Sobota 21. júla. Meniny má Daniel

Ranný prehľad trhov 19. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Amazon kúpil maloobchodný reťazec Whole Foods, čo dostalo giganty retailových sietí ako Wal-Mart či Tesco pod výpredajný tlak.
  • Neel Kashkari a Robert Kaplan z Fedu s holubičím slovníkom pre otázniky nad vývojom inflácie.
  • Rozdielne názory britského ministra financií Philipa Hammonda ohľadne brexitu v porovnaní s premiérkou Theresou Mayovou.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku si v závere týždňa pripísali striedme zisky, keď na trhoch nepanovala žiadna veľká skepsa, svetová ekonomika zostáva v solídnom raste pri raste firemných ziskov, nie príliš vysokej inflácii a uvoľnenej menovej politike hlavných svetových centrálnych bánk. Zaujímavosťou piatku bola akvizícia maloobchodného reťazca Whole Foods gigantom Amazon, ktorý tak preniká do ďalšieho sektora ekonomiky. Akcie veľkých retailových sietí ako Wal-Mart či Tesco sa vďaka tomu dostali pod obrovský výpredajný tlak.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch sa v zásade nepohli, keď nateraz pre to chýba impulz. Trhy príliš neveria Fedu pri spomaľovaní inflačných tlakov, že by mohol výraznejšie sprísniť menovú politiku a súčasne rastú určité obavy zo spomaľovania sa tempa rastu americkej ekonomiky. ECB pritom nevypne kvantitatívne uvoľňovanie zrejme ani na konci roka a sadzby zvýši najskôr o rok.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato stagnovalo, keďže sa nepohli príliš ani výnosy na dlhopisových trhoch, na ktoré žltý kov citlivo reaguje. Ropa sa odrazila z najnižších úrovní od novembra minulého roka v technickej korekcii, keď naďalej na trhu panujú obavy z vysokého stavu zásob a rast produkcie v USA, Nigérii či Líbyi.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa dostal do miernej defenzívy voči košu hlavných svetových mien v reakcii na zverejnenie o niečo slabšieho ako predpokladaného spotrebiteľského sentimentu podľa Michiganskej univerzity za jún.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Cez víkend sa vo Francúzsku konalo druhé kolo parlamentných volieb (volieb do dolnej komory parlamentu – teda Národného zhromaždenia), kde podľa širokých očakávaní vyhralo hnutie Republika vpred novozvoleného prezidenta Emmanuela Macrona, keď získalo nadpolovičnú väčšinu 350 z 577 kresiel, čo je o niečo menej ako hovorili prieskumy ukazujúce aspoň 400 kresiel. Zaujímavé je, že volebná účasť bola najnižšia za ostatných 20 rokov, keď dosiahla približne 44 percent, čo môžu Macronovi konkurenti využiť v prospech toho, že nemá súhlas všetkých Francúzov k reformám (a už aj to ultrasocialista Jean Luc Melenchon stihol podotknúť). Trhy na toto víťazstvo nijakým zásadným spôsobom nereagovali vzhľadom k tomu, že nejde o žiadne prekvapenie.
  • Cez víkend sa britské média začali vo väčšom pýtať na životnosť Theresy Mayovej na čele Konzervatívnej strany a na čele vlády po tom, ako minister financií Philip Hammond ukázal rozdielny názor na brexit. Podľa neho je cieľom dosiahnuť čo najjemnejší odchod z EÚ, ktorý by mal viesť dole svahom a nie pádom z útesu. Zamietol aj Mayovej tvrdenie, že žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda.
  • Ešte v piatok Neel Kashkari, ktorý ako jediný hlasoval proti zvýšeniu sadzieb na ostatnom zasadnutí Fedu povedal, že namiesto zvyšovania sadzieb mala centrálna banka počkať, ako sa vyvinie inflácia a či skutočne pokles inflačných tlakov je len dočasný. Jeho kolega Robert Kaplan sa takisto prezentoval holubičím slovníkom, keď povedal, že pred ďalším sprísňovaním menových podmienok chce vidieť jasnú evidenciu, že inflácia sa priblíži k dvojpercentnému cieľu.
  • Spotrebiteľská dôvera v USA podľa júnového odhadu University of Michigan zverejneného v piatok poklesla na 94,5 bodov. Od ôsmeho júna, kedy prebehla výpoveď odvolaného šéfa FBI Jamesa Comeyho spadla dôveryhodnosť podľa univerzity na 86,7 bodov, čo je najnižšia hodnota od septembra 2014 a kompletne by to vymazalo povolebné zisky. Zhoršený sentiment bol zaznamenaný najmä medzi voličmi, ktorý sa v prieskume označili za republikánov. Konsenzus pri tom očakával pokles len jednej desatiny bodu na 97 bodov. V piatok boli v USA zverejnené aj dáta zo stavebného sektora začatej výstavby a vydaných stavebných povolení za mesiac máj. Výstavba nových domov neočakávane poklesla o 5,5 percenta, napriek konsenzu rastu 4,1 percent. Vydané povolenia poklesli o 4,9 percenta, taktiež napriek očakávaniam 1,7 percentného rastu. 

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta. Vystúpia len americkí centrálni bankári Charles Evans a Bill Dudley.

ZAUJALO NÁS

Čína tvrdo zasahuje proti akademickým podvodníkom

Čínska vláda sa snaží vyčistiť akademickú pôdu od podvodov po tom, ako medzinárodný medický žurnál stiahol 107 publikácií čínskych autorov z posledných piatich rokov. Vydavateľstvo Springer stiahlo práce z obehu kvôli údajnému kompromitovaniu výberového procesu, v ktorom nezávislý akademik odporúčal publikovanie. Čínske ministerstvo vedy a technológie navyše označilo tento incident za vážne poškodenie medzinárodnej reputácie vedeckého výskumu krajiny a dôstojnosti čínskych vedcov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy akcie trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *