Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Ranný prehľad trhov 19. 11. 2019

Investície 19.11.2019 | 10:11 0 Komentárov
  • Peking je údajne skeptický k uzavretiu obchodnej dohody so Spojenými štátmi.
  • Čína má problém s vyjadreniami amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že postupne neodstráni predtým zavedené dovozné clá.
  • Americký prezident Donald Trump kritizoval Fed a označil úrokové sadzby za príliš vysoké v porovnaní s inými vyspelými štátmi.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy v pondelok len stagnovali, keď sa na nich vkradol pesimizmus po správach, že Peking je skeptický k uzavretiu obchodnej dohody so Spojenými štátmi. Čína má problém s vyjadreniami amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že postupne neodstráni predtým zavedené dovozné clá na čínske tovary, hoci obe strany sa takto dohodli.

DLHOPISOVÉ TRHY

Mierny nárast nervozity okolo vývoja obchodnej vojny pre neochotu Washingtonu odstraňovať čínske dovozné clá znamenal obnovu rastu cien, a teda pokles výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa odrazilo, keď profitovalo z rastu averzie voči riziku. Rastie totiž opäť pravdepodobnosť toho, že „fáza jedna“ obchodnej dohody nemusí byť skoro podpísaná. Dokonca niektoré zdroje uvádzajú, že Čína by mohla vyčkávať, kým sa nedokončí impeachment (s najväčšou pravdepodobnosťou neúspešný) amerického prezidenta Donalda Trumpa, a dokonca by si mohla počkať až na prezidentské voľby v USA presne o rok. Ropa sa takisto dostala pod predajný tlak pre pesimizmus okolo obchodnej vojny, ktorý zhoršuje prospekty rastu svetovej ekonomiky a dopytu po komodite. Mínusom pre čierne zlato boli aj rastúce obavy o vysoký stav jeho zásob vo svete.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro voči doláru stagnovalo, keď na trhoch sa miešali včera víkendové správy o konštruktívnych telefonických rozhovoroch medzi USA a Čínou ohľadne nastavenia obchodných vzťahov s pesimizmom a nervozitou Pekingu z toho, že americký prezident Donald Trump nechce napriek dohode postupne odstraňovať dovozné clá na čínske tovary.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Americký prezident Donald Trump kritizoval na stretnutí s ministrom financií Stevenom Mnuchinom a šéfom Fedu Jeromem Powellom centrálnu banku a označil úrokové sadzby za príliš vysoké v porovnaní s inými vyspelými štátmi.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú z makrodát zverejnené len októbrové čísla začatej výstavby a vydaných stavebných povolení zo Spojených štátov.

ZAUJALO NÁS

2020: silnejšia ekonomika, slabšie výnosy

Rok 2019 sa nesie v znamení spomaľovania sa globálnej ekonomiky výrazne pod trendovú úroveň, no napriek tomu sa cenám rizikových aktív mimoriadne darí, keď americké akcie prepisujú historické maximá a od jeho začiatku sú nahor o takmer 25 percent. Začiatkom budúceho roka očakávame, že svetová ekonomika sa prestane spomaľovať a odrazí sa. Prvé  krehké zelené výhonky obnovy vidíme už teraz, keď klesajú geopolitické riziká okolo obchodnej vojny či brexitu, čo by malo zlepšiť biznis dôveru, podporiť investície a zlepšiť efektivitu uvoľnenia menovej politiky.

O čo väčšiu dôveru však máme vo vyhnutí sa recesie, o to menej optimistickí sme ohľadne návratnosti tried rizikových aktív v roku 2020, predovšetkým tých, ktorým sa najviac darilo v tomto roku. Trhy podstatnú časť zlepšovania sa makrodát ako aj podpis obchodnej dohody medzi Pekingom a Washingtonom započítali už do cien. Najmä americké akcie sú hodnotovo bohaté a rizikové prirážky podnikových dlhopisov malé v porovnaní s predchádzajúcimi inflexnými bodmi odrazu. Sotva možno od nich očakávať v budúcom roku dvojciferné zhodnotenie.

Na druhej strane, výrazne lepšie by sa malo dariť akciám a podnikovým dlhopisom regiónov, ktoré v ostatných 18 mesiacoch najviac trpeli spomaľovaním sa svetového obchodu. Ide predovšetkým o rozvíjajúce ázijské trhy, ale aj Japonsko, Južnú Kóreu, Brazíliu či eurozónu, kde by návratnosti mali pomôcť aj posilnenie sa lokálnych mien voči doláru.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *