Nedeľa 31. mája. Meniny má Petronela, Petrana

Ranný prehľad trhov 19. 6. 2019

Investície 19.06.2019 | 10:01 0 Komentárov
  • Holubičí prejav prezidenta ECB Maria Draghiho o možnej potrebe uvoľnenia menovej politiky ako aj vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že sa koncom mesiaca stretne s čínskym prezidentom Xi Jinpingom vyvolali akciovú rally.
  • Výnosy nemeckých dlhopisov klesli na nové rekordné dná, keď rastú očakávania uvoľnenia menovej politiky ECB, klesali aj výnosy amerických dlhopisov, keď trh to isté čaká od Fedu.
  • Očakávania medzi nemeckými finančníkmi podľa prieskumu ZEW klesli za jún na najnižšiu úroveň od decembra minulého roku.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie sa niesli na rastovej vlne, keď si pripísali viac ako jednopercentné zisky. Najsledovanejší index sveta S&P 500 sa úspešne prehupol cez hranicu 2900 bodov. Vodou na mlyn pre americké akcie boli tweetové príspevky amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý potvrdil vzájomné stretnutie s čínskym prezidentom Xi Jinpingom na nadchádzajúcom samite G20, pričom naznačil produktívny a dlhý dialóg, ktorý by mohol viesť ku kompromisnej dohode namiesto colnej vojny. Pozitívny sentiment investorov zároveň naďalej čerpá silu z nádeje, že Fed v priebehu tohto roka uvoľní svoju menovú politiku. Prudký nárast zaznamenali aj európske trhy, ktorým výtlak poskytol svojimi vyhláseniami prezident ECB Mario Draghi, ktorý prisľúbil ďalšie stimuly pre európsku ekonomiku v prípade, že sa súčasné hospodárske podmienky ako slabý ekonomický rast a utlmená inflácia v Európe nezlepšia.

DLHOPISOVÉ TRHY

Holubičí prejav najvyššieho európskeho bankára Maria Dragiho, ktorý naznačil možnosť uvoľnenia menovej politiky ECB s cieľom oživiť infláciu, spôsobil prudký prepad výnosností štátnych dlhopisov. Výnosy amerických 10-ročných dlhopisov poklesli na 21-mesačné minimum 2,06 percenta. Výnosy nemeckých dlhopisov s rovnakou splatnosťou po prudkom poklese o 8 bázických bodov sa nachádzajú na novom historickom minime – 0,32 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Prudký pokles výnosností štátnych dlhopisov nahrával zlatu, ktoré poskočilo na svoje 14-mesačné maximum. Slušné zisky si pripísala aj ropa, ktorá postupne vymazáva straty z minulého týždňa, keď  opätovné šance na zbližovanie sa medzi USA a Čínou zmierňujú obavy z klesajúceho dopytu po energii.

DEVÍZOVÉ TRHY

Ochota ECB, ktorú naznačil guvernér ECB Mario Draghi, uvoľniť menovú politiku v prípade, že inflácia sa bude aj naďalej vzďaľovať od jej cieľa, čo potvrdili slabé májové inflačné čísla z eurozóny, oslabovali spoločnú európsku menu, ktorá sa voči doláru obchodovala pod hranicou 1,12 EUR/USD.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Prezident ECB Mario Draghi včera na konferencii centrálnych bankárov v portugalskej Sintre vyhlásil, že ak sa ekonomická situácia nezlepší a inflácia nebude smerovať k dvojpercentnému cieľu, bude potrebné opätovne uvoľniť menovú politiku. Dodal, že centrálna banka môže upraviť forward guidance, znížiť úrokové sadzby, obnoviť kvantitatívne uvoľňovanie a má aj ďalšie možnosti vrátane takých, ktoré zmiernia nežiaduce vedľajšie účinky negatívnych sadzieb. Na holubičie slová šéfa ECB reagoval dlhopisový trh rally, výnosy 10- ročných nemeckých dlhopisov klesli pod -0,3 percenta na rekordné dno. Prvýkrát v histórii aj francúzske 10-ročné dlhopisy niesli záporný výnos. Kurz eura reagoval na tieto slová voči doláru oslabením sa. Na Draghiho slová reagoval agresívne americký prezident Donald Trump. Obnivil eurozónu, že oslabovaním kurzu eura získava konkurenčnú výhodu.
  • Americký prezident Donald Trump okrem toho na svojej obľúbenej sociálnej siete twitter oznámil, že mal veľmi dobrý telefonický rozhovor s jeho čínskym náprotivkom Xi Jinpingom a dodal, že sa s ním stretne na mítingu G20 v japonskej Osake.
  • Najdôležitejším makrozverejnením z Európy včera bol investorský prieskum nálady ZEW z Nemecka za jún. Podľa predpokladov sa index hodnotenia súčasnej situácie zhoršil vzhľadom na neistoty obchodnej vojny, no poklesom menej ako sa čakalo, z 8,2 bodu na 7,8 bodu pri očakávaní 6,1 bodu. Index očakávaní sa však prudko prepadol na -21,1 bodu z -2,1 bodu pri očakávaní poklesu na -5,8 bodu. Ide o najnižšiu úroveň od decembra 2018.
  • V Európe boli včera zverejnené aj aprílové čísla zahraničného obchodu za eurozónu, kde sa prebytok obchodnej bilancie znížil na 15,3 miliardy eur z aprílových takmer 19 miliárd. Finálne inflačné čísla za máj nepriniesli z eurozóny žiadne prekvapenia. Na medzimesačnej báze rástli ceny o 0,1 percenta po 0,7-percentnom tempe v apríli.  Medziročné tempo sa spomalilo na 1,2 percenta z 1,7 percenta. Tempo rastu cien očistených o potraviny a energie, teda jadrová inflácia spomalila dynamiku rastu na 0,8 percenta.
  • Zo Spojených štátov dorazili čísla z realitného trhu. Májová začatá výstavba dosiahla 1269 tisíc domov, čo je medzimesačný pokles o 0,9 percenta. Vydaných stavebných povolaní za rovnaký mesiac bolo 1294 tisíc, čo je medzimesačne o 0,3 percenta viac. Obe čísla boli viac menej v súlade s očakávaniami.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia budú zverejnené len inflačné čísla z Veľkej Británie za máj.
  • Celá pozornosť trhu sa bude sústreďovať na dnes večer na ôsmu hodinu a výsledok zasadnutia Fedu, ktorý sadzby síce nezmení, ale aspoň by mal naznačiť, čo chce v nasledujúcom období robiť. To bude mať veľký vplyv na finančné trhy.

ZAUJALO NÁS

Výrobcovia koňaku sa obávajú klimatických zmien

Koňak, tradičný francúzsky druh brandy, sa vyrába z nezvyčajne kyslej odrody bieleho hrozna. Lenže čím je dlhšie a teplejšie leto, tým je hrozno sladšie a aj skôr dozrieva. Ak chcú vinári dosiahnuť rovnakú vlastnosť koňaku musia ho zbierať výrazne skorej ako pred 50 rokmi. Výrobcovia sa obávajú, že sladšie tóny by výrazne mohli zmeniť nezameniteľnú chuť ich alkoholu. Extrémne výkyvy počasia a horúce letá tak ohrozujú biznis, ktorý ročne prináša gigantom ako Pernord Ricard, LVMH, Rémy Cointreau a ďalším viac ako 3,6 miliardy dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *