Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Ranný prehľad trhov 2. 12. 2019

Investície 02.12.2019 | 10:12 0 Komentárov
  • V Nemecku sa schyľuje k vládnej kríze, keď si sociálni demokrati zvolili nové vedenie, ktoré má odmietavý postoj k zotrvaniu v koalícii s kresťanskými demokratmi.
  • Čínske dáta PMI za november ukazujú zlepšenie ekonomického sentimentu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie v skrátenom obchodovaní na koniec mesiaca zamierili mierne nadol zo svojich maxím, kam ich poslali obavy, že diplomatický spor okolo demonštrácií v Hongkongu by mohol mať negatívny vplyv na obchodné rozhovory medzi USA a Čínou. Strácal predovšetkým energetický sektor pre prudký prepad cien ropy. Nedarilo sa ani maloobchodným reťazcom, ktoré sa dostali pod tlak napriek nákupnému sviatku Black Friday, keď predbežné čísla ukázali, že americký spotrebitelia utrácajú skôr v internetových ako kamenných obchodoch. V závere týždňa pre obchodnú neistotu oslabovali aj európske akcie, čomu nezabránili ani silné dáta z európskeho trhu práce.

DLHOPISOVÉ TRHY

Investori obozretne sledovali vývoj vzťahov medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. Počas skráteného obchodného dňa americké štátne dlhopisy nereagovali na aktuálnu situáciu na trhu a ich výnosy len nepatrne vzrástli. Európske dlhopisové výnosy zostali stabilné na štvrtkových hodnotách.

KOMODITNÉ TRHY

Rastúce napätie medzi Washingtonom a Pekingom kvôli Hongkongu, podporilo odraz ceny zlata zo svojho štvormesačného minima. Až päťpercentný prepad ceny zaznamenala ropa, keď negatívne reagovala na špekulácie, že by Rusko mohlo zablokovať ďalšie predĺženie zmrazenia produkcie kartelu OPEC a jeho partnerov na štvrtkovom stretnutí vo Viedni. Zároveň sa vyrojili správy, že Saudská Arábia už nie je ochotná kompenzovať nadmernú produkciu zo strany ostatných členov OPEC+.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ťažil z neistoty okolo obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou. Dolárový index, ktorý meria jeho silu voči košu hlavných svetových mien sa vyšplhal až na šesťtýždňové maximum. Darilo sa aj euru, ktoré našlo oporu v silnom trhu práce v eurozóne aj v Nemecku, ako aj vzmáhajúcej sa novembrovej inflácii v eurozóne. Výraznejším ziskom bránil pokles októbrových maloobchodných tržieb v Nemecku, ktorý naznačil zhoršenie kondície domácich spotrebiteľov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V Nemecku sa rodí politická kríza s rizikom predčasných volieb. Cez víkend si totiž SPD, sociálni demokrati, ktorí sú partnerom vládnucich kresťanských demokratov CDU/CSU zvolili nové vedenie, ktoré má chladný postoj voči zotrvaniu s hodnotovo odlišnými kresťanmi premiérky Angely Merkelovej.
  • Guvernér čínskej centrálnej banky Yi Gan mal opatrné vyjadrenia o zdraví globálnej ekonomiky, súčasne povedal, že sa bude snažiť zdržiavať veľkého uvoľnenia menovej politiky.
  • V piatok boli zverejnené slabé čísla nemeckých maloobchodných tržieb za október, ktoré ukázali na 1,9-percentný medziročný pokles. Na druhej strane, nemecký pracovný trh je napriek stagnácii ekonomiky stále silný. Miera nezamestnanosti je stále v novembri na úrovni 5,0 percenta, pričom zmena nezamestnanosti ukázala na pokles nezamestnaných vo výške 16 tisíc.
  • Flashové číslo rastu spotrebiteľských cien v novembri v eurozóne dosiahlo 1,0 percenta na medziročnej báze po 0,7-percentnom raste v októbri, pričom jadrová inflácia sa zrýchlila na 1,3 percenta z 1,1-percentného tempa v októbri. Išlo o rýchlejší rast cien ako čakal trh. Z eurozóny dorazili v piatok aj novembrová nezamestnanosť, ktorá dosiahla 7,5 percenta po 7,6-percentnej úrovni v novembri.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Cez víkend boli zverejnený novembrový vládny prieskum PMI nálady v čínskej ekonomike, ktorý ukázal na zlepšenie sa sentimentu. Aktivita vo výrobnom sektore narástla na 50,2 bodu z októbrových 49,3 bodu, teda je späť vo fáze expanzie. Sentiment v nevýrobnom sektore sa zvýšil na 54,4 bodu z októbrových 52,8 bodu. Následne kompozitný ukazovateľ PMI dosiahol 53,7 bodu z októbrových 52,0 bodu. Ide o ďalší kamienok do mozaiky zlepšovania sa momenta globálnej ekonomickej aktivity. Rastú dôkazy, že sa odráža od dna minicyklu spomalenia sa, ktorý nastal koncom leta.
  • Už dnes v skorých ranných hodinách bol zverejnený súkromný prieskum Caixin PMI nálady vo výrobnom sektore Číny za november, ktorý dosiahol 51,8 bodu oproti 51,7 bodu v októbri.
  • Dopoludnia budú zverejnené finálne čísla prieskumov nálady podľa PMI vo výrobnom sektore naprieč Európou. Popoludní budú publikované rovnaké čísla zo Spojených štátov, kde bude navyše zverejnený aj konkurenčný prieskum ISM výrobného sektora.
  • Trhy budú pozorne počúvať aj vystúpenie prezidentky ECB Christine Lagardeovej pred Európskym parlamentom.

ZAUJALO NÁS

Black Friday lámal rekordy

Čierny piatok v USA už tradične začína predvianočnú nákupnú sezónu. Tržby z internetového predaja v tomto roku dosiahli rekordných 7,4 miliardy dolárov. Medziročne sa tak zvýšili o takmer 20 percent, a to predovšetkým na úkor kamenných obchodov. Uvedené tržby sú najvyššie, aké kedy internetové obchody v USA počas čierneho piatku zaznamenali. Len mierne zaostali za absolútnym  jednodňovým rekordom 7,9 miliardy dolárov z minuloročného kybernetického pondelka, ktorý nasleduje po čiernom piatku. Tento rok sa očakáva, že dnešný kybernetický pondelok dosiahne až 9,4 miliardy dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *