Streda 01. apríla. Meniny má Hugo

Ranný prehľad trhov 19. 2.

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • „Podľa zdrojov z gréckej vlády by mali Atény dnes požiadať o predĺženie záchranného programu. O deň neskôr ako pôvodne uvažovali.
  • „Zápisnica FEDu v „holubičom“ tóne.
  • „Odraz cien ropy stráca silu.

Akcie

Európske akciové trhy uzavreli stredajšie obchodovanie so ziskami, potom čo investori pozitívne reagovali na sériu korporátnych výsledkov a na pozitívne správy z Grécka, ktorého hlavní predstavitelia predložili znenie dohody s veriteľmi, ktorú tak budú ministri financií eurozóny prerokovávať tento piatok v Bruseli. Paneurópskemu indexu Stoxx 600 v raste pomohli akcie bankového sektora a automobiliek. V Spojených štátoch sa akciám nedarilo, a to napriek značne „holubičiemu“ tónu zápisnice FEDu ako aj zdanlivému zlepšeniu v rozhovoroch medzi Gréckom a eurozónou. 

Dlhopisy

Americké vládne dlhopisy rástli, keď kopírovali vývoj sentimentu na akciových trhoch a „holubičiu“ zápisnicu FEDu. Presun investorov k bezpečným prístavom poslal výnos 10-ročného vládneho dlhopisu nadol, len tesne nad hranicu dvoch percent. Vládne dlhopisy krajín periférie eurozóny rástli, po tom čo trhy potešila správa z Grécka, kde tamojšia vláda predložila návrh znenia dohody s veriteľmi. Naopak výnosy rástli u silných európskych ekonomík ako Nemecko či Veľká Británii, kde investori vďaka povzbudivým správam z Grécka upúšťali od bezpečných aktív.

Komodity

Obidva hlavné ropné benchmarky Brent a WTI v stredu oslabili, po tom čo investori vnímajú ich ostatný nárast ako prehnaný, pričom na ceny ropy negatívne vplýval pokračujúci nárast jej zásob. Európska ropa Brent tak po ostatnom vyše osemdolárovom náraste spôsobenom napätím v Líbyi, v stredu oslabila o viac ako dva doláre. Zlato najskôr počas dňa kleslo na šesťtýždenné minimá avšak žltý kov nakoniec uzavrel s nepatrným rastom. Investori tak reagovali na obavy tvorcov politík FEDu, ktorí na poslednom zasadnutí prejavili svoje znepokojenie, že priskoré zvyšovanie sadzieb by mohlo ohroziť americkú ekonomiku.

Forex

Dolár voči euru počas dňa posilňoval, avšak popoludňajšie publikovanie zápisnice FEDu, ktorá sa niesla v „holubičom“ tóne spôsobilo vymazanie jeho ziskov. Voči euru posilnila aj britská libra, ktorá reagovala na solídne makrodáta ako aj ekonomický výhľad Veľkej Británie publikovaný v zápisnici Bank of England.

Kľúčové očakávané udalosti

Trh bude pozorne sledovať akým spôsobom Grécko dnes požiada o predĺženie záchranného programu.

Z amerických makrodát sa pozornosť investorov sústredí predovšetkým na pravidelné týždenné čísla nových a pokračujúcich žiadateľov o podporu v nezamestnanosti spolu s prieskumom aktivity filadepfského FEDu za február. 

Po uzatvorení európskych akciových trhov budú investori pozorne sledovať prejav prezidenta Bundesbanky Jensa Weidmanna.

Dôležité správy z ekonomiky

Napriek špekuláciám, že Grécko už včera podá žiadosť o predĺženie záchranného balíka sa tak nestalo, no podľa zdroja z gréckej vlády by tak malo urobiť dnes, o deň neskôr ako bolo pôvodne naplánované.

Grécke ministerstvo financií zverejnilo dokumenty, ktoré ukázali postoj vlády počas dvoch vyjednávaní s ministrami financií eurozóny. Minister Yanis Varoufakis trval na tom, že Grécko si udrží primárny prebytok rozpočtu, ale len vo výške 1,5 percenta HDP, čo je o polovicu menej, ako požadoval pôvodný záchranný program.

Nemecký minister financií Wolfgang Schauble signalizoval, že samotná Grécka žiadosť o predĺženie záchranného programu nemusí stačiť. Naznačil, že dôležité bude aj to či Grécko bude plniť podmienky v ňom.

Americký minister financií Jack Lew počas telefonického rozhovoru gréckemu náprotivkovi Yanisovi Vafoufakisovi povedal, že neschopnosť dosiahnuť dohodu s medzinárodnými veriteľmi by viedla k okamžitým problémom Grécka.  Lew urgoval, aby sa Atény správali zodpovedne a zdôraznil, aby všetky zúčastnené strany dali bokom rétoriku a sústredili sa na pragmatické riešenia, keďže neistota nie je dobrá pre Európu.

ECB schválila zvýšenie núdzovej úverovej facility pre grécke banky o 3,3 miliardy eur na 68,3 miliardy. Špekuluje sa však, že grécka centrálna banka požadovala zvýšenie až o 10 miliárd. Ide tak o signál, že ECB chce vyvíjať tlak na Grécko, aby sa dohodlo s medzinárodnými veriteľmi.

Zápisnica z posledného zasadnutia Bank of England ukázala, že centrálni bankári očakávajú rýchly odraz inflácie v roku 2016, keďže dopad nízkych cien ropy by mohol rýchlo odznieť a zlepšujúci sa trh práce by mohol postupne vytvárať tlaky na rast miezd. Zvyšovanie sadzieb v budúcom roku je tak reálne, na čo reagovala libra posilnením sa.

Zápisnica z posledného zasadnutia FEDu ukázala, že centrálni bankári signalizovali ochotu ponechať sadzby na nulovej úrovni po dlhšie obdobie, keď argumentovali neistotou ohľadom Grécka ako aj silným dolárom. Niektorí členovia FOMC sa obávali, že predčasné zvýšenie sadzieb by mohlo udusiť oživovanie sa ekonomiky a trhu práce a podkopať progres k dosiahnutiu dvoch duálneho cieľa FEDu v podobe maximálnej zamestnanosti a dvojpercentnej inflácie. Celkovo bola zápisnica „holubičia“, na čo reagoval dolár oslabením a výnosy amerických dlhopisov poklesom.

Priemyselná produkcia v USA za január rástla medzimesačne o 0,2 percenta medzimesačne po revidovanom decembrovom raste vo výške –0,3 percenta z pôvodných –0,1 percenta. Trh očakával rast vo výške 0,3 percenta. Stál za tým pokles produkcie výroby automobilov ako aj pokles dopytu po stavebných materiáloch. Mínusom pre americké továrne je silnejší dolár a pomalý rast v zahraničí.  Využitie kapacít v januári tak ostalo nezmenené na revidovanej  decembrovej úrovni 79,4 percenta z pôvodných 79,7 percenta . Trh očakával rast na 79,9 percenta.

Zaujalo nás

Citigroup podporuje zelené aktivity

Citigroup, veľkosťou aktív tretia najväčšia americká banka, vyhlásila, že použije 100 miliárd dolárov na financovanie environmentálnych projektov počas nasledujúcej dekády. Predstavuje to zdvojnásobenie zdrojov oproti roku 2007. Peniaze budú použité najmä na projekty súvisiace s obnoviteľnými zdrojmi energií, redukciu skleníkových plynov a udržateľnú dopravu.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *