Piatok 25. mája. Meniny má Urban

Ranný prehľad trhov 2. 6. 2017

Investície 02.06.2017 | 09:34 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Oznámenie amerického prezident Donalda Trumpa o vystúpení z Parížskeho klimatického dohovoru burzám neublížilo.
  • Finálne čísla PMI v eurozóne za máj potvrdili, že nálada dosahuje šesťročné maximá.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy rástli vďaka zverejneniu série lepších ako očakávaných makrodát nálady v sektore výroby za máj podľa ISM aj PMI ako aj reportu ADP z pracovného trhu za rovnaký mesiac. Optimistický sentiment na trhoch pomohol aj k ziskom európskych akcií.

DLHOPISOVÉ TRHY

Priaznivá nálada na trhoch pri poklese averzie voči riziku sa odrazila do mierneho odrazu výnosov na dlhopisových trhoch, pričom obchodníci ignorovali diplomatické napätie, ktoré vyvolal americký prezident Donald Trump v súvislosti s tým, že chce vystúpiť z Parížskeho dohovoru o ochrane klímy.

KOMODITNÉ TRHY

Mierny odraz výnosov na dlhopisových trhoch sa pretavil do defenzívny zlata. Ropa ostala na nízkych úrovniach, keď stále prevažujú názory, že ostatné kroky OPECu a ďalších vybraných hráčov ohľadne predĺženia dohody o znížení produkcie nebudú dostatočné, aby vybalansovali trh a znížili vysoký stav zásob vo svete pri raste ťažby v USA či Líbyi.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne posilnil voči zvyšku hlavných svetových mien v reakcii na zverjenenie série lepších ako očakávaných makrodát zo Spojených štátov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V Číne bol včera zverejnený Index nákupných manažérov podľa Caixinu, ktorý sa na rozdiel od štátneho prieskumu venuje menším, súkromným firmám. Index poklesol na 49,6 bodov do teritória recesie, napriek optimistickejším očakávaniam že sa udrží aspoň jednu desatinu nad 50 bodovou hranicou.
  • Nemecko v májovej finalizácii Indexov nákupných manažérov zaznamenalo zvýšenie  kompezitného indexu o desatinu bodu, dostávajúc sa tak na viac ako šesťročné maximum. V eurozóne zotrval index na hodnote predošlých odhadov 57 bodov, čo predstavuje voči predošlému mesiacu nárast o tri desatiny a najvyššiu úroveň od roku 2011. Mierne poklesy zaznamenalo Francúzsko a Taliansko. Grécko sa ako jediné zo sledovaných krajín nachádza v recesii.
  • Makrodáta v USA viedol trh práce, zverejnením ADP reportu o zmene zamestnanosti v mesiaci máj. Počet zamestnaných vzrástol o 253 tisíc, výrazne prekonávajúc konsenzus. Pomerne solídne čísla poskytli aj týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 27. májom vzrástli 10 tisíc nad očakávania na 248 tisíc, no aj naďalej sa držia pod hranicou 300 tisíc, ktorá indikuje výkonný pracovných trh. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 20. májom poklesli len o niekoľko tisíc pod konsenzus.
  • Medzi poslednými zverejneniami boli dáta z výrobného sektora USA za máj. Sledovanejší indikátor sentimentu vo výrobnom sektore inštitútu ISM vzrástol o jednu desatinu na 54,9 bodov. Hodnota je stále pomerne vysoko nad 50 bodovou hranicou deliacou expanziu od recesie, avšak už nedosahuje hodnoty z prvých mesiacov tohto roka, kedy si trhy užívali eufóriu z očakávaní ekonomických stimulov novej americkej administratívy. Prieskum indikuje pokles najmä v očakávaniach vyšších inflačných tlakov. Konkurenčný index nákupných manažérov vo výrobnom sektore vzrástol o dve desatiny na 52,7 bodov.
  • Jerome Powell z Fedu potvrdil, že očakáva ďalšie dve zvýšenia sadzieb centrálnou bankou v tomto roku. Ohľadom redukcie nafúknutej bilancie Fedu povedal, že je ťažké si predstaviť, že by klesla v priebehu nasledujúcich piatich rokov na 2,5–3,0 bilióna dolárov zo súčasnej veľkosti 4,5 bilióna.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Najdôležitejším dnešným zverejnením bude májový nonfarm payrolls report tvorby pracovných miest v USA. Okrem toho budú mať vystúpenie niektorí centrálni bankári Fedu.

ZAUJALO NÁS

Dôvera amerických milionárov klesá

Oproti aprílovým hodnotám poklesla v máji dôvera amerických boháčov o 17 bodov, vzhľadom na nepriaznivý politický vývoj vo Washingtone. Vyplýva to zo Spectrem Millionaire Investor Confidence Index, ktorý medzimesačne zaznamenal svoj historický najväčší pokles. 39 percent respondentov sa plánuje vyhýbať investovaniu v najbližších mesiacoch, čo je najvyššia hodnota od roku 2013, vzhľadom na rastúci strach a nedôveru funkčnosti novej americkej administratívy zaviesť sľubované ekonomické opatrenia.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *