie rizika, čo by podkopalo finančnú stabilitu ekonomiky.

Centrálny bankár ECB Yves Mersch vyhlásil, že stimulačný program monetárnej politiky by mal byť ukončený čo najskôr. Varuje, že približne 1,7-triliónový program nákupu dlhopisov by sa nemal stať permanentnou mechanikou ekonomickej politiky eurozóny, a mali by byť čo najskôr stiahnuté. O rozšírení programu kvantitatívneho uvoľňovania sa vyjadril len nepriamo, keď povedal že ekonomický rast je stále slabý a inflácia neudržateľná najmä v spojení s domácimi cenovými tlakmi.

Maloobchodnému sektoru Veľkej Británie v októbri výrazne pomohlo chladné počasie, ktoré prinútilo spotrebiteľov nakupovať zimné oblečenie. Medzimesačne vzrástli maloobchodné tržby o 2,0 percenta, zatiaľ čo v minulom mesiaci rástli tempom iba jednej desatiny percenta. Medziročne rástli takmer dvojnásobným tempom 7,6 percenta, oproti predchádzajúcemu mesiacu ktorý zaznamenal medziročný nárast štyroch percent.

Finalizovaný index spotrebiteľských cien (CPI) eurozóny vzrástol v októbri na najvyššiu úroveň od júna 2014, keď medziročne rástol očakávaným tempom piatich desatín percenta. Pod rast sa podpísal najmä pomalší pokles cien energií a rast cien v nevýrobnom sektore. Medzimesačne kleslo tempo rastu cenovej hladiny jednu desatinu pod konsenzus trhu na úroveň dvoch desatín percenta. Jadrový CPI rástol stabilným a očakávaným tempom ôsmich desatín percenta.

Stavebný sektor USA zaznamenal významný rast, keď začatá výstavba nových domov v októbri vzrástla o 25,5 percenta a prekonala už tak pozitívny konsenzus trhu, ktorý očakával rast iba 10,8 percenta. Vymazala tak stratu z predchádzajúceho mesiaca, v ktorom počet začatých stavieb klesol o 9 percent. Vydané stavebné povolenia nezaznamenali rast robustný ako nová výstavba, no prekonali očakávania poklesu, keď vzrástli o štyri desatiny percenta.

Index spotrebiteľských cien (CPI) USA v októbri zvýšil medzimesačné aj medziročné tempo rastu o jednu desatinu percenta na 0,4 a 1,6 percenta v danom poradí. Jadrový CPI ostal rásť tempom predchádzajúceho mesiaca 2,2 percenta, napriek očakávaniam zvýšenia dynamike jeho rastu o jednu desatinu percenta na 2,3.

Pracovný trh USA zaznamenal výrazné posilnenie v podobe nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci sa 12. novembrom. O podporu požiadalo 235 tisíc žiadateľov, čo je oproti predchádzajúcemu týždňu pokles o 19 tisíc, pričom trh očakával mierny rast žiadostí o 2 tisíc. Nové žiadosti tak klesli na najnižšiu úroveň od novembra 1973. Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci sa 5. novembrom so zverejnenou hodnotou 1977 tisíc taktiež dosahovali dlhoročné minimá, pričom je to najnižšia hodnota dosiahnutá od marca 2000. Silný trh práce by mohol pomôcť v rozhodovaní Fedu a jeho predsedníčky Janet Yellenovej v decembrovom rozhodovaní o zvyšovaní úrokovej sadzby.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes ráno boli zverejnené čísla indexov cien výrobcov z Nemecka za október, ktoré potvrdili všeobecné oživovanie sa inflačných tlakov. Ceny rástli na medzimesačnej báze o 0,7 percenta po 0,2 percentnom poklese v septembri. Na ročnej báze zmiernili svoj pokles na 0,4 percenta po 1,4-percentnom poklese v septembri. Konsenzom trhu pritom kalkuloval s hlbšími deflačnými tlakmi.
  • Dnes budú pozorne sledované najmä vystúpenia viacerých amerických centrálnych bankárov, no trhy budú zároveň sledovať aj slová šéfa ECB Maria Draghiho a šéfekonóma banky Petra Praeta.
  • Trhy budú aj naďalej sledovať vývoj okolo nového amerického (ešte neúradujúceho) prezidenta Donalda Trumpa.

Zaujalo nás

Maďarský krok v boji o priame zahraničné investície

Maďarsko plánuje nahradiť svoj dvojstupňový systém korporátnych daní jednotnou deväťpercentnou sadzbou z príjmov právnických osôb. Jednotná daň sa navyše má vzťahovať na všetky spoločnosti nezávisle od ich veľkosti. Krajina momentálne zdaňuje korporátne zisky sadzbou 10 percent do úrovne 500 miliónov forintov, ( cca 1,74 milióna eur) a 19 percentnou sadzbou nad touto hodnotou. Nová sadzba prekoná už tak nízku Írsku 12,5-percentnú korporátnu daň, ktorú využívajú mnohé nadnárodné spoločnosti.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *