Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ranný prehľad trhov 19. 7. 2017

19.07.2017 | 09:45 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Technologický index Nasdaq Composite prepisoval historické maximá.
  • Euro na 14-mesačných maximách voči doláru.
  • Politická kríza vo Washingtone a rozpoltenosť Republikánskej strany neschopnej zrušiť zdravotné zákony Obamacare.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe klesali, keď na trhoch panovala nervozita z neschopnosti presadiť zrušenie zdravotníckej reformy Obamacare v Senáte amerického Kongresu. Mínusom pre akciové trhy v Európe bolo aj ďalšie posilňovanie sa eura. Wall Street takisto otvárala v červenom, no nakoniec nervozitu okolo Obamacare dokázala zo seba čiastočne striasť, keď sa investori zamerali najmä na solídny začiatok korporátnej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Nasdaq Composite dokonca prepisoval historické maximá.

DLHOPISOVÉ TRHY

Negatívna nálada na trhoch pre nepriechodnosť zdravotníckej agendy v senáte amerického Kongresu sa pretavila do úteku do bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov, ktorých výnosy klesali. Rozpoltenosť vládnucej Republikánskej strany znižuje prospekty pre zavedenie ďalších probiznis opatrení, vrátane daňovej reformy, čo zhoršuje vyhliadky tempa ekonomického rastu.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato rástlo v reakcii na pokles americkej výnosovej krivky pre rastúcu politickú nervozitu vo Washingtone. Ropa len stagnovala, keď trhy čakajú na najnovšie týždenné štatistiky ropných zásob v Spojených štátoch.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár klesol na 14-mesačné minimá voči euru, keď sa vzájomný výmenný kurz posunul nad 115,5 dolárového centu v reakcii na krach zrušenia zdravotníckych zákonov Obamacare v Senáte pre nejednotnosť vládnucich republikánov. To naznačuje, že by mohol mať prezident Donald Trump problémy s prijatím rôznych ďalších ekonomických reforiem.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V Nemecku bol zverejnený prieskum  ekonomického sentimentu medzi finančníkmi v krajine za mesiac júl podľa inštitútu ZEW. Súčasná situácia podľa prieskumu zaznamenala mierne zhoršenie v podobe poklesu indexu o 1,4 bodu na 86,4 bodov. Očakávania ekonomického vývoja sa taktiež posunuli nadol na 17,5 bodu, čo značí pokles oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,1 bodu. Celkový obraz rastu nemeckej ekonomiky však stále ostáva pozitívny na ďalších šesť mesiacov. Hodnota prieskumu je pri tom tesne pod dlhodobým priemerom. Ekonomický sentiment v eurozóne podľa inštitútu taktiež smeroval nadol o 2,1 bodu na 35,6 bodov.
  • Kvartálny prieskum úverovania ECB ukázal ďalšie uvoľňovanie úverových štandardov pre podnikateľské aj hypotekárne úvery a očakávania, že tento trend by mal pokračovať. Banky reportovali naďalej silnejší dopyt po úveroch a očakávajú, že bude ďalej rásť. Prieskum je konzistentný s očakávaním na pomery eurozóny dynamického ekonomického rastu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy budú opäť sledovať najmä korporátne výsledky za druhý kvartál.
  • Z makrodát je na pláne len zverejnenie júnovej začatej výstavby a vydaných stavebných povolení v Spojených štátoch.

ZAUJALO NÁS

Zákaz dieselových motorov v autách môže mať negatívne účinky

Brusel  sa totiž obáva, že zákaz dieselových áut v metropolách Európskej únie by mohol rozhnevať spotrebiteľov a spomalil by tak znižovanie emisií. Zákaz vozidiel by bol ďalším úderom pre spotrebiteľov, ktorí si kúpili diesel pri sľuboch výrobcov, že tieto autá majú nízke emisie. Zákaz vozidiel je síce silným nástrojom zníženia emisií a donútenia automobiliek vyrábať čistejšie autá, regulátori však pripomínajú, že v niektorých krajinách boli dieselové autá zvýhodnené štátom, no teraz by mestá mohli spotrebiteľom zakázať ich používať. Ďalším problémom by mohol byť kolaps trhu s autami s dieselovými motormi, čo by uškodilo aj automobilkám v čase, keď ich regulátori nabádajú investovať do čistejších technológií.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *