Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Ranný prehľad trhov 19. septembra

Investície 19.09.2016 | 09:28 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Rýchlejší rast spotrebiteľských cien v USA zvyšuje tlaky na Fed.
  • Zlato pokračuje v defenzíve, keď trhy očakávajú, že Fed bude do konca roka zvyšovať sadzby.
  • Dolár je z rovnakých dôvodov na 10-dňových maximách voči euru.
  • Ropa pod tlakom, keď sa čaká pokračovanie previsu jej ponuky na trhoch.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v piatok strácali, za čím stála najmä nervozita okolo Deutsche Bank, jednej zo systémovo najdôležitejších európskych bánk. Americké ministerstvo spravodlivosti požaduje od nej zaplatiť pokutu 14 miliárd dolárov za pokútne predaje dlhopisov naviazaných na hypotéky. Wall Street končila takisto v červenom, keď rastie obava trhov, že Fed by mohol už tento týždeň zvýšiť sadzby, keď okrem silného trhu práce aj inflácia čoraz viac vystrkuje rožky.

Dlhopisové trhy

Výnosy štátnych dlhopisov sa v piatok príliš nehýbali, no porovnaní s koncom leta sú výrazne vyššie, keď trhy vidia reálnejšie kontúry zvyšovania sadzieb Fedom do konca roka, pričom ECB zrejme už ďalšie stimuly v blízkej budúcnosti nedodá.

Komoditné trhy

Zlato ostalo pod tlakom a blíži sa k 1300 dolárovej hranici, keď pokračujú dozvuky zverejnenia rýchlejšieho rastu inflácie v USA, čo zvyšuje šance na septembrové zvýšenie sadzieb Fedom. Ropa stratila zhruba dve percentá a klesla na dvojtýždenné dno, keď na trhoch rastie obava z dlhého pokračovania previsu jej ponuky po tom, ako Irán výrazne zvýšil svoj export.

Devízové trhy

Dolár sa posilňoval voči väčšine hlavných svetových mien, keď zrýchlenie dynamiky rastu inflácie v USA znamená rast pravdepodobnosti, že Fed bude musieť čoskoro zvyšovať sadzby. Kurz eura klesol na 111,5 dolárového centu – teda 10-dňové minimá.

Dôležité správy z ekonomiky

Index spotrebiteľských cien (CPI) v USA v auguste medzimesačne rástla o dve desatiny percenta, čo je o jednu desatinu rýchlejší rast ako konsenzus trhu nasledujúc stagnáciu z predošlého mesiaca. Medziročne rástlo CPI o tri desatiny vyšším tempom ako v predchádzajúcom mesiaci na úrovni 1,1 percenta. Index spotrebiteľských cien mimo potravín a energií rástol 2,3 percenta medziročne, desiaty mesiac nad dvojpercentnou požadovanou hodnotou Fedu a dokonca s najvyššou hodnotou od septembra 2008. Americká centrálna banka sa tak ocitá v ťažkej situácií, keď cenové hladiny vykazujú rast, zatiaľ čo séria slabších makroekonomických dát vznietila očakávania holubičieho Fedu na stredajšom zasadaní Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC).
Spotrebiteľský sentiment podľa University of Michigan v septembri ostal nezmenený na 89,8 bodu, napriek očakávaniu jeho rastu. Stagnácia indikuje neschopnosť akcelerácie rastu optimizmu spotrebiteľov na konci tretieho kvartálu a znižuje pravdepodobnosť obnovenia rastu ekonomickej aktivity v druhej polovici tohto roku.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta. Zaujať by mohli slová Yvesa Merscha z ECB.

Zaujalo nás

Plán najväčšej európskej burzy čelí kontrole z Bruselu

Plán spojenia Deutsche Börse a London Stock Exchange Group vytvoriť najväčšiu burzu v Európe sa bude musieť podrobiť hĺbkovej kontrole Európskej komisie. Komisia bude skúmať najmä spojenie Londýna s Frankfurtom a ich centrá pre vysporiadanie platieb. Kontrola bude brať pravdepodobne ohľad aj na ohlasy konkurenčných búrz ako aj nespokojnosť vlád Francúzska, Belgicka, Holandska a Portugalska. Spojenie Deutsche Börse a London Stock Exchange by mohlo Európe umožniť konkurovať ostatným svetovým burzám.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *