Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Ranný prehľad trhov 20. 11. 2018

Investície 20.11.2018 | 09:41 0 Komentárov
 • Technologické akcie pod predajným tlakom z viacerých smerov, vrátane obáv zo spomaľovania globálneho rastu.
 • Dolár sa oslabuje, keď trhy špekulujú nad spomalením zvyšovania sadzieb Fedom.
 • Líder britskej opozičnej Strany práce Jeremy Corbyn necháva otvorenú otázku druhého referenda o brexite.
 • Taliansky minister financií Giovanni Tria obvinil Európsku komisiu z predpojatosti voči expanzívnej fiškálnej politike.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy v pondelok poklesli pričom najvýraznejšie straty zaznamenal technologický sektor v dôsledku negatívneho PR najmä okolo Facebooku, obáv z pomalšieho dopytu po iPhonoch v prípade Apple a smerovaniu k prísnejšej regulácii. Navyše dôveru naďalej nahlodávali signály straty momenta ekonomického rastu, predovšetkým mimo USA.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesali po zverejnení pri výpredajoch na akciových trhoch, obavách z vädnutia globálneho ekonomického rastu a s tým rastúcich očakávaniach, že Fed bude zvyšovať sadzby pomalším tempom.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato bolo v pondelok na viac ako týždňovom maxime, pričom geopolitická neistota a oslabovanie sa dolára pomáhali drahému kovu rásť. Ceny ropy skončili vyššie potom, ako Európska únia údajne deklarovala podporu francúzskej vláde o udelení sankcií voči Iránu. Zároveň obchodníci špekulujú, že na stretnutí OPEC budúci mesiac, sa rozhodne o značnom znížení produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár rozširoval svoje straty, keď rastú obavy z toho, že spomalenie globálnej ekonomiky sa nakoniec pretaví aj do tej americkej, čo vyústi do pomalšieho sprísňovania menovej politiky Fedom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Podľa informácií agentúry Bloomberg sa zdá, že tlak na odvolanie britskej premiérky Theresy Mayovej z vnútra Konzervatívnej strany ustupuje. Údajne nie všetci poslanci, ktorí sľúbili, že vyjadria listom stratu dôvery v Mayovú tak aj urobili. Malo ich byť vyše 50, a list podpísalo niečo vyše 40.
 • Líder opozičnej ľavicovej Strany práce Jeremy Corbyn sa vyjadril, že otázku druhého referenda o brexite necháva naďalej otvorenú.
 • Podľa viacerých nemenovaných diplomatov z EÚ údajne Paríž a Berlín tlačia Brusel do toho, aby podnikol také kroky okolo brexitu, ktoré by zabránili tomu, aby Londýn mohol deklarovať víťazstvo okolo brexitovej dohody. Je úplne pochopiteľné, že Francúzsko a Nemecko budú chcieť z politického hľadiska pritlačiť Londýn k múru a snažiť sa, aby odišiel z EÚ s čo najviac nevýhodnými podmienkami. Akonáhle by sa totiž ukázalo, že krajine sa mimo spolku darí, mohli by ďalšie krajiny urobiť podobné kroky, čo by bol začiatok konca Únie.
 • Taliansky minister financií Giovanni Tria obvinil Európsku komisiu, že je predpojatá voči expanznej fiškálnej politike, ktorej cieľom je zabrániť spomaleniu rastu. Viacerí ministri financií z ostatných členských krajín EÚ vyjadrili pritom včera presvedčenie, že komisia prinúti Rím dodržiavať fiškálne pravidlá. Nervozita okolo rozpočtu Talianska na budúci rok rastie a s ním včera rástli aj rizikové prirážky talianskych dlhopisov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Hlavná pozornosť sa dnes bude sústreďovať na centrálnych bankárov v Európe. Dopoludnia budú mať vystúpenie šéf Bank of England Mark Carney a ďalší jeho kolegovia. Trhy bude zaujímať najmä jeho vnímanie súčasnej situácie okolo brexitu v kontexte možného smerovania menovej politiky.
 • Okrem nich bude mať prejav šéf Bundesbanky Jens Weidmann a Daniele Nouyová z ECB.
 • Z makrodát budú popoludní zverejnené začatá výstavba a vydané stavebné povolenia z USA za október.

ZAUJALO NÁS

Americké energetické spoločnosti ponúkajú 100 miliónov dolárov na pomoc Texasu a Novému Mexiku.

Viac ako tucet špičkových amerických energetických spoločností prisľúbilo 100 miliónov dolárov na zmiernenie dôsledkov z bridlicového ropného a plynárenského ťažobného boomu v západnom Texase a Novom Mexiku. Spoločnosti ako Chevron, EOG Resources, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell a iné, podporujú Permské strategické partnerstvo. Skupina sa snaží riešiť nedostatok pracovných síl a bytov, preťaženú dopravnú situáciu a zápchy, občiansku infraštruktúru, zdravotnú starostlivosť a  vzdelávanie v Permskej kotline, ktorá je najväčším ropným poľom v krajine.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *