Utorok 16. júla. Meniny má Drahomír

Ranný prehľad trhov 19. 6. 2018

Investície 19.06.2018 | 09:29 0 Komentárov
  • Donald Trump chce zaviesť dovozné clá na ďalšie čínske tovary, čo znervóznuje trhy.
  • Politická kríza v Nemecku, ktorej zdrojom je migračná politika, zrejme nebude rýchlo vyriešená.
  • Nový šéf newyorského Fedu Williams tvrdí, že ekonomika sa tak zlepšila až to u neho paradoxne vyvoláva obavy.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy vstúpili do nového týždňa stratami v reakcii na rast napätia okolo protekcionizmu v zahraničnom obchode medzi USA a Čínou.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov sa dostali mierne pod tlak pri určitom náraste nervozity na trhoch okolo obchodnej vojny.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa pri miernych stratách dolára odrazilo. Ropa sa odrazila, keď na trhy prenikli správy, že OPEC a ďalšie spolupracujúce krajiny by mali zvýšiť limity ťažby o menej ako čakal trh.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár mierne strácal voči euru, keď naň negatívne vplývala rastúca nervozita okolo obchodnej vojny.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V noci na utorok americký prezident Donald Trump vystupňoval svoju rétoriku ohľadne obchodnej vojny, keď povedal, že dal svojej administratíve pokyn na zostavenie zoznamu čínskych tovarov v celkovom objeme 200 miliárd dolárov, na ktoré bude uvalené zvýšené clo 10 percent a zároveň pohrozil, že ak Čína odpovie na tento krok, uvalí ďalšie dovozné clá na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. Peking reagoval, že urobí rovnaké obsiahle opatrenia a energicky odpovie. Okrem toho minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo prilial olej do ohňa, keď povedal, že je vtipom, keď čínski lídri deklarujú svoju otvorenosť a globalizáciu… je to ekonomicky najpredátorskejšia vláda, a už dlho mešká riešenie tohto problému.
  • V Nemecku trvá vládna kríza, ktorej koreňom je rozdielny postoj k migračnej politike. Kancelárka Angela Merkelová z CDU musela robiť rôzne ústupky s cieľom stíšiť napätie či dokonca udržať sa vo svojej funkcii, keď koaličný partner a sesterská strana CSU z Bavorska tlačí na zastavenie prílevu imigrantov. Merkelová súhlasila, že do konca mesiaca dosiahne dohodu ďalšími krajinami EÚ o tom, aby boli migranti vracaní z Nemecka do krajiny prvej registrácie. Tak či onak je Merkelová v nevýhodnej pozícií. Buď stratí tvár a ustúpi CSU, čo jej nedáva veľkú nádej na dlhodobé prežitie na poste šéfky vlády, alebo odolá, čo s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolá odchod CSU z vlády a rozpad koalície, čomu však dávajú nateraz politickí experti nižšiu váhu. Najpravdepodobnejší scenár je člapkanie sa v bahienku bez jasného riešenia situácie minimálne do bavorských regionálnych volieb v polovici októbra, alebo kým sa neukáže, že táto taktita CSU nezlepšuje ich popularitu. Každopádne táto situácia znižuje Merkelovej manévrovací priestor na medzinárodnej scéne a bude brzdiť integračné snahy a reformy eurozóny, keď CSU teraz deklaruje neochotu väčšieho prerozdeľovania zdrojov a solidarity na medzištátnej báze eurozóny.
  • Včera sa nemecká kancelárka stretla aj s novým talianskym premiérom Giuseppem Contem a zaviazala sa podporiť Taliansku túžbu po solidarite a vyjadrila nádej, že Nemecko bude pochopené pri solidarite ohľadne migračnej otázky. Okrem toho sa dnes stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, kde bude opäť témou imigráciu, hoci hlavným dôvodom stretnutia by mali byť reformy eurozóny.
  • Zaujímavosťou je, že americký prezident Trump tweetoval na tému Merkelovej imigračnej ságy, keď konštatoval, že bolo veľkou chybou pustiť do Európy milióny ľudí, ktorí tak silne a násilne zmenili jej kultúru.
  • Včera mali vystúpenie aj viacerí centrálni bankári Fedu. Raphael Bostic povedal, že nemá problém s posúvaním menovej politiky do viac neutrálneho stavu, ktorý je kvantitatívne podľa neho na úrovni sadzieb 2,25-3,0 percenta. Okrem toho konštatoval, že stále je za tri zvýšenia sadzieb v tomto roku, i keď pripustil, že nechá hovoriť dáta o tom, ako rýchlo je potrebné zvyšovať sadzby. Zároveň dodal, že optimizmus v jeho biznis prostredí úplne vyprchal a bol nahradený obavami z obchodnej vojny. Nový šéf newyorského Fedu (predtým bol šéfom sanfranciského) Jonh Williams, známy svojím jastrabím slovníkom, mal naproti tomu pozitívny výhľad na americkú ekonomiku, keď konštatoval solídny rast, silný trh práce a infláciu na cieli centrálnej banky. Dokonca povedal, že veci sa natoľko zlepšili, že ho to paradoxne znervózňuje.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes môžu trhy opäť sledovať prejav prezidenta ECB Maria Draghiho v portugalskej Sintre. Nasledovať budú jeho kolegovia z ECB ale aj Fedu.

ZAUJALO NÁS

Centrálna banka centrálnych bánk zdvíha varovný prst nad kryptomenami

Banka pre medzinárodné zúčtovanie, známa ako centrálna banka národných centrálnych bánk, vyzdvihla vo svojom reporte riziká kryptomien. Medzi štyri hlavné riziká sa radí environmentálny dopad, rozšíriteľnosť, volatilná cena a potenciálne neúnosná záťaž internetu. Problémom je extrémne vysoká spotreba elektrickej energie, ktorá by rozširovaním užívania pravdepodobne ďalej rástla. Bitcoin pri tom už dnes ročne podľa banky spotrebuje viac ako 60 megawattov ročne.

Banka taktiež upozornila na pomerne pomalé procesovanie transakcií voči súčasným systémom. Zatiaľ čo totiž Bitcoin zvláada 3,3 transakcie za sekundu, Visa zvláda 3526 a MasterCard 2061 transakcií za sekundu, uvádza Banka pre medzinárodné zúčtovanie (Bank for International Settlements).

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *