Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Ranný prehľad trhov 19. 3. 2019

Investície 19.03.2019 | 10:23 0 Komentárov
  • Londýn pravdepodobne požiada o dlhšie odloženie brexitu vzhľadom na nemožnosť opätovného hlasovania o brexitovej dohode v britskom parlamente na tej istej schôdzy.
  • Ropa rástla na najvyššie úrovne v tomto roku, keď sa OPEC+ dohodol na pokračovaní znižovania ťažby minimálne do júna.
  • Marcový nemecký prieskum ZEW by mal ukázať na ďalšie zlepšenie sa očakávaní, čo by malo signalizovať odraz ekonomickej aktivity.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie pokračovali v úvode týždňa vo svojom raste, aj keď nepredviedli výraznejší pohyb. Pozornosť investorov sa upriamuje na najbližšie zasadnutie Fedu, ktoré sa uskutoční v stredu. Z jednotlivých titulov sa najlepšie darilo akciám Amazonu a Applu, ktoré svojím rastom dokázali kompenzovať straty spoločností Boeing a Facebook. V zelenom teritóriu sa objavili aj európske akcie, keď ich ťahal predovšetkým bankový sektor a banky Deutche Bank a Commerzbank, ktoré si pripísali viac ako 3 percentá po potvrdení správ, že obe inštitúcie rokujú o vzájomnej fúzii.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov mierne vzrástli, pričom investori sa pripravujú na zasadnutie Fedu, ktoré by malo naznačiť ďalšie smerovanie menovej politiky a či centrálna banka vylepší svoj bilančný odlev. Výnosy európskych dlhopisov zostali stabilné.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v očakávaní výsledku zasadnutie Fedu a ďalšieho brexitového vývoja nepatrne vzrástlo, v čom mu pomohol slabší dolár. Ropa naďalej rástla po správach o preložení aprílového stretnutia predstaviteľov OPEC+ na jún, na ktorom sa malo rozhodovať o taktike produkcie kartelu v druhej polovici roka. Až do tohto termínu kartel potvrdil pokračovanie znižovania vlastnej produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár, po minulotýždňovom najhoršom výsledku v tomto roku,  vstúpil do nového týždňa mierne oslabený, pričom na jeho ďalší vývoj bude mať kľúčový vplyv spomínané zasadnutie Fedu. Výraznejšie strácala britská libra, ktorá sa pripravovala na ďalšie brexitové hlasovanie v britskom parlamente. Zo slabosti svojich konkurentov dokázalo ťažiť euro a mierne si polepšiť.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Predseda dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow vyhlásil, že nie je možné dva krát hlasovať na jednej parlamentnej schôdzi o tej istej brexitovej dohode, čím v podstate torpédoval plán britskej premiérky Theresy Mayovej. Výsledkom bude, že Londýn bude musieť požiadať o dlhší odklad brexitu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavných makrozverejnením dnes bude prieskum ZEW medzi nemeckými finančníkmi za marec. Trh očakáva, že komponent očakávaní by sa mal zlepšiť už štvrtý mesiac v rade a jasne naznačiť, že nemecká a aj európska ekonomika sa odrážajú od dna.
  • Okrem toho bude zverejnená séria januárových dát z britského trhu práce vrátane miery nezamestnanosti a rastu miezd.
  • Popoludní prídu na rad americké podnikové objednávky za január ako aj finálne dáta objednávok tovarov dlhodobej spotreby za rovnaký mesiac.

ZAUJALO NÁS

Európa môže prekvapiť

Je až neuveriteľné, že pred vyše rokom rástla ekonomika eurozóny viac ako 2,5-percentným tempom, výnosy 10-ročných nemeckých dlhopisov sa pohybovali nad 0,7 percentami a videli sme robustné prílevy kapitálu na lokálne akciové trhy. Najmä ak dnes tempo rastu HDP dosahuje sotva jedno percento, nemecká výnosová krivka je do deviatich rokov pod nulou a zaknihovávame rekordný viac ako 50-týždňov dlhý únik investorských peňazí z akcií starého kontinentu.

Napriek týmto mrakom si myslíme, že ekonomika eurozóny má to najhoršie za sebou. Idiosynkratické faktory, ktoré negatívne vplývali na rast od druhého polroka 2018 ustupujú. Spotrebiteľská dôvera vo Francúzsku sa zlepšuje, keď efekt protestov Žltých viest vyprchal a nemeckých automobilový sektor ukazuje prvé výhonky zelene, keď zaznamenal rast objednávok a aj nových registrácií.

Zároveň finančné podmienky v eurozóne sa za ostatné mesiace významne zlepšili, trh práce ostáva silný pri svižnom raste miezd a očakávame najsilnejšie fiškálne stimuly od roku 2009. Navyše podstatnú časť ostatného spomalenia malo na svedomí pribrzdenie Číny vzhľadom na vysokú závislosť európskych exportov na nej. Peking však vykazuje znaky odrazu ekonomiky  a to sa ešte naplno neprejavili nedávne stimuly. Sčítané a podčiarknuté, európska ekonomika a aj jej akciové trhy by mohli, napriek všeobecnej skepse, v najbližších kvartáloch príjemne prekvapiť svojim rastom.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *