Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 19. augusta

Investície 19.08.2016 | 10:08 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí

Highlights

  • Ropa rástla včera už šiesty deň v rade.
  • Dolár na osemtýždňových minimách voči euru.
  • Jastrabie slová Dudleyho a Williamsa z Fedu.

Akciové trhy

Európske akciové trhy zatvárali vo štvrtok v ziskoch, keď reagovali na stredajšie večerné zverejnenie relatívne holubičej zápisnice z júlového mítingu Fedu. Wall Street len stagnovala, keď chýbali podstatnejšie kurzotvorné správy. Nadol sa akciám nechcelo, keďže v dnešnom nízkovýnosovom svete niet príliš lepších alternatív ako akcie, no na druhej strane cesta nahor je tiež náročná vzhľadom k vysokým valuáciám.

Dlhopisové trhy

Výnosy nemeckých či amerických dlhiposov mali tendenciu klesať, keď trh nečaká, že Fed by mohol v septembri zvyšovať sadzby pričom rastú špekulácie, že ECB by mohla už v septembri ďalej uvoľniť menovú politiku. Trhy zároveň do značnej mierny ingorovali jastrabie slová Billa Dudleyho a Johna Williamsa z Fedu, keďže ich názory by mohli byť v menšine.

Komoditné trhy

Zlato sa posilnilo, keď ďalej profitovalo zo zverejnenia holubičej zápisnice z júlového zasadnutia Fedu, ktorá hovorí, že centrálni bankári sa zhodli na vyčkávacej taktike pred ďalším odstránením menového uvoľnenia. Ropa rástla už šiesty deň v rade a Brent sa posunul na osemtýždňové maximá, keď trh stále hrá hru, že OPEC a ďalší veľkí producenti by sa mohli dohodnúť na obmedzení ťažby. Úplne sú ignorované fakty, že Saudská Arábia ďalej zvyšuje produkciu, či slová zo zákulisia OPECu, ktoré opäť tvrdia, že ak sa Irán nepridá k obmedzeniu produkcie dohoda v tomto bode je úplne nepravdepodobná.

Devízové trhy

Dolár pokračoval v oslabovaní sa voči euru, jenu či švajčiarskemu franku, keď postupne vyprcháva nádej, že Fed v septembri pristúpi k zvýšeniu sadzieb. Euro zatiaľ nevadili ani rastúce očakávania, že ECB by mohla v septembri ďalej uvoľniť menovú politiku.

Dôležité správy z ekonomiky

Maloobchodné tržby vo Veľkej Británii za mesiac júl medzimesačne vzrástli o 1,4 percenta oproti nulovému konsenzu. Tržby tak dobehli pokles spotreby o 0,9 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Medziročný rast maloobchodných tržieb zaznamenal 5,9 percenta čo je najvyššie tempo od septembra minulého roku, keď prekonal očakávania o 1,6 percenta. Tento vývoj by mohol indikovať nižšie ako očakávané obavy spotrebiteľov z rozhodnutia opustenia Európskej únie.  Zvýšenie predajov je podporené taktiež slabou librou a relatívne dobrým počasím, zatraktivňujúc tak britské ostrovy pre zahraničných turistov.
Index spotrebiteľských cien (CPI) eurozóny za mesiac júl medzimesačne klesol o šesť desatín percenta prekonávajúc očakávaný pokles o dve desatiny. Medziročná finalizácia vzrástla z predchádzajúceho obdobia v súlade s očakávaniami o jednu desatinu na 0,2 percenta. Jadrový CPI ostal oproti minulému obdobiu v súlade s očakávaniami nezmenený. Inflácia eurozóny tak stále ostáva na hlboko pod cieľovou úrovňou ECB dvoch percent. Naskytuje sa tak priestor pre otázku, kam až nás zavedie známy výrok prezidenta Maria Draghiho, že urobí čokoľvek bude potrebné pre nastolenie cenovej stability.
Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA za týždeň končiaci sa 13. augustom klesol na 262 tisíc, čo je o tri tisícky menej ako bol konsenzus. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci sa 6. augustom však oproti očakávaniam vzrástli o 30 tisíc na 2175 tisíc žiadateľov o podporu. Pod tento vývoj sa podpísal nízky počet rozviazaných pracovných pomerov a solídny nábor nových zamestnancov. Rovnako sa tento zapisuje ako 76. v poradí s hodnotou pod 300 tisíc, najdlhšie od roku 1970.
Výrobná aktivita z okolia Philadelphie za august vzrástla oproti minulému obdobiu takmer o päť bodov na dva body, prekonávajúc aj očakávania o osem desatín. Silný dolár a neistota na finančných trhoch pôsobili na negatívne na tento sektor. Čítanie poukázalo zhoršenie najmä vo vývoji zamestnanosti, index ktorej padol na sedemročné minimá.
Leading index – index vedúcich indikátorov USA za júl vzrástol na štyri desatiny percenta, prekonávajúc konsenzus o jednu desatinu percenta. Vývoj signalizuje mierne zlepšenie, vyplývajúce z indikátorov predbiehajúcich skutočnú ekonomiku.
Včera mali vyjadrenia dvaja predstavitelia Fedu a zneli pomerne jastrabo. Bill Dudley povedal, že pri dátach dáva väčšiu dôležitosť trhu práce ako samotnému HDP. To znamená, že aj keď rast ekonomiky bude pomerne nepresvedčivý, no bude tvoriť veľa pracovných miest (čo je aktuálny stav), Dudley by mohol byť naklonený k skoršiemu zvyšovaniu sadzieb. Jeho kolega John Williams povedal priamo, že z jeho uhľa pohľadu je ekonomika silná a v podstate na úrovni plnej zamestnanosti, pričom ani brexit ju nepoškodzuje. Preto má podľa neho zmysel zvyšovať postupne sadzby a začať s tým skôr ako neskôr.

Kľúčové očakávané udalosti

  • V závere týždňa je makrokalendár pomerne prázdny. Trhy budú zaujímať slová Roberta Kaplana z Fedu.

Zaujalo nás

Čína zúfalo hľadá pilotov

Čínske aerolinky by pre pokrytie dopytu po dopravných službách museli najímať takmer 100 pilotov týždenne po ďalších 20 rokov, čo by pri raste populácie znamenalo niekoľko desiatok tisíc obyvateľov na jedného pilota. Qingdao Airlines či Sichuan Airlines preto lákajú zahraničných pilotov na ročné platy pohybujúce sa nad 300 tisíc dolárov. Podľa Airbusu by sa vzdušná aktivita nad Čínou mala v najbližších desaťročiach významne znásobiť. Dopyt je dokonca tak vysoký, že neznáme lokálne aerolínie platia pilotom viac ako zarábajú seniorní piloti v americkej spoločnosti Delta Air Lines!

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *