Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Ranný prehľad trhov 19. decembra

Investície 19.12.2016 | 09:46 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Incident v juhočínskom mori zhoršil v piatok náladu na trhoch.
  • Jeffrey Lacker z Fedu pripustil aj možnosť viac ako troch zvýšení sadzieb v USA v budúcom roku.
  • Toto je náš posledný tohtoročný ranný report. Prajeme Vám veselé Vianoce a šťastný nový rok. Prihlásime sa opätovne v utorok 3. januára. 

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili v závere týždňa v ziskoch, keď trhy začali započítavať rast ziskovosti firiem aj v dôsledku oslabenia sa eura a pokračovania uvoľnenej menovej politiky ECB. Wall Street končila v stratách pre rast geopolitického napätia po tom, ako čínska armáda zadržala podmorský dron amerických oceánografov v juhočínskom mori. Bola to dobrá zámienka pre výber ziskov po sérii prepisovania historických maxím.

Dlhopisové trhy

Výnosy dlhopisov eurozóny klesali, keď sa ich predošlí rast začal časti trhových hráčov javiť ako neopodstatnený vzhľadom na predĺženie kvantitatívneho uvoľňovania ECB minimálne do konca roka 2017. Výnosy amerických dlhopisov sa konsolidovali v okolí sedemročných miním v prípade krátkeho konca výnosovej krivky a na najvyšších úrovniach od jesene 2014 v prípade dlhého konca, keď trhy začínajú započítavať tri možné zvýšenia sadzieb Fedom v budúcom roku. K zastaveniu rastu výnosov prispela čiastočne správa o zadržaní amerického podmorského dronu čínskym vojenským námorníctvom.

Komoditné trhy

Zlato sa odrazilo od 10 a pol mesačného dna a vrátilo sa nad 1130 dolárovú hranicu, keď časť obchodníkov vyberala zisky z predchádzajúcich stávok na jeho pokles. Prispel k tomu aj konflikt v juhočínskom mori medzi čínskym vojenským námorníctvom americkou oceánografickou výpravou, ktorej čínska strana zadržala podmorskú ponorku. Ropa sa výrazne odrazila smerom k 17-mesačným maximám dosiahnutým v predchádzajúcich dňoch po tom, ako Saudská Arábia, Kuvajt či Abu Dhabí ako členovia OPECu oficiálne komunikovali svojim klientom, že znižujú produkciu ropy v dôsledku dohody kartelu. Rusko zároveň oznámilo, že jeho producenti vrátane giganta Rosneft súhlasili so znížením produkcie. To dalo trhom väčšiu dôveru v to, že dohoda OPECu a vybraných nečlenských krajín by mohla byť aj úspešne implementovaná.

Devízové trhy

Dolár sa v piatok konsolidoval voči košu hlavných svetových mien v blízkosti 14-ročných maxím po výraznom štvrtkovom raste pre prehodnocovania tempa zvyšovania sadzieb Fedom v budúcom roku smerom k trom zvýšeniam po 25 bázických bodov. EUR/USD sa zotavil a odrazil z najnižších úrovní od januára 2003, keď krátkodobí obchodníci vyberali zisky zo stávok na pokles eura a stredajší a štvrtkový pokles kurzu sa javil ako prirýchly a prepálený.

Dôležité správy z ekonomiky

Jeffrey Lacker z Fedu čiastočne prekvapil trhy, keď povedal, že Fed by mohol v budúcom roku zvýšiť sadzby aj viac ako tri razy.
Finalizácia novembrových indexov spotrebiteľských cien (CPI) eurozóny neposkytla takmer žiadne neočakávané zmeny.  Medziročne CPI zotrvalo na konsenzom očakávanom tempe rastu 0,6 percenta, zatiaľ čo predchádzajúca hodnota bola revidovaná nadol o jednu desatinu percenta. Medzimesačne sa však index dostal do deflačného prostredia jednou desatinou percenta. Medziročný jadrový index, ktorý je očistený o volatilné ceny potravín a energií, rástol nezmeneným tempom 0,8 percenta v súlade s očakávaniami.
Stavebný sektor USA zaznamenal v novembri významne slabšie ako očakávané výsledky. Začatá výstavba nových domov klesla o 18,7 percenta na 1090 tisíc stavebných projektov, čo je o 11,7 väčší ako očakávaný pokles. Meranie tak vymazalo viac ako dve tretiny rastu v predošlom mesiaci, v ktorom rástla tempom až 27,4 percenta. Počet vydaných stavebných povolení poklesol o 4,7 percenta na 1201 tisíc, čo je o 3,1 percenta viac ako očakával konsenzus trhu, čím vymazal aj prírastok z predchádzajúceho mesiaca.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dopoludnia bude trhy zaujímať najmä decembrová nálada medzi nemeckými manažérmi podľa Ifo a popoludní rýchly odhad nálady vo výrobnom sektore USA podľa PMI za december.
  • Z centrálnych bankárov vystúpia Jens Weidmann z Bundesbanky a šéfka Fedu Janet Yellenová.

Zaujalo nás

Falošné správy ako trestný čin

Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas vo včerajšom interview vyhlásil, že nepravdivé správy a vyzývanie k nenávisti by mali byť postihnuteľné. Tie sa v poslednej dobe rozmáhajú najmä na sociálnych sieťach. Sociálny demokrat z konzervatívnej koalície Angely Merkelovej taktiež upozorňuje, že ohováranie a šírenie falošných správ nie je chránené slobodou slova. Súdne autority by tak podľa neho mali stíhať tieto činy aj na internete, pričom vinníci snažiaci sa manipulovať politickú mienku by mohli čeliť až piatim rokom vo väzení.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *