Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Ranný prehľad trhov 2. novembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Na trhoch rastie nervozita pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch, čo podkopáva silu dolára.
  • Zlato benefituje zo zvýšenej averzie voči riziku a posunulo sa na mesačné maximá.
  • Ropa klesla na mesačné minimá, keď trhy pochybujú o schopnosti OPECu dohodnúť sa a dodržiavať obmedzenie ťažby.

Akciové trhy

Akciové burzy na oboch brehoch Atlantiku vstúpili do nového mesiaca stratami, keď medzi trhovými hráčmi rastie nervozita pred americkými prezidentskými voľbami pri raste očakávaní, že Fed zvýši na konci roka sadzby.

Dlhopisové trhy

Čoraz silnejšie presvedčenie trhov o tom, že Fed sprísni v decembri menovú politiku vytváralo tlaky na rast výnosov na dlhopisových trhoch. Výraznejší rast však bol limitovaný rastúcou neistotou pred prezidentskými voľbami v USA.

Komoditné trhy

Zlato ďalej získavalo na sile a dostalo sa na jednomesačné maximá pre rast averzie voči riziku pred budúcotýždňovými prezidentskými voľbami v Spojených štátoch, keď po obnovení vyšetrovania FBI ohľadne neautorizovaného používania emailových serverov prezidentskou kandidátkou demokratov Hillary Clintonovou, v časoch keď stála na čele americkej diplomacie, sa zvýšili šance na zvolenie kontroverzného a ťažko vypočítateľného republikána Donalda Trumpa. Naopak ropa klesla napriek silnejšiemu doláru, keď rastú pochybnosti trhov, či sa koncom mesiaca dokáže OPEC definitívne dohodnúť na obmedzení produkcie vzhľadom k tomu, že Irak, Irán, Líbya ako aj Nigéria majú k tomuto plánu výhrady.

Devízové trhy

Euro sa posilnilo na 110,5 dolárového centu na dvojtýždňové maximá, keď na dolár negatívne vplývali opätovne rastúce šance na víťazstvo kontroverzného republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských voľbách USA po tom, ako FBI obnovila vyšetrovanie jeho sokyne Hillary Clintonovej ohľadne neautorizovaného používania súkromného emailového serveru v čase, keď bola členka vlády.

Dôležité správy z ekonomiky

Trhy sa včera sústredili na výsledky čínskych indexov nákupných manažérov (PMI) vo výrobnom aj nevýrobnom sektore za október. Sentiment vo výrobnom sektore sa zlepšil o osem desatín bodu, napriek očakávaniam o pokles jednej desatiny a dostal sa tak na úroveň 51,2 bodov. PMI v nevýrobnom sektore vzrástlo len o tri desatiny bodu, avšak index sa tak dostal na najvyššiu úroveň od začiatku tohto roku. Nezávislý prieskum spoločnosti Caixin vo výrobnom sektore priniesol rovnaký výsledok ako oficiálne meranie na úrovni 51,2 bodov, no na túto úroveň vzrástol o 1,1 bodu. Zlepšenie ekonomického výhľadu Číny tak zmenšilo obavy zo spomalenia jej hospodárstva. Zároveň sa zvyšuje pravdepodobnosť utiahnutia monetárnej politiky People’s Bank of China (PBOC), vzhľadom na strach z potenciálnej bubliny na jej trhu.
V poobedných hodinách boli zverejnené finalizované októbrové hodnoty PMI v USA vo výrobnom sektore, sprevádzané výsledkom PMI výrobného sektora od Inštitútu pre zásobovací manažment (ISM). Oficiálne PMI vzrástlo o 1,2 bodu na 53,4 bodov, keď prekonal konsenzus trhu o dve desatiny bodu a vzrástol tak rovnako ako Čínske PMI na najvyššiu hodnotu od začiatku tohto roku. Index zverejnený ISM vzrástol o štyri desatiny bodu na 51,9 bodov a rovnako prekonal konsenzus o dve desatiny bodu.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dopoludnia budú naprieč Európou zverejnené finálne čísla októbrovej nálady vo výrobnom sektore podľa Indexov nákupných manažérov (PMI).Popoludní sa bude pozornosť trhov sústrediť na októbrový prieskum ISM New York a ADP zmenu zamestnanosti v USA za rovnaký mesiac.
  • Dnes končí aj dvojdňové zasadnutie Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Fedu, široko sa však očakáva, že centrálna banka nastavenie menovej politiky nezmení týždeň pred prezidentskými voľbami a naznačí ochotu urobiť tak v decembri.

Zaujalo nás

Cesnaková kríza v Číne

Podobne ako sa Holandsko pasovalo s tulipánovou krízou v 17. storočí, Čína teraz zápasí s enormným dopytom po nie až tak atraktívnom cesnaku. Jeho ceny sa za posledný rok takmer zdvojnásobili, vzhľadom na nepriaznivé počasie a vyššiu pozornosť špekulantov. Nakoľko Čína stojí za viac ako 80 percentami svetových exportov cesnaku, importéri hlásia jeho nedostatok.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *