Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Ranný prehľad trhov 2. 7. 2020

Investície 02.07.2020 | 09:58 0 Komentárov

• Akciové trhy v stredu rástli v reakcii na zverejnenie série solídnych makrodát a pre správy o povzbudivých výsledkoch testov vakcíny Pfizeru a BioNtechnu na koronavírus.

• Aktivita vo výrobnom sektore Spojených štátov podľa prieskumu ISM v júni opäť v pásme expanzie.

• Americkí centrálni bankári skeptickí ku kontrole výnosovej krivky, ukázala zápisnica z ostatného zasadnutia Fedu.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy vstúpili do nového kvartála rastom, keď býčiu silu čerpali zo zverejnenia série predstihových makrodát z Číny, Európy aj Spojených štátov, ktoré naznačujú pokračovanie odrazu ekonomickej aktivity po uvoľnení reštriktívnych opatrení na zastavenie šírenia sa koronavírusu. Plusom pre akcie boli aj správy o povzbudivých klinických testoch novej vakcíny na koronavírusu od amerického zdravotníckeho gigantu Pfizer, ktorý spolupracoval s nemeckou firmou BioNtech.

DLHOPISOVÉ TRHY

Konštruktívna nálada na trhoch, keď globálna ekonomika pokračuje v zlepšovaní sa aktivity a rast nádeje, že by čoskoro mohla byť vynájdená vakcína na koronavírus sa pretavila do rastu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov pri kompresii rizikových prirážok tých podnikových.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato mierne kleslo v reakcii na posun americkej výnosovej krivky nahor. Ropa rástla v reakcii na zlepšovanie sa dopytu po nej pri oživovaní sa globálnej ekonomickej aktivity. Pozitívne na ceny pôsobil aj pokles amerických zásob ropných produktov za predchádzajúci reportovací týždeň.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa oslaboval naprieč devízovými trhmi, keď klesal dopyt po bezpečných prístavoch pri zvýšenej ochote podstupovať riziko. Obchodníci zvýšili svoju dôveru v oživovanie sa ekonomiky, navyše opäť sa zvýšila nádej na skoré vynájdenie vakcíny na COVID-19 po konštruktívnych výsledkoch prvotného testovania experimentálnej vakcíny od Pfizeru.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Súkromný prieskum Caixin PMI výrobného sektora z Číny za jún potvrdil to, čo ukazovali aj vládne PMI prieskumy- teda pokračovanie odrazu ekonomickej aktivity v krajine po koronavíruse, ktorá už vrátila do pásma expanzie.

Nemecké maloobchodné tržby sa v máji vrátili k rastu, ktorý výrazne prekonal očakávania nielen na medzimesačnej, ale aj na medziročnej báze. Oproti aprílu sa zlepšili o 13,9 percenta a oproti máju predchádzajúceho roka dokonca o 3,8 percenta. Jednoducho uvoľňovanie reštrikcií na zabránenie šírenia sa koronavírusu aktivovalo aj predtým odkladanú spotrebu.

Včera boli zverejnené aj finálne čísla prieskumov PMI naprieč Európou vo výrobnom sektore za jún, ktoré boli revidované na úrovni eurozóny či z Nemecka nahor oproti rýchlemu odhadu. Potvrdili tak výrazne zlepšenie sa sentimentu v spracovateľskom priemysle (ktorý sa však stále nachádza v pásme kontrakcie s PMI pod 50 bodovou métou) a teda odraz ekonomickej aktivity už druhý mesiac v rade po odznievaní koronavírusu.

Včera bola zverejnená aj nemecká miera nezamestnanosti za jún, ktorá mierne narástla na 6,4 percenta z májových 6,3 percenta, keď zamestnávatelia vo väčšom neprepúšťajú aj vďaka efektívnemu systému kurzarbeitu. Počet nezamestnaných v júni narástol len o 69-tisíc po 238-tisícoch v máji.

Zo Spojených štátov takisto dorazili finálne čísla PMI sektora výroby za jún, ktorý bol takisto revidovaný nahor oproti rýchlemu odhadu na 49,8 bodu, čo je už len tesne pod hranicou 50-bodov oddeľujúcou expanziu od kontrakcie. Americká ekonomika tak pokračuje v odraze po koronakríze, ktorý je mohutnejší ako sa predpokladalo. Okrem toho bol zverejnený aj konkurenčný prieskum ISM výrobného sektora za jún, ktorý ukázal na zlepšenie aktivity na 52,6 bodu, teda do pásma rastu, oproti májovému číslu 43,1 bodu. Aj subindexy platených cien a nových objednávok sa vrátili nad 50-bodovú métu, len subindex zamestnanosti je pod ňou, ale výrazne sa zlepšil oproti máju.

Zápisnica z júnového zasadnutia Fedu ukázala, že centrálni bankári vidia potrebu výrazne akomodatívnej menovej politiky, kým sa ekonomika vráti do normálu po koronakríze. Centrálni bankári diskutovali aj o potrebe posilniť „forward guidance“, kde by mali explicitne komunikovať predpokladaný vývoj oficiálnych sadzieb a lepšie vyjasniť proces nákupu aktív v rámci kvantitatívneho uvoľňovania. Na zasadnutí Fedu prebehla aj diskusia o možnosti kontroly výnosovej krivky (teda fixovania výnosov na centrálnou bankou želateľné úrovne), kde vzniklo veľa otázok a pochybností o výhodách takéhoto kroku (o ktorom trhy už dlhšie špekulovali). Zápisnica ukázala, že existuje mimoriadna neistota a značné riziká ohľadne výhľadu ekonomiky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Hlavným dnešným zverejnením bude júnový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, štandardne zverejňovaný prvý piatok v mesiaci. Keďže 3. júla je deň pracovného voľna v USA (pred štátnym sviatkom Dňa nezávislosti 4. júla). Okrem toho z USA dorazia aj tradičné týždenné dáta nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti a májové čísla podnikových objednávok.

ZAUJALO NÁS

Rekordný počet dolárových miliardárov vo svete

Počet dolárových miliardárov rástol v minulom roku o 8,5 percenta a posunul sa na rekordné číslo 2825. Ich majetok sa zvýšil o 10,3 percenta na 9,4 bilióna dolárov. Výrazne k tomu prispel robustný rast cien rizikových aktív v minulom roku na čele s akciovými trhmi. Vyplýva to z prieskumu Wealth-X Billionaire Census 2020.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial