Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 19. júla

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Neúspešný pokus o vojenský puč v Turecku trhmi v pondelok príliš nezamával.
  • Ropa výrazne strácala, keď sa ukázalo, že jej tranzitné trasy cez Turecko nie sú narušené.
  • Aj turecká líra mazala v pondelok veľké piatkové straty.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v pondelok mierne rástli, keď ich nahor ťahal IT sektor v reakcii na prevzatie britského výrobcu čipov ARM Holding od japonskej Softbank, no zisky boli limitované poklesom akcií energetického sektora. Stále to však stačilo na to, aby S&P 500 opäť prepisoval historické rekordy. Výrazne strácali len turecké akcie v reakcii na neúspešný politický v úvode víkendu. 

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka mali tendenciu ďalej rásť, keď sa situácia v Turecku upokojuje a súčasná vláda má situáciu plne pod kontrolou. Investori ukázali ochotu pokračovať v podstupovaní rizika. 

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka mali tendenciu ďalej rásť, keď sa situácia v Turecku upokojuje a súčasná vláda má situáciu plne pod kontrolou. Investori ukázali ochotu pokračovať v podstupovaní rizika. 

Komoditné trhy

Ropa výrazne strácala, keď turecké vládne sily odrazili pokus o puč v krajine a zároveň sa ukázalo, že tranzitné trasy, ktorými prúdi ropa cez Turecko, neboli nijakým spôsobom narušené. Zlato takisto mierne oslabovalo, keď sa aspoň navonok zdá, že turecká vláda má všetko pod kontrolou a výnosy na dlhopisových trhoch pokračujú v odraze z minulého týždňa. 

Devízové trhy

Neúspech vojenského prevratu v Turecku znamenal zníženie averzie voči riziku na devízových trhoch, čo sa pretavilo v oslabení sa jenu voči doláru aj euru. Dokonca aj turecká líra sa výrazne posilnila voči doláru po tom, ako piatok večer masívne strácala v reakcii na pokus o vojenskú puč v krajine. 

Dôležité správy z ekonomiky

Martin Weale, hlasujúci člen Komisie pre menovú politiku britskej centrálnej banky Bank of England včera povedal, že banka by sa so znižovaním sadzieb nemala ponáhľať. Svoje jastrabie slová Weale argumentoval tým, že „centrálni bankári by nemali konať ako opatrovateľky pre každý vzlyk trhov“. Weale taktiež dodal, že brexit spraví Veľkú Britániu chudobnejšou, keď firmy znížia výdavky a najímanie pracovníkov.

Kľúčové očakávané udalosti

Dopoludnia sa pozornosť trhov bude sústreďovať najmä na júlový prieskum nálady ZEW medzi nemeckými finančníkmi. Trhy bude rovnako zaujímať aj prieskum podmienok úverovania bánk od ECB. Okrem toho bude zverejnený index spotrebiteľských cien za jún z Veľkej Británie. Popoludní budú publikované z USA júnové štatistiky začatej výstavby a vydaných stavebných povolení.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Kľúčové očakávané udalosti

o    Dopoludnia sa pozornosť trhov bude sústreďovať najmä na júlový prieskum nálady ZEW medzi nemeckými finančníkmi. Trhy bude rovnako zaujímať aj prieskum podmienok úverovania bánk od ECB. Okrem toho bude zverejnený index spotrebiteľských cien za jún z Veľkej Británie. Popoludní budú publikované z USA júnové štatistiky začatej výstavby a vydaných stavebných povolení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *