Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Ranný prehľad trhov 19. októbra

Investície 19.10.2016 | 09:34 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

Highlights

  • Akciové trhy v úvode týždna podporila silná korporátna výsledková sezóna.
  • Inflácia v USA za september na dvojročných maximách.
  • EUR/USD opäť pod hladinou 110 dolárových centov.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku v utorok rástli, k čomu im pomohol robustný začiatok korporátnej výsledkovej sezóny za tretí kvartál, keď lepšie ako očakávané hospodárske výsledky zverejnila investičná banka Goldman Sachs, výrobca liekov Johnson& Johnson či internetová televízia Netflix. Investori zároveň očakávajú, že ECB by mohla ešte dodať ďalšie menové stimuly a zvyšovanie sadzieb Fedom bude len veľmi pozvoľné.

Dlhopisové trhy

Napriek ochote podstupovať riziko mierne klesli výnosy bezpečne vnímaných amerických či nemeckých 10-ročných výnosov. Trhy akoby už započítali zvyšovanie sadzieb Fedom do cien, pričom očakávajú, že ECB by mohla už vo štvrtok predĺžiť kvantitatívne uvoľňovanie alebo aspoň naznačiť cestu týmto smerom.

Komoditné trhy

Zlato sa mierne odrazilo nahor, keď výnosy dlhopisov poklesli. Stále sa však pohybuje pod 200-dňovým kĺzavým priemerom na 1265 dolároch, čo by malo akýkoľvek väčší rast brzdiť. Ropa rástla, keď sa sentiment opäť viac naklonil na stranu obmedzenia ťažby ropy OPECom, ku ktorému by sa malo pridať aj Rusko. Previs ponuky, či slová z Iraku a Iránu, ktoré naznačujú, že dohoda nie je celkom podľa ich predstáv sa dostali včera do úzadia.

Devízové trhy

Kurz EUR/USD sa opätovne ponoril pod hladinu 1,10, keď obchodníci stávkujú na divergenciu vo vývoji menových politík Fedu a ECB. Kým v USA by mala byť postupne odstraňovaná menová akomodácia, ECB by mala stimuly ešte predĺžiť.

Dôležité správy z ekonomiky

Index spotrebiteľských cien (CPI) Veľkej Británie v septembri medzimesačne poklesol podľa očakávaní o jednu desatinu percenta na 0,2 percentné tempo rastu cenovej hladiny. Medziročne však CPI rástol o jednu desatinu vyšším než očakávaným tempom jedného percenta, čo je oproti predchádzajúcemu mesiacu nárast o štyri desatiny. Jadrový index, očistený o ceny volatilných potravín a energií taktiež rástol o jednu desatinu viac ako očakával konsenzus trhu tempom 1,5 percenta s nárastom dvoch desatín oproti predchádzajúcemu mesiacu. Strach z prudkého rastu inflácie a naďalej slabnúca libra by mohli prinútiť Bank of England k zastaveniu uvoľňovania monetárnej politiky.
V USA naopak jadrová inflácia mierne spomalila, keď septembrové zverejnenie ukázalo jej medziročný pokles o jednu desatinu percenta na 2,2 percenta. Konsenzus trhu očakával stabilný rast cien na predchádzajúcej úrovni 2,3 percenta. Index spotrebiteľských cien zahŕňajúci aj potraviny a energie medzimesačne vzrástol o jednu desatinu percenta na 0,3 percenta a medziročne z 1,1 percenta na 1,5 percenta, čo predstavuje dvojročné maximá. Decembrové zvýšenie úrokovej sadzby Fedom by však pokles jadrovej inflácie nemal ohroziť, keďže sa stále nachádza nad dvojpercentnou hranicou centrálnej banky.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Už dnes v skorých ranných hodinách boli zverejnené dáta HDP za tretí kvartál z Číny. Ukázali na 6,7-percentný medziročný rast a 1,8-percentný medzikvartálny presne v súlade s očakávaniami. Maloobchodné tržby za september rástli na medziročnej báze takisto presne v súlade s očakávaniami 10,7-percentným tempom, len priemyselná produkcia mierne zaostala za očakávaniami (6,4– percentný rast), keď rástla o 6,1 percenta medziročne.
  • Dnes sa pozornosť trhu bude sústrediť na augustové a septembrové čísla z trhu práce vo Veľkej Británii a na vydané stavebné povolenia a začatú výstavbu zo Spojených štátov za september.
  • Fed zverejní Béžovú knihu o stave ekonomiky v jednotlivých regiónoch USA a John Williams z Fedu by mal v popoludní mať prejav.

Zaujalo nás

Prvá medzinárodná emisia štátnych dlhopisov Saudskej Arábie

Saudská Arábia po prvýkrát predáva štátne dlhopisy na medzinárodnom trhu, keď sa snaží znížiť fiškálny deficit zapríčinený pretrvávajúcimi nízkymi cenami ropy. Emisia sa očakáva v objeme 10 až 15 miliárd amerických dolárov, čo je najväčšia medzinárodná emisia na Strednom východe a potenciálny „rival“ pre argentínsku emisiu v objeme 16,5 miliardy amerických dolárov na začiatku tohto roku.

Pri splatnostiach 5, 10 a 30 rokov sa očakáva výnosnosť dlhopisov medzi 1,6 a 2,0 percentami. Kráľovstvo peniaze použije predovšetkým na zníženie závislosti krajiny na exporte ropy, keď ceny čierneho zlata padli o viac než polovicu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *