Streda 18. októbra. Meniny má Lukáš

Ranný prehľad trhov 19. 10

Peter Apolen 19.10.2015 | 09:37 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Akcie na Wall Street po sérii rastu na dvojmesačných maximách.
  • Absencia inflačných tlakov v eurozóne.
  • Rast čínskeho HDP za tretí kvartál tesne pod siedmymi percentami.

Akciové trhy

Európske akciové trhy ukončili posledný obchodný deň minulého týždňa v ziskoch po tom, čo investori reagovali na sériu firemných výsledkov. Pozitívnu náladu na trhy vnášali pretrvávajúce očakávania, že FED ponechá svoje sadzby bez zmeny, ako aj očakávania ďalších stimulov zo strany ázijských centrálnych bánk, čo znižovalo obavy z ekonomického spomaľovania sa Číny. Na dvojmesačné maximá sa posunuli americké akciové trhy, ktoré posilnili napriek zmiešaným makrodátam, keď akciám pomáhali stávky na neskoršie zvyšovanie sadzieb FEDom.

Dlhopisové trhy

Rast na akciových trhoch sa odrazil do poklesu cien bezpečných vládnych dlhopisov. V Európe výnos rástol len u britských „giltov“, kde členka Bank of England Kristin Forbes potvrdila, že britská centrálna banka pristúpi k zvyšovaniu sadzieb skôr ako môže trh očakávať. Americké vládne dlhopisy klesali, keď investori reagovali na nepresvedčivé americké makrodáta, ktoré potvrdili vyhliadky, že FED k zvyšovaniu sadzieb ešte v tomto roku nepristúpi.

Komoditné trhy

Zlato v piatok oslabilo, keď jeho cene neprial posilňujúci dolár, avšak k väčším ziskom žltému kovu bránili horšie ako očakávané americké makrodáta z trhu práce v podobe augustového JOLTS reportu. Ropa na oboch brehoch Atlantiku posilnila v priemere o 1,5 percenta po tom, čo pravidelný report od spoločnosti Baker Hughes ukázal, že počet ropných súprav v USA klesol už po siedmy týždeň v rade, konkrétne o 10 súprav na 595. 

Devízové trhy

Dolár v piatok voči košu svetových mien prevažne mierne posilnil, keď sa zdá, že trh už započítal, že FED k zvyšovaniu sadzieb pristúpi až v budúcom roku. Euro zároveň oslabovali očakávania, že ECB môže pristúpiť k ďalšej uvoľnenej menovej politike. Euro voči doláru zatvorilo na 113,5 dolárového centu.

Dôležité správy z ekonomiky

Predaj vozidiel v EÚ27 v septembri vzrástol, už 25. mesiac po sebe, medziročne o 9,8 percenta na 1,357 milióna áut. Odbyt Volkswagenu zasiahnutého emisným škandálom nebol príliš zasiahnutý, pričom to isté možno hovoriť aj o jeho septembrových predajných štatistikách v USA. No keďže kauza sa prevalila až v druhej polovici septembra, lepší obraz bude možno získať až po číslach za október.
V piatok boli z eurozóny publikované už len finálne inflačné čísla za september, ktoré potvrdili absenciu rastu spotrebiteľských cien, čo vytvára priestor s malátnych rastom pre ďalšie uvoľnenie menovej politiky ECB do konca roka.
V USA boli v piatok publikované nepresvedčivé dáta septembrovej priemyselnej produkcie, ktorá na medzimesačnej báze opäť klesla, čo však bolo kompenzované revíziou štatistík za predchádzajúci mesiac smerom nahor. To, že výrobný sektor v USA čelí protivetrom dokázal aj pokles využitia výrobných kapacít za august.
Za očakávaniami zaostal v piatok aj JOLTS report z trhu práce v Spojených štátoch za august, mapujúci tvorbu špecifických pracovných miest. Report ukázal na pokles novootvorených miest o takmer 300-tisíc, no ich počet sa stále nachádza v blízkosti maxím tohto hospodárskeho cyklu.
Pozitívne však prekvapil flashový odhad spotrebiteľskej nálady v USA za október podľa Michiganskej univerzity, ktorá sa oproti septembru zlepšila, pričom rástol aj subindex očakávaní, ktorý je teraz v súlade s rastom spotreby domácností.
Šéfka clevelandského FEDu Loretta Mester sa prezentovala „jastrabou“ rečou, keď povedala, že ekonomika je pripravená pre zvýšenie sadzieb. Pripustila, že tvorba pracovných miest sa spomaľuje. No súčasne povedala, že si nemyslí, že trh práce je slabý, a rast pracovných miest vyšším tempom ako 120-tisíc mesačne je konzistentný z ďalším poklesom miery nezamestnanosti.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes nadránom boli za Čínu publikované ostro sledované čísla rastu HDP krajiny za tretí kvartál. Medziročne sa čínskej ekonomike v tomto štvrťroku podľa zverejnených čísiel podaril 6,9-percentný rast, pričom trh očakával z predchádzajúcich 7,0 percenta spomalenie rastu až na 6,8 percenta. Čísla by do dnešného obchodovania mali priniesť návrat apetítu po riziku, pričom obavy ohľadom spomaľovaní sa ekonomického rastu čínskeho draka sú zdanlivo prehnané.
  • Okrem toho boli dnes nad ránom za Čínu taktiež publikované čísla priemyselnej produkcie za september, ktorá zaostala za očakávaniami keď dosiahla rast len 5,7 percenta, oproti očakávaniam na 6,0 percenta a augustovému rastu 6,1 percenta. Prekvapili však maloobchodné tržby, ktoré v septembri rástli 10,9-percentným tempom, pričom očakávania ako aj augustová hodnota boli zhodne na 10,8 percenta.
  • Makrokalendár je dnes pre Európu ako aj USA takmer prázdny, pozornosť trhu sa tak bude upriamovať na prejavy centrálnych bankárov, konkrétne, Lael Brainardovej a Jeffreyho Lackera, oboch z FEDu, a zaujať môžu aj slová Ewalda Nowotného z ECB.

Zaujalo nás

Trhy neveria najväčšiemu obchodnému reťazcu sveta

Americká spoločnosť Walmart, ktorá je s vyše 11,5 tisícami prevádzok a 2,2 miliónmi zamestnancov, pri príjmoch atakujúcich 500 miliárd dolárov ročne, svetovou maloobchodnou jednotkou, zaznamenalA v stredu 14. októbra najväčší jednodenný pokles kurzu akcií vo svojej histórii (-9,9 percenta). V minulom týždni klesli jej akcie na týždennej báze o 12 percent, najviac od októbra 2008, teda od dňa hypotekárnej krízy v USA. 

Stojí za tým profit warning, teda zníženie výhľadu ziskovosti na fiškálny rok 2017, keď vedenie firmy oznámilo veľké investície do e-commerce, úpravy predajní, zlepšenia dodávateľského reťazca ako aj zvýšenie miezd a vzdelávania zamestnancov. Ziskovost reťazca by mohla klesnúť medziročne o 6 až 12 percent, pričom konsenzus počítal s rastom o 4 percentá. Už v tomto roku Walmart investoval 12,4 miliardy dolárov a v budúcom by to malo byť 11 miliárd spolu s 1,1 miliardami do e-biznisu, keď čelí viacerým tlakom od nízkych cien cez konkurenciu od Amazon.com až po preferenciu menších lokálnych predajní pred „jumbo“ hyperkarketmi.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *