Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Ranný prehľad trhov 19. 11. 2018

Investície 19.11.2018 | 10:03 0 Komentárov
  • Samit Ázijsko-pacifickej ekonomickej spolupráce priniesol roztržku medzi Pekingom a Washingtonom.
  • Prezident ECB Mario Draghi očakáva pokračovanie ekonomického rastu eurozóny.
  • Britská premiérka Theresa Mayová bude zrejme čeliť odvolávaniu z funkcie.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie uzavreli v piatok obchodovanie väčšinou vyššie, po slovách amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré vyvolali nádej, že obchodný spor medzi USA a Čínou sa dá vyriešiť v blízkej budúcnosti. Nasdaq v reakcii na pokles cien akcií výrobcov čipov mierne stratil, pričom v technologickom sektore je náznak pokračujúceho negatívneho sentimentu. Pretrvávajúca averzia voči riziku spôsobená Brexitom a talianskou rozpočtovou otázkou má negatívny vplyv na európske akcie.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov z obáv pomalšieho globálneho rastu a potenciálneho priestoru pre spomalenie zvyšovania sadzieb Fedu, v piatok poklesli, čím si predĺžili svoj celotýždenný pokles.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato si polepšilo pri poklese úročenia amerických dlhopisov a oslabení sa dolára v nervóznom geopolitickom prostredí, najmä okolo brexitu. Ceny ropy zostali v piatok stabilné a zastavili predchádzajúci pokles. Podporu im poskytli rozhovory o produkčných škrtoch medzi hlavnými producentmi.

DEVÍZOVÉ TRHY

Po vyjadreniach podpredsedu Rady guvernérov Fedu Richarda Clarida, že Fed by mohol zjemniť svoj jastrabí tón, americký dolár reagoval svojím oslabením. Nepomohli mu ani komentáre Donalda Trumpa, že USA nemusia uvaliť ďalšie clá na Čínu. Britská libra sa v piatok spamätala po svojom štvrtkovom prepade, išlo však zrejme len o korekciu, keď sa zdá, že premiéra Theresa Mayová bude čeliť výzve zotrvaniu vo funkcii.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Víkendové napätie medzi USA a Čínou znižuje šance na to, že by obe krajiny mohli počas nadchádzajúceho stretnutia združenia G20 urovnať obchodné spory. Americký viceprezident Mike Pence sa prezentoval agresívnym slovníkom voči Pekingu, keď povedal, že Biely som sa nebude ponáhľať ukončiť obchodnú vojnu a nezmení svoj kurz, kým Čína nezmení ten svoj. Navyše vyzval štáty, aby sa vyhli úverom, ktoré by ich nechali v dlžníckej pozícii voči Pekingu. Vyústilo to až do toho, že samit Ázijsko-pacifickej obchodnej spolupráce sa prvýkrát skončil bez vydania spoločného vyhlásenia práve pre rozpory medzi Spojenými štátmi a Čínou. Pred začiatkom víkendu pritom americký prezident Donald Trump povedal, že verí v obchodnú dohodu s Čínou.
  • V piatok mal vystúpenie podpredseda Rady guvernérov Fedu Richard Clarida, ktorý podobne ako hlava centrálnej banky Jay Powell naznačili, že svetová ekonomika čelí spomaľovaniu. Teda pripustil určité protivetry aj pre americkú ekonomiku. Dodal zároveň, že úrokové sadzby v Spojených štátoch sa postupne blížia neutrálnej úrovni.
  • Okrem neho mal vystúpenie aj šéf ECB Mario Draghi, ktorý sa vyjadril, že očakáva pokračovanie rastu ekonomiky eurozóny pri vybalancovaných rizikách. Ostatné spomalenie vníma ako dočasné v dôsledku niektorých jednorazových faktorov. Zopakoval, že riziká ohľadne protekcionizmu musia byť pozorne monitorované. Dodal, že inflácii stále chýba presvedčivý trend rastu, no zároveň povedal, že rastúce inflačné tlaky sa premietnu do cien.
  • Britská premiérka Theresa Mayová by mohla podľa očakávaní čeliť výzve voči jej odvolaniu z čela vlády. Podľa magazínu The Sun už 42 poslancov poslalo listy, že nemá u nich dôveru. Už len šesť ďalších je potrebných na to, aby začal formálny proces hlasovania o dôvere k nej. The Sunday Times tvrdí, sedem silných mužov vládnucej Konzervatívnej strany by chcelo vyzvať premiérku v boji o jej kreslo vrátane ministra zahraničia Borisa Johnsona, či bývalých ministrov pre brexit Davida Davisa a Dominica Raaba.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V pondelok nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta.
  • Trhy však budú pozorne sledovať najmä vývoj okolo brexitu, talianskeho rozpočtu a budú si všímať vystúpenia zástupcov Pekingu a Washingtonu ohľadne obchodných vzťahov.

ZAUJALO NÁS

Štúdia Google-Temasek o internetovej ekonomike v juhovýchodnej Ázii.

Štúdie spoločností Google a Temasek Holdings ukázala, že internetová ekonomika sa bude v juhovýchodnej Ázii rozvíjať rýchlejšie ako sa predpokladalo a v roku 2025 presiahne 240 miliárd dolárov. Nárast je o pätinu vyšší ako sa pôvodne predpokladalo, z dôvodu rastu používania smartphonov. Viac ako 90% užívateľov sa pripája na internet prostredníctvom svojich telefónov. Štúdia zahŕňa jazdu na bicykli, elektronický obchod, on-line cestovanie, on-line média, on-line donáška potravín, predplatné hudby a videa. Odhaduje sa, že hodnota hrubého tovaru v oblasti internetového hospodárstva regiónu dosiahla v roku 2018 72 miliárd dolárov, čo je nárast s predchádzajúcim rokom o 37 percent.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *