Stvrtok 24. mája. Meniny má Ela

Ranný prehľad trhov 19. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Trhy sa včera čiastočne spamätali z paniky okolo politickej krízy vo Washingtone.
  • Minister financií USA Mnuchin vylúčil rozdelenie veľkých bánk, o ktorom sa zamýšľal prezident Trump.
  • Zápisnica zo zasadnutia ECB ukázala, že centrálni bankári zvažovali zmenu výhľadu menovej politiky.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy sa mierne zotavili zo stredajšej obchodnej seansy, počas ktorej zaznamenali najhorší prepad tohto roku. Optimizmu na trhoch pomohli aj lepšie ako očakávané dáta z trhu práce USA. Menej sa darilo akciovým trhom v Európe, ktoré pokračovali vo predvčerajšom poklese.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americké štátne dlhopisy ostali nezmenené, keď časť investorov stále sleduje vývoj zamotanej politickej situácie vo Washingtone. V Európe sa pri tom presun z rizikovejších aktív odrazil aj na poklese výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Nemecka.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato zaznamenalo viac ako percentuálnu stratu, nasledujúcu po šiestich predošlých ziskových dňoch a obchodnú seansu ukončilo tesne pod hranicou 1250 amerických dolárov za troyskú uncu. Ropa len pomerne nesmelo rástla, a to aj napriek vyhláseniam Alžírska, že predĺženie zníženej produkcie OPECu bude podporené väčšinou zúčastnených krajín.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár si dnes vybojoval časť stredajších strát, keď sa kríza okolo Donalda Trumpa mierne upokojila. Dolár voči košu hlavných zahraničných mien vzrástol o približne štvrť percenta, pričom voči euru získal späť takmer pol percenta a na konci dňa sa obchodoval tesne nad 111 americkými dolármi.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Zápisnice z ostatného zasadnutia ECB ukázala, že mnohí centrálni bankári charakterizovali výhľad ekonomiky ako balancovaný, no iní stále tvrdili, že prevažujú riziká smerom nadol. Medzi bankármi bol široko zdielaný názor, že inflácia stále nie je dostatočná. Centrálni bankári zvažovali zmenu výhľadu menovej politiky (forward guidance), no väčšina z nich sa obávala, že aj malá zmena by mohla vyvolať prudkú a nežiaducu reakciu trhu, ktorá by sprísnila finančné podmienky. Toto paradoxne kontrastovalo s vyjadrením člena výkonnej rady ECB Benoita Coeureho, ktorý povedal, že príliš veľa gradualizmu v menovej politike nesie riziko nutnosti prudšie meniť menovú politiku v budúcnosti. Vystúpenie včera mal aj šéf ECB Mario Draghi, ktorý opäť povedal, že globálny rast sa zlepšuje a riziká klesajú.
  • Včera mala prednášku Loretta Mesterová, ktorá povedala, že ostatná volatilita na finančných trhoch nebude mať vplyv na ekonomický výhľad.
  • Včera mal vystúpenie aj minister financií Spojených štátov Steven Mnuchin, ktorý povedal, že stále nepadlo rozhodnutie ohľadne emisie ultradlhých dlhopisov a nateraz vylúčil zavedenie celofederálnej spotrebnej dane. Zároveň povedal, že rozdelenie veľkých bánk by bola veľká chyba a malo by to výrazný dopad na trhy.
  • Z makrodát maloobchodné tržby vo Veľkej Británii v apríli medzimesačne vzrástli o 2,0 percenta, čo je dvojnásobok očakávaný trhom. Medziročne maloobchodníci tržby zvýšili o 4,5 percenta pri očakávaniach len 2,6 percent. Medzimesačná aj medziročná zmena v predchádzajúcom mesiaci bola navyše revidovaná nahor.
  • Vo štvrtok boli zverejnené žiadosti o podporu v nezamestnanosti za prvý a druhý májový týždeň v USA. Za druhý májový týždeň boli zverejnené nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré poklesli o 4 tisíc na 232 tisíc. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 6. májom poklesli o 22 tisíc na 1898 tisíc. Žiadosti tak naďalej prehlbujú viac ako 40 ročné minimá, indikujúc silnejúci trh práce. V USA bol poobede zverejnený aj index vedúcich indikátorov za apríl, ktorý zachytáva trendy budúceho vývoja ekonomiky. Ten vzrástol o tri desatiny percenta, pri o jednu desatinu vyšších očakávanich. Predošlá hodnota indexu bola revidovaná v marci nadol.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes ráno boli zverejnené aprílové nemecké indexy cien výrobcov (PPI), ktoré ukázali na akceleráciu inflačných tlakov oproti marcu a prekonali aj konsenzy, keď medzimesačne rástli o 0,4 percenta (0,0 percenta v marci) a medziročne o 3,4 percenta (3,1 percenta v marci).
  • Dnes bude z eurozóny zverejnená májová spotrebiteľská dôvera a okrem toho budú mať vystúpenia viacerí centrálni bankári ECB podobne ako aj v prípade Fedu.

ZAUJALO NÁS

Politický trh neverí Trumpovi

Politický trh Predictlt očakáva s 40-percentnou pravdepodobnosťou, že americký prezident Donald Trump nevydrží vo svojej funkcii do konca volebného obdobia do roku 2019 a bude odvolaný. Ide o výrazný nárast tejto pravdepodobnosti z 25-percentnej úrovne ešte začiatkom mája pred kontroverzným odvolaním šéfa FBI Jamesa Comeyho Bielym domom a následného obvinenia Trumpa, že tlačil na zastavenie vyšetrovania teraz už bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna ohľadne jeho spolupráce s Tureckom.

Odvolanie Trumpa už v roku 2017 vidí Predictlt zatiaľ len s 20-percentnou pravdepodobnosťou. Trh s futures pre politiku Predictlt umožňuje trhovým hráčom stávkovať na výsledky budúcich politických udalostí na celom svete. Každá udalosť je formulovaná otázkou a obchodník si môže kúpiť alebo predať akciu ponúkaných výsledných možností, z ktorých každá môže mať pravdepodobnosť medzi 1 až 99 percentami.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *