Piatok 18. január. Meniny má Bohdana

Ranný prehľad trhov 19. 1. 2018

Investície 19.01.2018 | 09:48 0 Komentárov
  • Americké akcie sa po dosiahnutí historických maxím konsolidovali.
  • Šéf Bundesbanky Jens Weidmann povedal rázne nie rastu verejných výdajov v Nemecku.
  • Snemovňa reprezentantov Kongresu USA v noci hlasovala za legislatívu, ktorá odvracia government shutdown.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy po dosiahnutí historických maxím len neisto prešľapovali na mieste a konsolidovali sa a obchodnú seansu uzavreli s miernou stratou. Akciové trhy na opačnom brehu Atlantiku zápasili so silnejším eurom, no deň nakoniec ukončili so ziskom, keď sa na nich pozitívne prejavilo zverejnenie lepšieho ako očakávaného rastu čínskej ekonomiky za rok 2017.

DLHOPISOVÉ TRHY

Bezpečne vnímané štátne dlhopisy USA vzrástli nad 2,6 percentnú hranicu pri 10-ročnej splatnosti po prvýkrát za posledných desať mesiacov. Investori tak igornovali možnosť neschopnosti americkej vlády dohodnúť sa na novom rozpočte, čo hrozí zavretím vládnych úradov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato si pripísalo len takmer nepatrný zisk po miernom oslabení dolára. Ropné benchmarky stratili tri desatiny percenta, a to aj napriek výrazne vyššiemu poklesu zásob ropy v USA. Obchodníci sa totiž viac obávajú rastu produkcie v USA, ale aj v iných krajinách produkujúcich ropu, čo by mohlo obnoviť rast prebytku čierneho zlata na trhu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár len mierne oslabil voči košu hlavných svetových mien. Výraznejší pokles zaznamenal voči euru, ktoré aj napriek pokusom predstaviteľov ECB začiatkom týždňa oslabiť spoločnú menu eurozóny vzrástlo takmer pol percenta.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Snemovňa reprezentantov Kongresu Spojených štátov v noci na dnes hlasovala za legislatívu, ktorá oddiali zatvorenie vládnych úradov do 16 februára. Na definitívne odvrátenie zatvorenia je však potrebné aby legislatíva predlžujúca ich financovanie prešla aj Senátom, kde je potrebné, aby za hlasovali aj niektorí členovia demokratickej strany. A politickí oponenti prezidenta Donalda Trumpa zatiaľ naznačujú, že zákon nepodporia, aspoň nateraz, s cieľom prinútiť republikánov rokovať o niektorých iných témach.
  • Dosluhujúci šéf newyorského Fedu vyhlásil, že z dlhodobého hľadiska je rizikom zníženia daní v USA prehriatie ekonomiky s výrazným odrazom inflácie, čo by znamenalo, že centrálna banka by musela výrazne prudšie stúpať na menovopolitickú brzdu.
  • Benoit Coeure z ECB ponúkol pozitívny pohľad na ekonomiku eurozóny, keď konštatoval, že my sami v ECB sme prestali hovoriť, že chceme posilniť obnovu ekonomiky, nie je to už len obnova, ale expanzia.
  • Hlava Bundesbanky Jens Weidmann konštatoval, že nemecká ekonomika potrebuje lepšie fiškálne výdaje, ale to nutne neznamená, že by ich malo byť viac.„ Zvýšenie verejných výdajov s cieľom redukovať prebytok bežného účtu platobnej bilancie by bolo márne.“ Navyše prizvukoval, že je potrebné brať ohľad na demografické zmeny, ktoré v budúcnosti zaťažia verejné financie.
  • Prieskum sentimentu v okolí Philladelphie ukázal zhoršenie nálady v januári, keď  Phily Fed index klesol o 7,7 bodu na 22,2, pričom konsenzus trhu čakal 25 bodov. Aj táto úroveň je však stále solídna a nadpriemerná. Začatá výstavba v USA za december medzimesačne klesla o 8,2 percenta, pričom trh počítal len s poklesom o 1,7 percenta. A napokon pravidelné týždenné nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na najnižšiu úroveň od roku 1973, keď dosiahli len 220-tisíc pričom pokračujúce dosiahli 1,952 milióna eur.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú zverejnené len decembrové maloobchodné tržby z Veľkej Británie a rýchly odhad spotrebiteľskej nálady podľa Michiganskej univerzity za január.

ZAUJALO NÁS

Dow Jones Industrial Index prekonáva rekordy

Bluechipsový index tridsiatich najvýznamnejších amerických spoločností Dow Jones vzrástol v prvom roku od inagurácie Donalda Trumpa ako prezidenta USA o 31 percent. Index tak zaznamenal najlepší výsledok v prvom roku prezidenta v úrade od čias Franklina Roosevelta. Široký index S&P500 za rovnaký čas mierne zaostal, no s rastom 23 percenta sa stále nemá za čo hanbiť.

Počas prvého roka prezidenta Roosevelta v úrade Dow Jones vzrástol o neuveriteľných 96,5 percenta. Počas prvého roku Barracka Obamu dosiahol DJIA rast 28 percent. Súčasnému rastu nahráva solídny ekonomický rast po celom svete, ako aj deregulácie a nižšie dane v USA.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *