Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Ranný prehľad trhov 20. 10. 2020

Investície 20.10.2020 | 09:31 0 Komentárov
  • Nádej na doručenie fiškálnych stimulov v USA ešte pred prezidentskými voľbami (takmer) definitívne vyhasla, čo bolo zdrojom rastu averzie voči riziku a poklesu akciových trhov.
  • VIX, index strachu Wall Street rástol už šiesty obchodný deň po sebe.
  • Rizikové prirážky štátnych dlhopisov periférií eurozóny sa začali výraznejšie rozširovať v dôsledku druhej vlny koronavírusu a obáv z dvojitej recesie.
  • Hoci britský premiér Boris Johnson sa vyjadril, že krajina by sa mala pripraviť na to, že sa s Bruselom nedohodne na obchodnej dohode po aktuálnom prechodnom období, rokovania medzi oboma stranami budú ďalej intenzívne pokračovať.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akcie v úvode týždňa strácali, keď náladu negatívne ovplyvňuje zhoršujúca sa pandemická situácia na starom kontinente a neistota okolo brexitovej dohody medzi EÚ a Veľkou Britániou. Dopoludňajšie obchodovanie naviac „spestrili“ technické problémy burzového operátora Euronext, ktoré prerušili obchodovanie na akciových trhoch v Paríži, Amsterdame a Lisabone na takmer tri hodiny. Akcie na Wall Street sa na 33. výročie najväčšieho prepadu americkej burzy v histórii, tzv. Black Monday, symbolicky ponorili do červených farieb, pričom straty v priebehu dňa ďalej eskalovali až vyústili vo výrazný výpredaj. Investori sú nervózni kvôli chýbajúcej podpore ekonomiky, ktorá príde zrejme najskôr až po prezidentských voľbách. V úzadí tak trochu zostáva výsledková sezóna, ktorá sa po zmiešaných výsledkoch z finančného sektora, tento týždeň naplno rozbieha a v ďalších dňoch sa čaká na výsledky veľkých technologických spoločností. Aj to môže spôsobovať určité obavy pri aktuálnom pomerne vysokom ocenení technologického sektora.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických štátnych dlhopisov napriek rastu averzie voči riziku, keď klesá šanca na doručenie fiškálnych stimulov v USA ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami, len stangovali. Výnosy nemeckých dlhopisov výrazne klesali, keď sa do popredia v Európe dostáva strach z druhej vlny koronavírusu a možnej dvojitej recesie, čo viedlo aj k rastu rizikových prirážok periférií eurozóny.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa dokázalo vymaniť z tlaku dolára a vrátilo sa nad 1900-dolárovú hranicu. Bez výraznejšej podpory skončila ropa mierne nižšie, keď síce OPEC+ zopakoval svoj záväzok zníženej produkcie, ale s akcelerujúcim šírením koronavírusu vo svete rastú obavy z klesajúceho globálneho dopytu po energii.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu oslaboval americký dolár, ktorý tak reagoval na najnovší vývoj okolo  koronavírusovej fiškálnej pomoci americkej ekonomike. K jeho stratám tiež prispela nádej, že účinná vakcína by mohla uzrieť svetlo sveta ešte v tomto roku. Oslabovanie dolára plne využilo euro, ktorému pomohli nádejné správy o brexite. Veľká Británia je údajne pripravená upraviť svoj kontroverzný zákon o vnútornom trhu a stále vraví o šanci na dohodu. Z tohto dôvodu sa darilo aj libre.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Americký minister financií Steven Mnuchin pokračoval v rokovaniach s predsedníčkou Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovou ohľadne fiškálnych stimulov, no obe strany ostávajú ďaleko od dohody. Rokovania budú pokračovať aj dnes, keď je podľa Pelosiovej pre demokratov deadline doručenia stimulov pred prezidentskými voľbami.
  • Americká zdravotnícka firma Moderna, ktorá vývíja vakcínu na COVID-19 vyhlásila, že ak ak bude mať pozitívne výsledky klinických testov vakcíny v novembri, vláda by mohla autorizovať jej použitie už v decembri.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia nebudú v Európe zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.
  • Popoludní dorazia údaje začatej výstavbe a vydaných stavebných povoleniach zo Spojených štátov.

ZAUJALO NÁS

Nokia letí na Mesiac

Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia, postaví pre NASA prvú mobilnú sieť na Mesiaci. Pôjde o sieť štvrtej generácie 4G, ktorú bude možné modernizovať aj na 5G. Mobilná sieť bude súčasťou snahy americkej vesmírnej agentúry vrátiť ľudí na najbližší prirodzený satelit Zeme do roku 2024. V rámci projektu Artemis by mala byť na Mesiac dopravená aj prvá žena.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial