Piatok 28. február. Meniny má Zlatica

Ranný prehľad trhov 20. 1. 2020

Investície 20.01.2020 | 10:01 0 Komentárov
  • Americké aj európske akcie v piatok prepisovali historické maximá, keď klesajú geopolitické riziká, Fed zvyšuje svoju bilanciu a zlepšujú sa makrofundamenty.
  • Hodnotenie súčasnej situácie americkými spotrebiteľmi v januári je najvyššie od decembra 2018.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie aj na záver týždňa posúvali svoje historické maximá a úspešne tak zakončili najlepší týždeň od konca augusta. Sentiment ťažil z doznievajúceho optimizmu z podpisu obchodnej dohody medzi USA a Čínou, solídnych makrodát a úspešného začiatku výsledkovej sezóny, keď až 72 percent z 40 doteraz reportovaných spoločností dokázalo prekonať očakávania analytikov. Konštruktívnu náladu výraznejšie nenarušilo ani spomalenie rastu Číny v minulom roku na 29-ročné minimum, ktoré bolo napriek obchodnej vojne v súlade s očakávaniami. Svoje maximum prekonal aj európsky hlavný index STOXX 600, keď pozitívne rozhovory eurokomisára pre obchod Phila Hogena s americkým obchodným zmocnencom Robertom Lighthizerom, upokojili obavy z eskalácie obchodného napätia medzi transatlantickými spojencami.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americké štátne dlhopisy zastavili svoj predchádzajúci pokles a mierne vzrástli potom, ako americké ministerstvo financií oznámilo, že začne v prvom polroku vydávať dlhopisy s 20-ročnou splatnosťou. Washington tak rozširuje ponuku dlhopisov, aby zabezpečil financovanie narastajúceho rozpočtového deficitu krajiny. Za rastom stál aj odraz amerického realitného trhu, kde výstavba dosiahla v decembri 13-ročných maxím. Európsky dlhopisový trh bol v piatok stabilný, bez výraznejšieho pohybu.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v závere týždňa posilňovalo, ale i tak nedokázalo zmazať svoju celotýždňovú stratu. Ropa tlmila svoje predchádzajúce straty, keď investori vážili vyhliadky rastúceho globálneho dopytu po energii, vďaka utlmenému protekcionizmu vo svete.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár našiel oporu v solídnych makrodátach a výraznejšie posilňoval voči konkurencii. Na opačnej strane sa ocitlo euro, ktorému uškodila naďalej utlmená decembrová inflácia v eurozóne. Pod tlakom spomaľovania britskej ekonomiky sa nedarilo ani britskej libre, keď sa zdá, že na konci mesiaca by mohla Bank of England pristúpiť k zníženiu sadzieb, v snahe podporiť ekonomický rast.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Najdôležitejším makrozverejnením v piatok bol rýchly odhad nálady medzi spotrebiteľmi v Spojených štátoch podľa prieskumu Michiganskej univerzity, ktorý mierne klesol na 99,1 bodu v januári, no subindex hodnotenia súčasnej situácie narástla na 115,8 bodu, čo je najvyššia úroveň od decembra 2018. Okrem toho boli zverejnené aj dáta z realitného trhu, keď začatá výstavba za december nečakane poskočila na 1,6 milióna pri očakávaniach 1,38 milióna domov. Vydané stavebné povolenia dosiahla 1,42 milióna. Vo Veľkej Británii boli zverejnené decembrové maloobchodné tržby, ktoré medzimesačne nečakane klesli na -0,6 percenta, čo ďalej posilnilo očakávania znižovania sadzieb BoE až na 70 percent, hoci ešte pred týždňom sa pohybovali okolo 25 percent.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes by mohlo byť pokojnejšie obchodovanie na finančných trhoch, keďže v Spojených štátoch, ktoré diktujú smer je sviatok – Deň Martina Luthera Kinga.
  • Ani na poli makrodát nebudú dnes zverejnené podstatnejšie čísla.
  • Trhy však budú sledovať vystúpenie šéfky ECB Christine Lagardeovej ako aj aktualizáciu svetového ekonomického výhľadu Medzinárodného menového fondu.

ZAUJALO NÁS

Najinovatívnejšiu ekonomiku má Nemecko

Podľa rebríčka inovatívnosti zostavovaného agentúrou Bloomberg je po prvý krát najinovatívnejšia ekonomika Nemecka, ktoré po šiestich rokoch zvrhlo z čela Južnú Kóreu, ktorá sa umiestila na druhom mieste. Za ňou nasleduje Singapur a štvrté je Švajčiarsko. Spojené štáty klesli o jednu priečku na deviate miesto. Čína sa posunula o jedno miesto vyššie na 15. priečku. Nemecko vykázalo najlepšie hodnoty v oblasti výroby s pridanou hodnotou, hustoty technologických spoločností a v aktivite pri prihlasovaní patentov. Južná Kórea si pohoršila hlavne vďaka poklesu produktivity. Z krajín V4 je na tom najlepšie Česko na 21. mieste, v tesnom závese s Poľskom na 25. a Maďarskom na 28. mieste. Slovensko dopadlo jednoznačne najhoršie a obsadilo až 41. priečku.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec  – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *