Utorok 12. novembra. Meniny má Svätopluk

Ranný prehľad trhov 19. februára

Investície 19.02.2016 | 11:38 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Ceny výrobcov v Nemecku klesali v januári už 30. mesiac v rade, v Číne už 47. mesiac po sebe. 
  • Zásoby ropy v Cushingu v USA dosahujú nové historické maximá.
  • Maďarská centrálna banka nakupuje zbrane.

Akciové trhy

Európske akciové trhy vymazali vo štvrtok väčšinu úvodných ziskov po tom, ako začala cena ropy klesať, keď sa Saudská Arábia prekvapivo vyjadrila, že nie je pripravená obmedziť svoju produkciu. Negatívne vplývali na európske burzy aj slabšie kvartálne hospodárske výsledky švajčiarskeho potravinárskeho giganta Nestlé. Po trojdňovej sérii ziskov končili americké akciové burzy v stratách, keď časť investorov pristúpila k výberu ziskov zo stávok na rast. Niektorí obchodníci tvrdili, že ostatná eufória je neopodstatnená a aj keď americkej ekonomike nehrozí recesia, priestor pre rast akcií je vzhľadom na slabé vyhliadky ziskovosti a bohaté valuácie limitovaná. Makrodáta na trhoch hrali len vedľajšiu úlohu.

Dlhopisové trhy

Zhoršenie sa nálady na finančných trhoch a pokles akciových búrz znamenali obnovu rastu cien bezpečne vnímaných vládnych dlhopisov Nemecka či USA pri raste rizikových prirážok dlhopisov nižšej kreditnej kvality.

Komoditné trhy

Zlato zaznamenalo masívny 30-dolárový rast k hladine 1240 dolárov v reakcii na obnovu averzie voči riziku. Na trh zavážili slová viacerých centrálnych bankárov FEDu z ostatných dní, že zvyšovanie sadzieb bude pomalé a bude odsunuté na neskôr vzhľadom k nízkym inflačných tlakom, pomalému rastu rozvíjajúcich sa ekonomík a turbulenciách na trhoch, čo má negatívny vplyv aj na ekonomiku Spojených štátov. Ropa síce v úvode dňa miere rástla, no slová Saudskej Arábie o tom, že nie je pripravená znížiť ťažbu ropy spolu s ďalším rastom zásob ropy na nové historického maximá v dodávkovom centre Cushing v Oklahome znamenali popoludní prudký pokles tejto komodity.

Devízové trhy

Dolár pokračoval v získavaní sily voči euru, keď investori prestávajú špekulovať na pád americkej ekonomiky do recesie, čo by otváralo dvere malému počtu zvýšení sadzieb FEDo v priebehu roka.

Dôležité správy z ekonomiky

Európska centrálna banka včera publikovala zápisnicu zo svojho januárového zasadnutia. Tvorcovia politík ECB sa zhodli, že riziká pre ekonomiku eurozóny narástli z dôvodu zvýšenej volatility na finančných trhoch a slabosti rozvíjajúcich sa trhov. Zápisnica tak pridala na pravdepodobnosti ako aj pripravenosti ECB pristúpiť už v marci k ďalším opatreniam na stimulovanie ekonomiky. Napriek tomu sa v zápisnici našli viaceré ohlasy v 25-člennej Rade guvernérov ECB, ktoré by mohli na marcovom zasadnutí spustiť živú debatu ohľadom ďalších krokov v otázke prípadného uvoľňovania monetárnej politiky banky.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) znížila svoj výhľad rastu pre globálnu ekonomiku. Dôvodom tomu je spomaľovanie sa krajín ako Brazília, Nemecko či USA, pričom existuje aj riziko pre niektoré rozvíjajúce sa trhy z dôvodu volatility na devízových trhoch. OECD očakáva, že globálne HDP v roku 2016 narastie o 3,0 percenta, čo je rovnako ako v roku 2015, pričom je to o 0,3 percentuálneho bodu menej ako organizácia očakávala ešte v novembri. Podľa OECD, sídliacej v Paríži, existuje výrazné riziká finančnej stability, pričom práve prudké zmeny na devízových trhoch a ich dopady na beztak vysoké domáce zadlženie, môžu mať nepriaznivé ekonomické dôsledky.
Z makrodát včera najskôr zaujali januárové hodnoty indexu spotrebiteľských cien (CPI) Číny. Tie v januári medziročne dosiahli rast 1,8 percenta, pri očakávanom raste 1,9 percenta. Oproti decembru sa však jedná o mierny nárast, keď minulý mesiac bol rast inflácie 1,6 percenta. Okrem toho bol publikovaný aj index cien výrobcov (PPI), ktorý v januári klesol o 5,3 percenta, čo je menej ako decembrových –5,9 percenta a o 0,1 percentuálneho bodu menej ako očakával trh. Vlažné inflačné dáta Číny poukazujú na globálne deflačné tlaky. Na druhej strane, nedávny masívny nárast rastu čínskeho kreditu by mal zabrániť rizikám výraznejšieho poklesu cien v Číne, pričom čínska centrálna banka ostáva podľa plánu na ceste stimulovania rastu, na rozdiel od oddlžovania tejto vysoko zadlženej krajiny.
Za eurozónu ako celok boli včera publikované decembrové čísla bežného účtu platobnej bilancie. Tá po sezónnom očistení oproti novembru klesla, keď dosiahla 25,5 miliardy eur. V novembri dosiahli čísla tejto obsiahlej miery medzinárodnej finančnej pozície ekonomiky revidovaných 26,9 miliardy. Čísla však boli lepšie ako očakávania trhu na 22,3 miliardy eur. Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch, dáta poukázali na prebytok tovarov, služieb a primárnych príjmov, ktoré boli čiastočne vyrovnávané deficitom v druhotných dôchodkoch.
Z amerických makrodát včera zaujali pravidelné týždenné čísla nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Nové  žiadosti prekonali očakávania, keď dosiahli len 262 tisíc, oproti očakávaniam na 275 tisíc. Jedná sa o mierny pokles oproti minulému týždňu, kedy dosiahli 269 tisíc. Čísla poukazujú na dobrý stav amerického trhu práce, keď už po 50. týždeň v rade (najdlhšia séria od začiatku 70-tych rokov) ostávajú pod hranicou 300 tisíc žiadostí. Pokračujúce žiadosti mierne sklamali očakávania, keď si pripísali o 23 tisíc žiadostí viac ako očakával trh.
Okrem toho boli v USA publikované aj februárové čísla výrobnej aktivity z regiónu Filadelfie. Tie prekonali očakávania trhu keď poukázali na mierne zlepšenie aktivity v americkom stredo atlantickom regióne, no stále ostávajú v teritóriu kontrakcie.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Ráno boli zverejnené čísla indexu cien výrobcov za január z Nemecka, ktoré klesli výraznejšie ako čakal trh a oproti decembru sa deflačné tlaky zintenzívnili, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že ECB by mohla už v marci pristúpiť na ďalšie uvoľnenie menovej politiky. Celkovo ceny výrobcov v Nemecku klesajú už 30. mesiac v rade.
  • Dopoludnia bude ešte zverejnená februárová spotrebiteľská dôvera na úrovni eurozóny a januárové maloobchodné tržby z Veľkej Británie.
  • Popoludní sa bude pozornosť trhov sústrediť na vystúpenie Johna Williamsa a Loretty Mesterovej z FEDu a Vítora Constancia z ECB.

Zaujalo nás

Maďarská centrálna banka sa zásobuje zbraňami a muníciou

Hlavná monetárna autorita Maďarska už beztak čelí vlne kritiky za sériu výdavkov od nehnuteľností až po umenie. Tento krát sa však Maďarská centrálna banka rozhodla svoje výdavky nasmerovať na posilnenie svojej bezpečnostnej zložky. Hrozbou má byť európska migračná kríza, ktorá môže priniesť okrem iného aj bombové hrozby. Podľa údajov publikovaných na maďarskej stránke určenej pre verejné obstarávanie sa banka zásobila 200 tisíc živými nábojmi a 122 ručnými zbraňami. Tie sú určené pre jej bezpečnostnú spoločnosť.

Potrebu zvýšiť svoju obrannú spôsobilosť obhajoval aj samotný guvernér banky Gyorgy Matolcsy, pričom ten ako dôvod zvýšenej brannosti banky uviedol aj nárast počtu realít, ktoré banka vlastní. Tieto opatrenia tak len pridali na vlne kritiky výdavkov banky, ktorá okrem iného vynaložila aj 200 miliárd forintov (645 miliónov eur) na založenie nadácie, ktorá bude učiť alternatívy pre „zastaranú neoliberálnu“ ekonomiku.

Ďalšia investícia, takmer 100 miliónov eur, išla na kúpu umenia vrátane malieb od Titiana. Podľa Matolcsyho má však centrálna banka právo naložiť so svojim ziskom podľa svojho uváženia, aj keď tradične tieto smerovali do vládneho rozpočtu. Stále však platí, že prípadné straty tohto hlavného maďarského regulátora hradia daňoví poplatníci.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *