Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Ranný prehľad trhov 19. 9. 2018

Investície 19.09.2018 | 09:39 0 Komentárov
  • Akciové trhy včera rástli, keď sa ukazuje, že najnovšie obchodné trenice medzi Spojenými štátmi a Čínou nie sú až také zlé ako sa čakalo.
  • Čína zavádza odvetné dovozné clá na americké tovary v celkovej výške 60 miliárd dolárov, po tom ako USA zaviedli ďalšie clá na 200 miliárd čínskych tovarov.
  • Čínsky premiér Li Keqiang vyhlásil, že Peking nechce devalvovať vlastnú menu ako nástroj vedenia boja v obchodnej vojne.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku rástli, keď striasli posledný vývoj obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Očakávali totiž ešte negatívnejší scenár. Prezident USA Donald Trump ohlásil nový balík ciel desiatich percent na 200 miliárd dolárov čínskeho tovaru ktorý by mal do platnosti vstúpiť ešte tento mesiac, no nezahrňuje niektoré elektronické prudukty. Okrem toho trhy pozitívne vnímali umiernenosť Číny, ktorá chce odpovedať clami „len“ na americký tovar v hodnote 60 miliárd dolárov. Súčasne obe strany naznačili, že by chceli pokračovať v rozhovoroch o nastavení obchodných vzťahov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pozitívna nálada na akciových trhoch zdvihla výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA a Nemecka na takmer štvormesačné maximá. Rast výnosov zaznamenali aj dlhopisy Talianska pre nezhody týkajúce sa štátneho rozpočtu, avšak situáciu neskôr upokojil minister financií Giovanni Tria, keď predstavil svoj plán vybalansovania.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato nasledovalo posilnenie amerického dolára a zlepšenie nálady na trhoch a opäť pokleslo pod 1200 dolárov. Ropným benchmarkom pomohli slová Saudskej Arábie, že jej nevadí rast cien severomorského brentu nad 80 dolárov za barel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár len mierne posilnil voči košu hlavných zahraničných mien. Pozitívna nálada na trhu nepriala bezpečne vnímanému japonskému jenu, ktorý voči doláru oslabil na dvojmesačné minimá.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Odpoveď Pekingu na nové americké dovozné clá na čínske tovary nenechala na seba dlho čakať. Vláda oznámila, že zavádza clá v celkovej výške 60 miliárd dolárov pri sadzbe 5 a 10 percent na približne päťtisíc rôznych amerických výrobkov. Môže sa zdať, že čínska odveta na 200-miliardový americký úder je mierna, no ona taká musí byť. Spojené štáty do Číny v minulom roku doviezli tovary v celkovej výške 130 miliárd dolárov (opačným smerom išlo 506 miliárd dolárov tovarov). Na 50 miliárd už boli uvalené clá, a protiúder rovnakej magnitúdy teda nemal čo zasiahnuť. Reakcia trhov na gradáciu obchodnej vojny je mierna, aspoň zatiaľ. Po prvé, krok Spojených štátov už dávnejšie očakávali. Po druhé, báli sa tvrdšej odvety Číny, ktorá naznačovala až 20-percentné tarify.  A po tretie, stále veria, že obchodná vojna bude mať šťastný koniec, teda, že obe strany sa racionálne dohodnú. Koniec koncov, žiadna zo strán zatiaľ neoznámila zrušenie vzájomných rokovaní. Navyše čínske ministerstvo financií stále vyhlásilo ochotu dohodnúť sa. A po štvrté, čínsky premiér Li Keqiang opätovne deklaroval, že Peking nechce devalvovať svoju menu s cieľom zlepšiť konkurencieschopnosť svojich exportérov. Konštatoval, že devalvácia by napáchala viac zla pre ich ekonomiku ako by im pomohla.
  • Spojené kráľovstvo a Európska únia signalizovali, že by mohli urobiť pokrok v rokovaniach o brexite pre kľúčovým samitu EÚ, ktorý sa bude konať vo štvrtok v rakúskom Salzburgu. Prielom by mohol padnúť najmä v otázke írskych hraníc.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia budú najpozornejšie trhmi sledované augustové inflačné čísla z Veľkej Británie.
  • Popoludní budú najdôležitejšie dáta v podobe augustovej začatej výstavby a vydaných stavebných povolení zo Spojených štátov.

ZAUJALO NÁS

Goldman Sachs kupuje turecký a argentínsky dlh

Goldman Sachs Asset Management oznámil, že zvýšil váhu argentínskych a tureckých štátnych dlhopisov v dolároch na “overweight” vo svojich portfóliách, keď očakáva, že to najhoršie majú tieto ťažko skúšané trhy už za sebou. Philip Moffitt, šéf ázijsko-pacifického investovania do štátnych dlhopisov vo firme dodal, že aj keď investori zobrali nohy na plecia z týchto trhov pre politiku, ktorá “smrdí”, ich financie ostávajú robustné a môžu  si dovoliť financovať sa a splácať dlhy.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *