Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 18. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Stanley Fischer z Fedu hovorí, že americká ekonomika je blízko cieľa centrálnej banky v podobe plnej zamestnanosti a inflácie.
  • Britské dlhopisy pod predajným tlakom pre ochotu Bank of England tolerovať vyššiu infláciu.
  • Ropa v strate pre obnovu obáv z jej nadprodukcie.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili pondelkové obchodovanie v stratách, k čomu prispel pokles cien ropy a obavy pred štvrtkovým zasadnutím ECB. Wall Street rovnako zatvárala v červenom, keď rastú očakávania zvyšovania sadzieb Fedom do konca roka, k čomu včera prispeli slová Stanleyho Fischera z Fedu o tom, že ekonomika je blízko cieľa centrálnej banky v podobe plnej zamestnanosti a dvojpercentnej inflácie. Navyše povedal, že nízke úrokové sadzby môžu viesť k hlbším a dlhším recesiám.

Dlhopisové trhy

Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov mierne klesali v dôsledku negatívnej nálady na finančných trhoch. Jastrabie  slová Stanleyho Fischera z Fedu však limitovali ich pokles. Nemecký 10-ročný výnos skončil prakticky bez väčších zmien, keď trhy čakajú na štvrtkové zasadnutie ECB a signály, ktoré vyšle jej prezident Mario Draghi ohľadne ďalšieho nastavenia kvantitatívneho uvoľňovania.

Už druhý deň výrazne klesali ceny britských dlhopisov, keď pre oslabenie sa libry rastú inflačné očakávania vo Veľkej Británii. Zároveň šéf Bank of England Mark Carney povedal, že bude ochotný akceptovať vyššiu infláciu s cieľom podpory ekonomiky v časoch brexitu.

Komoditné trhy

Zlato sa mierne odrazilo smerom k 1260 dolárom, za čím stála zvýšená averzia na trhoch a korekcia sily dolára. Ropa strácala, keď na trhoch prevládli obavy z pokračovania previsu ponuky spolu s rizikom, že OPEC sa nebude schopný definitívne dohodnúť na obmedzení produkcie. Prispeli k tomu aj slová vysokého iránskeho predstaviteľa, že Teherán potrebuje získať späť svoj trhový podiel.

Devízové trhy

Dolár mierne ustúpil zo sedemmesačného maxima meraného dolárovým indexom, keď časť obchodníkov vyberala zisky z jeho rastu. Navyše časti trhu teraz docvakáva piatkový prejav šéfky Fedu Janet Yellenovej o tom, že je ochotná tolerovať vyššiu infláciu, čo by mohlo naznačiť len veľmi graduálne tempo zvyšovania sadzieb. Prekvapujúco trh ignoroval jastrabie slová jej kolegu Stanleyho Fischera o škodlivosti nízkych sadzieb, keď prehlbujú recesie.

Dôležité správy z ekonomiky

Index spotrebiteľských cien eurozóny v septembri medzimesačne vzrástol v súlade s očakávaniami o štyri desatiny percenta a zrýchlil tak rast z predchádzajúceho mesiaca z jednej desatiny percenta. V septembrovej finalizácii zvýšila eurozóna tempo rastu CPI aj medziročne z dvoch desatín na očakávané štyri desatiny percenta. Finalizované jadrové CPI očistené o volatilné ceny energií a potravín však ostalo rásť doterajším tempom ôsmich desatín percenta medziročne. Cenová hladina eurozóny tak dosiahla tempo rastu na dvojročných maximách.
Empire Manufacturing ktorý sleduje sentiment výrobného sektoru štátu New York, poklesol 6,8 bodov pod nulu, napriek očakávaniam zlepšenia podmienok v podobe kladného teritória na hodnotiacej stupnici. Priemyselný sektor USA obnovil svoj medzimesačný rast a pripísal si dve desatiny percenta a prekonal očakávania o jednu desatinu. To však nestačilo na vymazanie strát po revidovanom poklese predchádzajúceho mesiaca o päť desatín percenta. Priemyselný sektor najväčšej ekonomiky trpí vzhľadom na silnejúci dolár a nízke ceny komodít. Posledným zverejneným indikátorom bolo využitie výrobných kapacít USA, ktoré v septembri vzrástlo o jednu desatinu percenta na 75,4 percenta, napriek očakávaniam rastu až o tri desatiny.
Včera mal prejav aj podpreseda rady guvernérov Fedu Stanley Fischer, ktorý povedal, že americká ekonomika je blízko cieľa Fedu v podobe plnej zamestnanosti a dvojpercentného inflačného cieľa. Zároveň naznačil, že nie je nadšencom pre posun inflačného cieľa na vyššie úrovne. Vyslovil aj myšlienku, že nízke úrokové sadzby prehlbujú a predlžujú recesie. Ide o pomerne jasný jastrabí komentár.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes sa bude pozornosť trhov sústrediť na inflačné čísla za september z Veľkej Británie a Spojených štátov a úverový prieskum ECB.

Zaujalo nás

Stop reklame autopilota Tesly v Nemecku

Nemecký minister dopravy Alexander Dobrindt požiadal americkú spoločnosť Tesla pre zastavanie využívania funkcie autopilota vo svojich reklamných spotoch. Ministerstvo túto požiadavku odôvodňuje tým, že reklama naznačuje nepotrebnosť pozornosti vodičov.

Výraz autopilot je totiž v tomto prípade len asistent vodiča, ktorý pracuje spolu s ním. Tesla však argumentuje, že výraz autopilot sa používa v iných oblastiach s rovnakým významom, teda spoluprácu stroja a človeka a že spoločnosť upozorňuje zákazníkov, že pozornosť vodiča je počas jazdy nevyhnutná.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *