Streda 15. júla. Meniny má Henrich

Ranný prehľad trhov 2. 6. 2020

Investície 02.06.2020 | 11:13 0 Komentárov
  • Májové dáta aktivity vo výrobnom sektore z Číny, Európy aj Spojených štátov potvrdzujú oživovanie sa globálnej ekonomiky po koronavíruse.
  • Akciové trhy vstúpili do júna rastom, keď obchodníci očakávajú ďalšie zlepšovanie sa ekonomiky po postupnej redukcii reštriktívnych opatrení vlád pre koronavírus.

AKCIOVÉ TRHY

Globálne akciové trhy vstúpili do nového mesiaca úspešne, keď investori ignorovali vyhrocovanie násilných nepokojov v Spojených štátoch i zhoršovanie obchodných vzťahov medzi USA a Čínou, ktorá najnovšie zakázala štátnym firmám nakupovať americkú sóju a bravčové mäso a skôr sa sústredili na fakt, že ekonomická aktivita vo svete po uvoľňovaní reštriktívnych opatrení opäť rastie. Americké indexy sa vďaka súčasnému rastu a záplave likvidity zo strany Fedu dokonca dostali valuačne na najvyššie úrovne za posledné dve dekády.

DLHOPISOVÉ TRHY

Vidina oživovania ekonomickej aktivity v Číne, Spojených štátoch aj Európe stimulovala v odraze výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku.

KOMODITNÉ TRHY

Napriek všeobecnému optimizmu na trhoch sa darilo aj zlatu, ktoré k svojim ziskom dokázalo využiť slabší dolár, násilné americké nepokoje a najnovšiu eskaláciu čínsko-amerického obchodného napätia. Ceny americkej ropy WTI zostali stabilné, nakoľko napätie medzi Čínou a USA vyvolalo obavy z perspektívy rastúceho dopytu po odznení koronakrízy. Naopak prudko vzrástli globálne ceny severomorskej ropy brent, keď by sa mohli hlavní producenti pod hlavičkou OPEC+ stretnúť o týždeň skôr ako sa predpokladalo a predlžiť súčasné obmedzenia ťažby o ďalšie dva mesiace.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár pokračoval v oslabovaní, keď vďaka signálom, že celá rada najväčších ekonomík má už to najhoršie za sebou, bol medzi investormi zvýšený záujem o rizikovejšie meny a euro. Rizikový apetít a straty dolára dokázalo aspoň čiastočne brzdiť eskalovanie napätia medi USA a Čínou v oblasti medzinárodného obchodu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli z viacerých krajín Európy ako aj zo Spojených štátov zverejnené finálne čísla prieskumov PMI výrobného sektora za máj, ktoré potvrdili zlepšenie sa sentimentu. Ukazujú však len spomalenie kontrakcie spracovateľského sektoru, keď sa pohybujú okolo úrovne 40 bodov. Predpokladáme, že júnové čísla by mohli byť znova o niečo lepšie pri oživovaní sa globálnej ekonomiky zasiahnutej koronavírusom. V USA boli publikované aj čísla ISM výrobného sektora za máj, ktoré takisto ukazujú odraz aktivity, no stále sa pohybuje v kontrakčnom pásme. Index totiž dosiahol 43,1 bodu z aprílových 41,5 bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta. Trhy budú pre zaujímavosť sledovať celkové predaje motorových vozidiel v Spojených štátoch za máj.

ZAUJALO NÁS

Detská hra za tisíce

Kvôli pandémii covid-19 zostali milióny detí po celom svete zavreté doma. Rodičia tak vymýšľajú rôzne spôsoby ako ich zabaviť, čo sa niekedy môže vyplatiť aj inak ako len chvíľkou oddychu pre seba. Dvaja desaťroční chlapci z Francúzska totiž pri stavbe bunkru narazili na dve kilové zlaté tehly v hodnote 100 tisíc eur. Tehličky si pôvodne kúpila a uschovala do bezpečia prababka chlapcov ešte v roku 1967, po jej smrti sa však stratili vrátane certifikátu o nákupe.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *