Sobota 21. septembra. Meniny má Matúš

Ranný prehľad trhov 19. 8. 2019

Investície 19.08.2019 | 10:06 0 Komentárov
  • Nové stimuly na odvrátenie recesie v Hongkongu.
  • Globálne trhy si na záver týždňa vydýchli.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie zakončili divoký týždeň slušnými ziskami. Index S&P 500 zaznamenal už 13. po sebe idúcu seansu, kedy sa pohyboval o viac ako jeden percentuálny bod. Náladu pomohli napraviť očakávania monetárnych stimulov zo strany ECB a indície, že Nemecko by mohlo pristúpiť k deficitnému rozpočtu, v snahe podporiť ekonomický rast aj z fiškálnej strany. Sentimentu tiež pomohlo ukľudnenie na dlhopisovom trhu, ktoré podporilo finančný sektor, ktorý sa spamätával z predchádzajúcich strát. Najviac sa darilo technológiám, ktoré potiahli nahor lepšie výsledky výrobcu grafických kariet Nvidia, ktorého akcie si pripísali viac ako 7 percent. General Electric sa 10-percentným rastom dokázal otriasť z najhoršieho prepadu akcií za ostatných 11 rokov. Na pozitívnej vlne sa niesli aj európske akcie, ktoré si pripísali viac ako jednopercentné zisky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ukľudnenie situácie na trhoch a zmiernenie obáv z recesie, pomohlo k oživeniu dlhopisových výnosov, ktoré sa odrazili zo svojich miním.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pod tlakom rastúcich akcií a dlhopisových výnosov stratilo svoju silu a po miernom poklese ustúpilo zo svojho šesťročného maxima. Ropa sa síce dokázala odraziť z miním z predchádzajúceho dňa, ale vyjadrenie OPECu o tom, že sa výhľadom k dopytu po komodite pre tento rok prikláňa skôr na medvediu stranu a dopyt poklesne o 40-tisíc barelov denne, zbrzdili rast čierneho zlata len na 0,7 percenta.

DEVÍZOVÉ TRHY

Zhoršená augustová spotrebiteľská dôvera podľa University of Michigan výraznejšie neovplyvnila postavenie dolára, ktorý sa držal na svojom dvojtýždňovom maxime. Dolár si mierne polepšil k euru, ktoré naďalej stráca pre negatívne vyhliadky európskej ekonomiky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Podľa britskej vládnej analýzy hrozí krajine v prípade tvrdého brexitu nedostatok paliva, potravín a liekov.
  • Hongkongu, ktorý je zmietaný masovými protestmi hrozí recesia. Domáce HDP v druhom kvartáli pokleslo o 0,4 percenta. Vláda v reakcii schválila podporný ekonomický balíček v hodnote 2,44 miliardy dolárov.
  • Prebytok obchodnej bilancie eurozóny poklesol v júni z 20,2 miliardy eur na 17,9 miliardy, čo bolo výraznejšie ako očakával trh na úrovni 18,6 miliardy eur. Za nižším prebytkom stojí nižší export ktorý medziročne poklesol o 4,7 percenta, zatiaľ čo import poklesol za rovnaké obdobie len o 4,1 percenta.
  • Čísla z amerického realitného trhu priniesli nižšiu výstavbu nových domov v júli o štyri percentá, čo by sa však mohlo v najbližšom období otočiť, keďže počet nových stavebných povolení vzrástol robustným tempom o 8,4 percenta o viac ako päť percent prekonal očakávania trhu. Napätú situáciu v americkej ekonomike potvrdila aj zhoršená augustová spotrebiteľská dôvera podľa University of Michigan, ktorá sa výraznejšie prepadla z 98,4 bodu na 92,1 bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude ekonomický kalendár chudobný na makrodáta a zverejnené budú len revidované inflačné čísla z eurozóny za júl.

ZAUJALO NÁS

Argentína stojí opäť nad priepasťou

Argentína má za sebou turbulentný týždeň, kedy sa domáci akciový trh prepadol o 30 percent a kurz pesa poklesol k americkému doláru len o pár percent menej na 55 pesos za jeden dolár. Trhy takto reagovali na drvivú porážku súčasného prezidenta Mauricia Macriho v prezidentským primárkach a následne jeho kroky pokúsiť sa zvrátiť situáciu rozhadzovaním verejných financií v podobe sľubov daňových úľav, zmrazenia cien benzínu a vyšších sociálnych dávok.

Tieto opatrenia spôsobia dodatočnú záťaž už aj tak napätého rozpočtu o ďalších 678 miliónov dolárov. Krajina, ktorá sa borí s nárastom chudoby a šesťpercentným poklesom hospodárstva stojí na hrane krachu. Poradenská spoločnosť IHS Markit vyčíslila pravdepodobnosť argentínskeho krachu na 55 percent v nadchádzajúcich 12 mesiacoch a v päťročnom horizonte až takmer 85 percent. Pre krajinu by to však nebolo nič výnimočné. Za 200 rokov samostatnosti zažila krajina osem bankrotov, naposledy v roku 2014.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *