Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

Ranný prehľad trhov 20. 11. 2020

Investície 20.11.2020 | 10:21 0 Komentárov
 • Wall Street včera rástla, keď demokrati aj republikáni v americkom Kongrese spolupracujú na stimulačnom balíčku, ktorým by sa podarilo vyhnúť zatvoreniu vládnych úradov v polovici decembra.
 • Šírenie koronavírusu vo svete núti čoraz viac vlád k reštriktívnym opatreniam na spomalenie sa jeho šírenia.
 • Prezident EÚ Charles Michel napriek napätej situácii tvrdí, že Brusel by mal dosiahnuť kompromis s Londýnom ohľadne postbrexitovej obchodnej dohody.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie prerušili dvojdňovú sériu poklesov a v závere obchodovania sa prehupli do miernych ziskov. Trhy povzbudila správa lídra demokratickej senátnej menšiny Chucka Schumera, ktorý sa vyjadril, že šéf republikánskej väčšiny Mitch McConnel súhlasil s obnovením rozhovorov o fiškálnom balíčku na podporu americkej ekonomiky, v reakcii na neustále rastúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom a s tým spojené zavadzanie reštriktívnych opatrení, ktoré majú zabrániť šíreniu nákazy, ale zároveň obmedzujú ekonomickú aktivitu. Prípadná pomoc americkému hospodárstvu tak prevážila aj nad obavami z prepúšťania, keď počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti po piatich týždňoch opäť vzrástol. Motorom rastu boli predovšetkým technológie v čele s akciami automobilky Tesla, ktoré masívne posilňujú po oznámení o zaradení spoločnosti do hlavného akciového indexu S&P 500. Európske akcie mierne poklesli, keď im nepomohli ani správy o sľubných výsledkoch vakcíny, tentoraz vyvíjanej firmou Astra Zeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Rastový vakcínový potenciál sa tak zrejme vyčerpal s tým ako sa neustále zhoršuje epidemiologická situácia na západe a rastie pravdepodobnosť, že ekonomické škody napáchané koronavírusom sa stanú trvalými.

DLHOPISOVÉ TRHY

Štátne dlhopisy na oboch brehoch Atlantiku sa konsolidovali pri výnosoch s pohybom mierne nadol, ktorý sa zintenzívnil so zhoršujúcou sa situáciou na americkom trhu práce v dôsledku tretej vlny pandémie. Posunu výnosov nadol pomohla aj de facto roztržka medzi Fedom a ministerstvom financií ohľadne využívania núdzových úverových facilít, kde ministerstvo ich chce už ukončiť, kým Fed ešte podržať.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa pod tlakom rastúcich akcií nedokázalo vymaniť z negatívneho trendu a aj naďalej oslabovalo. Ropa v ceste k tretiemu týždennému zisku po sebe mierne zakopla, keď neustále rýchle šírenie koronavírusu vo svete a prijaté nové karanténne opatrenia obnovili obavy z negatívneho vplyvu na dopyt po energii a palivách.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu malo tendenciou oslabovať euro, ktoré sa prehuplo do ziskov až potom, ako dolár oslabil v reakcii na správy o obnovení rokovaní o balíčku fiškálnej pomoci americkej ekonomike v Kongrese. Voči spoločnej európskej mene tak oslaboval už šiesty deň za sebou.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Predsedníčka americkej Snemovne Nancy Pelosiová spolu so svojím straníckym kolegom Chuckom Schumerom, ktorý je vodcom demokratickej menšiny v Senáte vyhlásili, že pracujú s republikánmi v oboch komorách Kongresu na pláne, ktorý by zabránil zatvoreniu vládnych úradov (tzv. government shutdown) v priebehu prvej polovice decembra. Táto správa dokázala vliať na trhy lepšiu náladu, vďaka čomu americké akcie opäť končili v pluse. Najmä keď sa v zákulisí hovorí, že obe strany by sa mohli dohodnúť aspoň na striedmych fiškálnych stimulačných opatreniach.
 • Šéf Fedu Jay Powell sa včera vyjadril, že by preferoval ponechanie núdzových pôžičkových programov Fedu v platnosti, keďže ekonomika sa ešte úplne nezotavila z koronašoku. Keďže programy boli postavené ako špeciálna facilita SPV v spolupráci z ministerstvom financií, rozhodujúce slovo má tento rezort. Jeho dosluhujúci šéf Steven Mnuchin však nariadiť všetky nevyužité peniaze z nich stiahnuť a vrátiť späť na ministerstvo. Argumentoval prichádzajúcou vakcínou na COVID-19, čo znamená, že použitie zdrojov z nich bude málo pravdepodobné. Mnuchin povedal, že Kongres by mal presmerovať tieto zdroje (podľa neho 580 miliárd dolárov) na podporu ekonomiky.
 • Orgány EÚ naznačili, že vakcíny na COVID-19 od amerických firiem Pfizer a Moderna by mohli byť podmienečne schválené európskymi zdravotníckymi úradmi už v polovici decembra.
 • Čísla z amerického trhu práce ukázali jeho ďalšie postupné zotavovanie sa z koronakrízy, keď pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 6,38 milióna za týždeň končiaci sa 7. novembrom, pričom v tom predchádzajúcom dosahovali 6,8 milióna. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci 14. novembrom dosiahli 742-tisíc po tom, ako za týždeň končiaci sa 7. novembrom dosiahli 711-tisíc.
 • Z USA dorazil aj prieskum nálady vo výrobnom sektore Philly Fed Manufacturing Index, ktorý sa v novembri zhoršil na 26,3 bodu z 32,3 bodu v októbri. Zhoršenie nie je prekvapením vzhľadom na ďalšiu vlnu koronavírusu.
 • V USA boli zverejnené aj predaje starších domom, ktoré v októbri dosiahli 6,85 milióna, čo je najvyššia úroveň od hypotekárnej bubliny začiatkom roka 2006. Prispel k tomu odložený dopyt z druhého kvartála v dôsledku koronakrízy.
 • Z USA včera dorazil aj index predstihových ukazovateľov- Leading Index za október, ktorý ostal rovnako ako v septembri na úrovni 0,7 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Už ráno boli zverejnené čísla novembrovej spotrebiteľskej dôvery z Veľkej Británie podľa GfK, ktorá klesla na -33 bodu z -31 bodov pod čo sa podpisujú nové vládne reštrikcie súvisiace s druhou vlnou koronavírusu.
 • Z Veľkej Británie dorazili aj čísla maloobchodných tržieb za október, ktoré pozitívne prekvapili až 5,8-percentným medziročným rastom po 4,7-percentom tempe v septembri.
 • Okrem toho bude dnes zverejnený rýchly odhad spotrebiteľskej dôvery za eurozónu za november, kde sa očakáva oproti októbru jej pokles v dôsledku ďalšej vlny koronavírusu.

ZAUJALO NÁS

Nezáujem o luxusné hodinky

Z dôvodu zastaveného cestovného ruchu a slabšieho dopytu po luxusných tovaroch zapríčineného pandémiou koronavírusu, majú hlavu smútku aj švajčiarsky výrobcovia hodiniek. Za prvých 10 mesiacov sa podľa zväzu švajčiarskeho hodinárskeho priemyslu znížil export hodiniek až o 26 percent a za celý rok by mohol klesnúť najvýraznejšie za ostatných 80 rokov. Pritom tento segment predstavuje až desatinu švajčiarskeho exportu. Celé odvetvie sa stáva čoraz viac závislé na Číne. Zatiaľ čo vývoz do tejto krajiny rastie, európske trhy sa ešte stále nespamätali. Čína zároveň nahrádza Hongkong ako hlavnú destináciu pre luxusné švajčiarske hodinky.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial