Piatok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 19. 7. 2019

Investície 19.07.2019 | 10:17 0 Komentárov
 • Americké akcie sa včera v závere obchodovania odrazili po vystúpeniach centrálnych bankárov, ktorí naznačili možnosť preventívneho a rýchleho zníženia úrokových sadzieb.
 • Na trhoch však panuje zvýšená nervozita, keď rastú pochybnosti o tom, či sa dokážu Peking a Washington vrátiť ku konštruktívnym rokovaniam ohľadne nastavenia obchodných vzťahov.
 • Hlavný brexitový vyjednávač EÚ Michel Barnier naznačil, že je otvorený možnosti alternatívy voči tzv. írskej poistky, čo zvyšuje šance na brexitovú dohodu. Libra reagovala na správy posilnením sa.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie zaknihovali mierne zisky, keď sentiment trhu podporil svojím holubičím prejavom šéf Newyorského Fedu John Willialms, ktorý uviedol, že múdrejšou stratégiou centrálnej banky je konať preventívne, než čakať na prípadné ďalšie zhoršenie v ekonomike. Po týchto slovách vyskočila pravdepodobnosť júlového zníženia sadzieb o 0,25 percenta opäť na 100 percent a šance na dvojité zníženie o pol percenta vidí trh na 59 percent. Pokračovanie výsledkovej sezóny prinieslo niekoľko víťazov aj porazených. Darilo sa tabakovému koncernu Phillip Morris, ktorý po zvýšení výhľadu ziskovosti pre tento rok vzrástol o viac ako osem percent. Porazeným dňa sa stal Netflix, ktorý stratil viac ako 10 percent, keď aj napriek nie zlým finančným ukazovateľom, investorov sklamal pokles predplatiteľov, čo by spolu s rastúcim výhľadom konkurencie mohlo mať negatívny dopad na spoločnosť. Európske akcie v pretrvávajúcich obavách zo zastavenia obchodných rokovaní medzi USA a Čínou mierne poklesli.

DLHOPISOVÉ TRHY

Očakávané znižovanie úrokových sadzieb Fedom, spomaľovanie globálnej ekonmiky a nervozita na trhoch z toho, že čínsko-americké obchodné rokovania sa nemusia nikde posunúť naďalej tlačili na pokles výnosností amerických aj európskych dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa vďaka klesajúcim dlhopisovým výnosom, rastúcemu napätiu na Blízkom Východe a slabšiemu doláru usadilo blízko svojho šesťročného maxima. Ropa pokračovala v poklese napriek geopolitickému napätiu na Blízkom Východe, keď USA uvalili na Irán ďalšie sankcie kvôli jeho jadrovému programu a včera zostrelili v Hormuzskom prielive Iránsky dron. Nadol ju tlačili hlavne zvýšená ťažba ruského Rosneftu a zvýšeniu zásob benzínu pri tzv. driving season v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár pod tlakom očakávaní uvoľnenia menovej politiky Fedu stratil voči svojim konkurentom pol percenta, v čom mu nezabránilo ani zvýšenie júlovej výrobnej aktivity v oblasti Philadelphia Fedu a pokračujúca dobrá kondícia na trhu práce reflektovaná novými a pokračujúcimi žiadosťami o podporu v nezamestnanosti v minulom týždni. Slabosť dolára pomohla k oživeniu eura, ktoré je pod tlakom brexitovej neistoty, nedostatočnej inflácie a zhoršujúcou situáciou v európskej ekonomike. Prudko posilnila britská libra po tom, ako hlavný brexitový vyjednávač EÚ Michel Barnier naznačil, že Brusel je pripravený vyjednávať s Londýnom o alternatíve voči tzv. írskej poistke, čo redukuje pravdepodobnosť tvrdého brexitu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Na trhoch rastú pochybnosti o tom, či sa Peking a Washington vrátia s konštruktívnym výhľadom k rokovaciemu stolu o nastavení obchodných vzťahov. Hovorí sa najmä o tom, že snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa o znovuzvolenie v prezidentských voľbách v budúcom roku a jeho agresívny volebný slovník budú znižovať šance na skoré uzavretie dohody. Na druhej strane možno práve ultimátom novembrových volieb v budúcom roku by mohlo rokovania urýchliť. Ďalší pohľad hovorí o tom, že Číňania sa vôbec nebudú ponáhľať a budú dúfať, že voľby vyhrá ktokoľvek iný ako Trump, s ktorým by mohla byť jednoduchšia diskusia.
 • Včera sa vo Francúzsku začalo stretnutie ministrov financií G7, kde sa diskutovalo aj o spomaľovaní tempa svetovej ekonomiky, ktoré už prinútilo zmeniť postoj centrálnej banky na viac holubičí pripravovať uvoľňovanie menových politík.
 • Šéf newyorského Fedu John Williams povedal, že centrálna banka by mala konať rýchlo, keď vznikne potreba stimulovať ekonomiku. To zvyšuje šance na to, že na konci júla by mohol Fed znížiť sadzby nielen o 25 bázických bodov, ale rovno o 50 bodov. Tieto očakávania podporilo aj vystúpenie ďalšieho centrálneho bankára Richarda Claridu, ktorý vyhlásil, že nie je potrebné čakať na dramatické znižovanie sadzieb, kým sa veci zhoršia. Tieto vystúpenia oslabili včera večer dolár voči euru. Strácal aj voči jenu, najmä po správach, že americká armáda zostrelila nad hormúdskym prielivom iránsky dron.
 • Hlavný brexitový vyjednávač EÚ Michel Barnier povedal, že Brusel je priravený začať rokovať s Londýnom o alternatíve voči tzv. írskej poistke, čo zvyšuje šance na brexitovú rozvodovú dohodu medzi oboma stranami. Libra na tieto správy pozitívne reagovala a odrazila sa s viacmesačných miním voči euro a doláru.
 • Včera boli zverejnené júnové britské maloobchodné tržby, ktoré pozitívne prekvapili na všetkých úrovniach, keď rástli na medzimesačnej báze napriek očakávaniam poklesu, a na medziročnej báze rástli takmer štvorpercentným tempom. Jeden z mála zábleskov sily britskej ekonomiky, ktorá však vo všeobecnosti spomaľuje tempo rastu, ktoré má na svedomí najmä neistota okolo brexitu a sekundárne aj spomaľovanie svetovej ekonomiky.
 • Prieskum nálady Philly Fed Business Outlook za jún ukázal robustné zlepšenie sa sentimentu z 0,3 bodu na 21,8 bodu, hoci trh očakával len zlepšenie sa na 5,0 bodu. V USA boli včera publikované aj pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré ukazujú robustnosť trhu práce. Pokračujúce žiadosti okolo úrovní 1,7 milióna sú na 50-ročnom dne, čo hovorí za všetko. Okrem toho bol v USA zverejnený aj júnový index predstihových ukazovateľov – tzv. Leading index, ktorý klesol na -0,3 percenta po stagnácii v máji.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dopoludnia nebudú v Európe zverejnené žiadne podstatnejšie dáta. V USA sa bude pozornosť sústreďovať na flashový odhad spotrebiteľskej dôvery za júl podľa Michiganskej univerzity.
 • V plnom prúde pokračuje podniková výsledková sezóna za druhý kvartál.

ZAUJALO NÁS

Boeing po desiatich rokoch stratil svoje prvenstvo

Americký výrobca lietadiel Boeing v dôsledku núteného uzemnenia lietadla 737 MAX, prišiel po viac ako desiatich rokoch o titul najväčšieho výrobcu lietadiel na svete. Zároveň mu hrozí, že letka zostane odstavená až do konca roka a európsky Airbus zvýši svoj náskok. Ten v prvom polroku dodal na trh 389 lietadiel, zatiaľ čo Boeing len 239. Od marca sa mu pritom nepodarilo dodať ani jediný, donedávna komerčne najúspešnejší MAX.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *